15:30, 13 листопада 2014 р.
З біометричним паспортом – без візи! Які зміни чекають на тернополян з 1 січня 2015 року?
Кабінет Міністрів України прийняв постанову про оформлення та видачу українцям з 1 січня 2015 року біометричних паспортів.
Біометричні паспорти – не лише вимога часу, а й одна з умов Європейського Союзу для введення безвізового режиму із Україною. Однак порядок виготовлення та отримання нових документів викликає чимало запитань у громадян. Про це, власне, й розмова з головним спеціалістом зі зв’язків з громадськістю і ЗМІ управління Державної міграційної служби України в Тернопільській області Іриною Бойко, пише Нова Тернопільська газета.
– Для початку – що таке біометричні документи і для чого вони потрібні?
– Біометричними називають документи, що посвідчують особу та містять електронний носій інформації, на якому записані біометричні дані власника документа, з метою його ідентифікації. Їх головне призначення – посилення безпеки в державі. Загалом біометрія – це також спрощення перетину кордону. Працівникові на пункті пропуску не доведеться вручну вводити дані про того, хто перетинає кордон: за допомогою спеціального приладу всю інформацію зчитують із електронного носія даних (чіпа), що вмонтований у документ. Тобто людський фактор при перевірці особи, яка перетинає межу держави, зводиться до мінімуму.
– Які переваги біометричних документів для громадян?
– Біометричний паспорт – це безпечно й зручно. Порівняно з тими документами, якими користуються громадяни сьогодні, нові будуть більш захищеними від фальшування. Для захисту інформації, записаної на електронний носій, використовуватимуться новітні технології, що зробить підробку таких документів практично неможливою. У разі крадіжки чи втрати паспорта зловмисники також не зможуть скористатися ним. Для власників біометричних паспортів подорожі до країн, які використовують автоматичні пропускні системи, стануть більш зручними, адже для проходження візового контролю знадобиться менше часу.
– Як відбуватиметься перевірка документів на кордоні?
– Для зчитування інформації з електронного носія на кордоні будуть використовувати спеціальні автоматизовані контрольно-пропускні системи. Біометричні паспорти – це не новинка, вони широко розповсюджені у світі ще з 2001 року. 90 із 193-х країн-членів ООН видають своїм громадянам біометричні паспорти. Наприклад, в аеропортах США, Великобританії, Німеччини, Японії та інших країн такі паспорти вже давно зчитують.
– Який вигляд матимуть біометричні паспорти і які дані до них будуть внесені?
– Бланк біометричного паспорта громадянина України для виїзду за кордон виготовлятиметься у формі синьої книжечки розміром 88 х 125 міліметрів, складатиметься з м’якої обкладинки, форзаца, сторінки даних і 32 паперових сторінок. У праву частину обкладинки буде вмонтований безконтактний електронний носій – це, власне, найсуттєвіша відмінність нових документів. Він міститиме ту ж інформацію, що надрукована на паперових сторінках – прізвище, ім’я, по батькові, стать, дату народження, громадянство, відцифровані фото обличчя та підпис власника. На електронний носій також можна буде записати додаткову інформацію – відбитки пальців, відомості про дітей, інформацію про право власності на житло.
– Чи обов’язково буде міняти вже видані паспорти на нові – біометричні?
– Про вимушену заміну звичних нам паспортів на біометричні не йдеться. Документи, якими користуються наші громадяни нині, будуть дійсними до завершення терміну їх дії, а це – 10 років. Оформити закордонний паспорт із вмонтованим електронним носієм інформації тернополяни зможуть тільки за власним бажанням.
– Скільки часу потрібно буде для оформлення біометричного паспорта і який у нього буде термін дії?
– Біометричний паспорт для виїзду за кордон видаватиметься не пізніше, ніж через 20 робочих днів з дня оформлення заяви-анкети на його отримання, у разі термінового оформлення – не пізніше, ніж через сім робочих днів. Передбачається, що особам, які не досягли 16-річного віку, біометричний паспорт видаватиметься терміном на чотири роки, усім іншим – на 10 років.
– Коли міграційна служба почне видавати біометричні паспорти і скільки вони коштуватимуть?
– Розпочати видачу біометричних паспортів для виїзду за кордон планується з 1 січня 2015 року, однак слід враховувати, що для цього повинна бути створена відповідна інфраструктура, мають бути забезпечені технічні умови для фотографування громадян, зчитування відбитків пальців та внесення даних до відомчої інформаційної системи у всіх підрозділах ДМС України, які видаватимуть такі документи. 5 листопада уряд прийняв рішення про виділення 150 млн. грн. на придбання більш ніж 600 терміналів для видачі біометричних паспортів. А ось стосовно вартості біометричного паспорта, то наразі говорити ще рано, бо визначити наперед, скільки коштуватиме новий тип паспорта для громадян, неможливо. Відомо тільки одне: вартість, процес та інші нюанси виготовлення такого документа будуть прописані у спеціальних підзаконних актах, які поки що не затверджені.
– Якщо громадянин сьогодні подасть заяву про видачу паспорта, який документ він отримає – старого зразка чи вже біометричний?
– При оформленні біометричних документів буде дещо змінена процедура подання заяви, такі документи будуть видавати вже за новою процедурою. Управління державної міграційної служби Тернопільської області заздалегідь оприлюднить інформацію про дату, починаючи з якої громадяни будуть подавати заяви на отримання документів нового зразка після завершення підготовчих заходів до впровадження таких документів.
– Чи варто людям виробляти собі закордонні паспорти тепер?
– Це вже на власний розсуд громадян. Вони можуть виробити собі звичайний закордонний паспорт або зачекати на біометричний. Тим більше, що отримання біометричного паспорта не є обов’язком громадянина, він може користуватися паспортом того взірця, що видають сьогодні. Разом з тим слід розуміти, що запровадження біометричних паспортів — це основна вимога ЄС до України для запровадження безвізового режиму.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
12:52, 20 січня
16:22, 22 січня
17:27, Вчора
10:31, 23 січня
11:00, 15 січня
live comments feed...