У Тернополі психічно хвора мати 20 років тримала дочку вдома і не давала їсти

Психічно хвора тернополянка 20 років утримувала доньку 
в квартирі й морила голодом…

Моторошна історія 78-річної тернополянки Зої Марчукової та її 48-річної доньки Віолетти (на фото) шокувала не тільки сусідів, а й соціальних працівників та правоохоронців. Понад 20 років психічно хвора мати тримала доньку в цілковитій ізоляції у чотирьох стінах однокімнатної квартири, лише зрідка дозволяла їй виглянути на балкон, й морила голодом…

Останніми роками взагалі ніхто не бачив Віолетти, поширювалися чутки, що матір «продала її на органи». Навіть сусіди через стіну, попри підозри про лихе, нічого не знали про таємниче життя Зої — жінка практично нікому не відчиняла дверей, хіба іноді могла незадоволено виглянути із-за ланцюжка. І лише нещодавно, коли старенька померла, відкрилася страшна правда…

Три дні лежала біля мертвої матері

Двері Зоїної квартири на п’ятому поверсі «хрущовки», що на масиві «Дружба», досі опечатані. Наприкінці жовтня не стало господині помешкання, її прикуту до ліжка доньку Віолетту спершу доправили на обстеження до обласної психоневрологічної лікарні, а згодом поселили до Петриківського геріатричного пансіонату. Як виявилося, донька теж страждає на психічні розлади, а ще вона вкрай асоціальна.

— Щосереди Зоя виходила у двір купувати молоко і привозну воду, та тоді її не було. А ще сусіди помітили, що на клямці кілька днів висить рекламний буклет, дзвонили у двері, але ніхто не відчиняв, тому викликали міліцію, — розповідає мешканка під’їзду Ніна Рахматуліна. — Рятувальники відчинили двері й знайшли Зою мертвою на стільцях у кухні, а на ліжку у кімнаті тулилася виснажена недугою і голодом Віта (так сусіди називають Віолетту, — авт.). Мабуть, зо три дні лежала біля мертвої матері… Ми були шоковані… 

У свої 48 років Віолетта важить, як семирічна дитина — 24 кілограми. Від лежачого способу життя у неї деформувалися ноги і руки, вона замкнута, дезорієнтована, непристосована до побуту. Та це не дивно, бо бідолашна півжиття ні з ким не спілкувалася, окрім матері.

— Розповідають, що Зоя — донька кадебіста, у 60-их роках приїхала до Тернополя з Криму, — переповідає сусід пан Петро. — Про доньку багато років нікому не зізнавалася. Колись покликала мене, бо батарея текла, то я краєм ока бачив ту бідну дитину… Кажуть, у дівчини був ще радянський паспорт, практично висіла в повітрі — ніде не зареєстрована. Сусіди радили Зої виготовити доньці документи. «Не люблю того синьо-жовтого кольору», — відповіла. 

У гаманці… 54 копійки

Родичів у Марчукових у Тернополі нема, раніше із Зоєю жила її сестра, але, наскільки відомо, вона повернулася до Криму, тому поховали стареньку сусіди, скинулися на труну, запросили священика. 

— Бідолашна Зоя… Таке життя у неї і доньки через недугу, — зітхає пані Ніна. — Давно було видно, що у Зої щось з головою, хоча говорила ніби адекватно, але завжди була замкнута. Зрідка виходила з квартири за покупками: худенька — аж світилася, мабуть, недоїдала. А як вижити на мінімальну пенсію, якщо хлібина коштує 4 гривні, комунальні послуги височенні, а тут ще й хвора донька? Коли споряджали Зою у труну, шукали одяг, то заглядали, чи часом вона не приберегла яку сотню-другу на похорон, та де там, у гаманці знайшли лише… 54 копійки. У неї завжди були борги за комунальні послуги, кілька останніх років жила без води, через несплату вимикнули електроенергію, телефон. Два роки тому я побачила, як Зоя збирає сніг. «Даватиму тобі воду!» — запропонувала їй. Неохоче, але погодилася. Відтоді я щодня ставила їй чотири великі банки води. Зоя була горда, якось прийшла з десяткою, аби заплатити, але де б я брала гроші за воду. Якось ми з сусідкою пішли до начальника «Тернопільводоканалу» просити за Зою. Пан Кузьма пообіцяв списати борги, встановити їй лічильник, поміняти труби і підключити воду. Приїхала машина з водоканалу, а Зоя не впустила майстрів. «Я ще не готова», — буркнула через двері. Не уявляю, як вона давала собі раду всі ці роки без води, треба ж мити посуд, прати, купатися… Але коли ми зайшли до її квартири з правоохоронцями, там все було акуратно. На ліжку — чиста білизна, все прибрано, Зоїні сукні, пальто — на вішаках у шафі, та вразило те, що не було жодної книги, а вона мала величезну бібліотеку — все розпродала… Сусідка Тамара ходила до міського голови просити за Зою, хотіла оформити їй пільги. «Держава дурить!» — відмовилася Зоя. 

Трагедія через… хлібину

Дивно, але не було у квартирі жодної одежини для Віолетти, підібрали якусь мамину кофтину, колготки, закутали в ковдру — так і доправили до лікарні. Сусіди пам’ятають її симпатичною дівчиною. Віолетта успішно закінчила ЗОШ №7, не вступала до вузу, а відразу пішла працювати на тернопільський хлібозавод, але недовго там затрималася. Розповідають, що дівчина пережила неприємність: за однією з версій — поцупила хлібину і її звільнили, за іншою — на неї напали і хотіли зґвалтувати. Після цього мати зачинила доньку в хаті, аби вберегти від стресів. Цілком ймовірно, що саме тоді на фоні неприємного інциденту у неї могла проявитися психічна недуга.

— Віта закінчувала школу, як Зоя потрапила до психлікарні, — згадує пані Ніна. — Однокласники купили для Віти сукню та туфлі на випускний, щоб чимось допомогти, але вона так і не прийшла на свято. Зоя завжди жила скромно, працювала інженером в автоколоні на вул. Гайовій, в агробуді на вул. Острозького. Сусіди не раз пропонували їй допомогу, але вона навідріз відмовлялася. Я, мабуть, найбільше з нею спілкувалася, бо моя донька в дитинстві дружила з Вітою. Не раз іду з дачі, несу овочі, фрукти і зустрічаю Зою. «Візьми», — пропоную їй. «Не треба!» — відказує. «У мене все своє, з дачі, принось сумку — відсиплю!» — доводилося переконувати. Так трішки їй допомагала. Сусіди передавали їй картоплю, моркву, буряки, мед, калину, закрутки, макарони. «Звариш борщу», — кажу Зої. «Не вмію», — зізналася. Знаю, що вона купувала м’ясо на бульйон, я їй ще радила, де дешевше. Спілкувалися ми з нею хіба що про покупки, про Віту вона не згадувала. Якось, мабуть, п’ятнадцять років тому, моя донька приїхала з-за кордону й пішла провідати Віту. «Яка вона бідолашна…» — повернулася вся у сльозах. 

«Як билина в полі…»

— Віта ніби з Освенцима повернулася — рученята, як соломинки, ніжки скоцюрблені, погляд загублений… — плаче сусідка.

Нині сусіди щоразу провідують її, несуть пакуночки з харчами — усі шкодують бідолашну. «НОВА…» теж навідалася до Віолетти в геріатричний будинок, утім спілкуватися з нею непросто: згадуючи минуле, вона часто блудить, говорить несусвітні речі.

— Друзів у мене нема, хіба з телебачення. Книг не читаю, люблю стояти біля вікна. Мама зі мною говорила про політику. Пам’ятаю президентів Кравчука, Кучму… — каже Віолетта. — Мабуть, мама мене любить, у неї не склалося життя. У тата була інша сім’я, до нас не навідувався. Тьотя Зіна теж давно телефонувала. Я не ходила гуляти, мама сама виходила на вулицю. Купувала хліб і м’ясо. Я не вмію готувати, все мама робила. Нині вона поїхала на цвинтарній електричці з темними шторами… Чекаю, може, ще прийде… У мене не було своєї сім’ї, тепер я сама, як билина в полі… 

— У Віолетти певні психічні розлади, але про діагноз не можу говорити, вона — інвалід першої групи, — пояснює лікар геріатричного пансіонату Наталя Коваль. — Напевне, далася взнаки спадковість, а ще мусив бути якийсь стрес. Багато років вона була прикута до ліжка, замкнута у своєму світі, тому їй потрібна допомога спеціалістів. Віолетта не може ходити, але кінцівки, на щастя, рухомі, тому, сподіваюся, поставимо її на ноги. Та спершу мусить зміцніти, помалу відгодуємо її, а вже далі візьмемося за лікувальну фізкультуру. 

«Гострять зуби» на квартиру

У це важко повірити, але поки лікарі повертають Віолетту до життя, нелюди (інакше їх не назвеш!) «гострять зуби» на її квартиру. Подейкують, що певні люди вже цікавляться, як можна оформити опікунство за Віолеттою, аби успадкувати житло. 

— Якби хтось справді хотів щиро допомогти дівчині, а то тільки лакомляться на її квартиру, — зітхає одна із сусідок. 

У міському відділі міліції, який за фактом смерті Зої Марчукової порушував кримінальне провадження і опечатував квартиру, не коментують майнових питань. Директор ЖЕКу, який обслуговує будинок, де мешкала родина, повідомила, що передала усі документи щодо квартири в управління житлово-комунального господарства, чекають на рішення комісії.

ЖЕК не претендує на квартиру — єдине, що чекає на сплату боргів цієї родини, що «наросли» за багато років. Чималі борги й перед комунальними установами, тож передусім мусить бути вирішене питання їх погашення. Утім, попри все, квартира належить Віолетті й було б справедливо, щоб залишилася за нею. Дасть Бог, рано чи пізно лікарі поставлять її на ноги, вона зможе повернутися до нормального життя і до своєї оселі. Віолетта мучилася багато років, тому гріхом було б позбавляти її свого даху над головою і шансу на майбутнє.

Тернопіль мама психічно хвора
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Невід`ємна частина багатоповерхівок – балкон давно перестав слугувати для містян можливістю мати свій невеличкий клаптик простору під відкритим небом, де б можна було посидіти за філіжанкою кави, почитати книгу чи газету (для нинішнього покоління більш зрозумілим порівнянням підійде – «повисіти» в Інтернеті з гаджетом в руках) тощо. Пише Члортків.сіті. Брак місця, особливо в «коробках»-хрущовках союзних часів, іноді змушує багатьох з нас за рахунок балконі...
Суспільство
Попереду в тернополян місяць, половину якого ми будемо мати вихідні, і лише 18 днів з 30 – робочих. Це більше, ніж торік. Червневі вихідні пов’язані з святкуванням Дня Конституції та Трійці, повідомляє Т1 Новини. Майже половину червня, саме стільки українці будуть відпочивати. З 30 календарних днів, лише 18 будуть робочими. Це зумовлено уже традиційним святкуванням Трійці та Дня Конституції України. Більшість тернополян така кількість вихідних задовольняє,...
Суспільство
Тернопільських водіїв попереджають: в Україні розробили новий закон спеціально для «героїв парковки», який передбачає не тільки серйозні штрафи, а й кримінальну відповідальність. При цьому, громадські активісти, яких ще називають “народні месники”, своїми діями також наражають себе на небезпеку і ризикують не тільки отримати штраф, але і опинитися за гратами, за те, що проколюють колеса і обливають фарбою неправильно припарковані автомобілі у дворах житлов...
Екологія
У п'ятницю (24 травня) на території України знову йтимуть дощі. Але температура повітря у деяких регіонах досягатиме 27 градусів тепла. Про це інформують "Тернополяни" з посиланням на повідомлення українського синоптика Наталки Діденко. "24 травня в Україні буде тепло і навіть дуже тепло, але знову – з дощами. Волога погода з грозами, подекуди із шквалами та градом охопить більшість областей. Це не означає, що литиме, як у тропіках, день і ніч, сонце також...
Суспільство
Погода дозволила розпочати нанесення дорожньої розмітки у Тернопільській області. На замовлення Служби автомобільних доріг роботи стартували на оновленій минуло річ дорозі М-12 Стрий-Тернопіль-Кропивницький-Знам’янка (Підволочиський напрямок). Крім того сьогодні шляховики ремонтують «картами» протилежний, Бережанський напрямок траси М-12. Неподалік села Куряни укладають 250 тонн асфальтобетонної суміші.
Кримінал
Про зникнення автомобіля ЗАЗ-1102 поліцейським Тернопільського відділу поліції повідомив житель обласного центру. Чоловік каже, що ще 28 квітня залишив свій транспортний засіб на одній із заправок у зв'язку з технічною несправністю. Майже місяць автівка стояла на місці, а от 20 травня її власник уже не побачив. Збитки оцінив у 13500 гривень. В ході проведених оперативно-розшукових заходів працівники кримінальної поліції міста та області вийшли на слід ймов...
Спорт
Вдалі запливи показала тернополянка Віталія Мороз на чемпіонаті України серед молоді з плавання серед спортсменів з порушеннями слуху, який відбувся 17 - 20 травня в м. Кам’янське (Дніпропетровська обл.). Пишуть Тернополяни. У змаганнях взяло участь понад 70 спортсменів з 11 регіонів України: Дніпропетровської, Кіровоградської,Миколаївської,Полтавської, Рівненської,Тернопільської,Харківської, Хрсонської,Черкаської,Чернігівської та столиці України. Тернопіл...
Пригоди
23 травня о 13:51 до оперативно-диспетчерської служби Управління надійшло повідомлення про те, що на вулиці 15 Квітня горить КАМАЗ. За лічені хвилини на місце прибули бійці частини спеціальної пожежної техніки аварійно-рятувального загону спеціального призначення Управління, повідомляє прес-служба ДСНС в Тернопільській області. Як з’ясувалося по прибуттю, пожежу ліквідували первинними засобами пожежогасіння.
Екологія
Фахівці попереджають тернополян, що зараз період цвітіння небезпечного бур'яну, який здатен серйозно зашкодити людині. Відтак, просять мешканців не торкатися до оманливого м'якого листя борщівника Сосновського оголеними руками та не дозволяти дітям зривати листя борщівника чи бавитись ним улітку. Побачити його вже можна на околицях міста, біля дороги, а також на занедбаних територіях. Ворсинки та їдкий сік борщівника викликають сильні опіки, нудоту, задух...
Новини по темі
"Диво-балкони на будь-який смак": фотопідбірка прибудов до багатоповерхівок на Тернопільщині (ФОТО)
Скільки тернополяни відпочиватимуть у червні?
В Україні розробили новий закон спеціально для «героїв парковки»
На тернопільські дороги наносять розмітку
Пасажири в салоні чемно чекали, поки патрульні штрафували водія тернопільської маршрутки (Фото)
Ясновидиця Ксенія - ваш провідник у світ здоров'я, щастя та успіху
Редакція нового Українського правопису: які зміни відбудуться в українській мові та як потрібно тепер спілкуватись
У Тернополі на деяких вулицях тимчасово обмежать рух автотранспорту
Українці активно підписують петицію за відставку Зеленського на сайті президента
"Несамовитий крик і плач дітей, кров і паніка": подробиці вибуху кульової блискавки в будинку на Тернопільщині (Фото)
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!