• Головна
  • На Тернопільщині центр Бережан перетворили на суцільний Шанхай
19:00, 25 грудня 2014 р.

На Тернопільщині центр Бережан перетворили на суцільний Шанхай

Бережанська міська рада, визначивши місця здійснення сезонної роздрібної торгівлі, спровокувала перетворення центральної частини міста на суцільний Шанхай.

Тепер на вулицях, які безпосередньо примикають до міської ратуші та церкви, у великій кількості продають з землі не лише сільськогосподарську продукцію, а й м’ясо-молочну, що є незаконним. Гидко дивитися, як прямо на асфальті рубають м'ясо, а поруч бігають собаки та коти.

У Бережанах проблема вуличної торгівлі задавнена. Але якщо раніше в центрі міста двічі на тиждень незаконно приїжджі продавали ковбаси, а місцеві – с/г та молочну продукцію, то віднедавна там ледь не щодня почали торгувати всіляким крамом: каструлями, взяттям, батарейками. Але й це ще якось можна було б зрозуміти, однак коли прямо на вулиці продають сире м’ясо, то це вже виходить за рамки здорового глузду.

Заступник міського голови Бережан Марія Бойко у коментарі «Номер один» розповіла, що як тільки прийшла в міську раду, намагалася забрати торгівлю з вулиць, однак їй заважали… районні чиновники.

– Я особисто неодноразово зверталася до людей, які здійснюють торгівлю на невідведених для цього місцях. Ті в один голос заявляли, що на ринку дуже дорого. Переговоривши з керівництвом бережанського ринку, домовилися, що ціну за місце буде суттєво знижено. Після цього почалася робота щодо повернення людей на ринок. Дехто послухав, але більшість – ні. Але одного дня дві особи з районної влади, пройшовши повз продавців з вулиці, сказали їм не слухати мене, мовляв, ми вам дозволяємо торгувати. Після їхнього «благословення» торгівля дійшла ледь не до церкви, – зазначила Марія Бойко.

Пані Бойко також повідомила, як виникла ідея узаконити торгівлю в центрі міста.

– Вже довгі роки у центральній частині міста здійснювалася торгівля, натомість бюджет від неї не поповнювався, а сміття після себе такі торговці залишали. Тому було прийнято рішення узаконити те, що не є порушенням закону. Тобто було дозволено сезонну торгівлю на трьох вулицях у центральній частині міста. Для цього розробили відповідні положення, схеми, які пройшли погодження у відповідних інстанціях. Одразу зауважу, що в рішенні виконкому сказано про заборону торгівлі м'ясо-молочною продукцією. Але, на жаль, цього не сталося. Більше того, торгівля м’ясом, молоком, сиром та сметаною збільшилася. При цьому міська рада, збираючи кошти за дозвіл на торгівлю, не збирає грошей із продавців м'ясо-молочної продукції. Я особисто неодноразово намагалася подолати незаконну торгівлю, однак усі зусилля поки залишаються марними. Одного разу з двома правоохоронцями я пішла в рейд, однак продавці почали нас обзивати «тітушками» й іншими непристойними словами, – зазначила заступник бережанського мера.   

Через незрозумілу ситуацію з торгівлею у центрі Бережан збунтувалися місцеві підприємці, які продають сире м'ясо на ринку та в місцевих магазинах. Вони, сплачуючи у бюджет міста до 90 відсотків податків, справедливо обурюються, зазначаючи, що працюючи в законному руслі, знаходяться в нерівних умовах з особами, які за 5 чи 10 грн. на день продають, при цьому не маючи жодного контролю за своєю діяльністю. Зі своїм болем підприємці прийшли до мерії, наївно думаючи, що влада має до них повернутися обличчям, але там їм нічим не допомогли.

Секретар Бережанської міської ради Петро Гончар у коментарі «Номер один» розповів, що міська владанеодноразово зверталася в міліцію та СЕС, що має місце порушення закону.

– Хто має наводити порядок? Ті структури, які наділені повноваженнями, але відповідної реакції з їх боку не було, – налогошує секретар міськради.

Тут варто зазначити, що коли місцеві правоохоронці бездіяльні у наведенні порядку в Бережанах, міській раді варто було б писати скарги у прокуратуру району, а потім обласну, адже не може бути такого, щоб у місті не дотримувався закон.

Водночас Петро Гончар також підтвердив, що з конфліктного питання в міській раді були місцеві підприємці.

– Але коли до них ми звернулися з проханням написати колективну заяву і направити до міліції, можливо, на неї у правоохоронців буде більша реакція, підприємці цього не зробили. Не знаю чому? Мабуть, не хотіли наживати ворогів або ж мали свої нюанси. Щоб побороти проблему, треба докласти спільних зусиль, при цьому міська рада зацікавлена у наведенні порядку з незаконною торгівлею, – зазначив Петро Гончар.

Своїм візитом до мерії підприємці виявились незадоволені. Вони заявили, що готують акцію. Згідно з планом, м’ясники у найближчий час обіцяють розмістити столи на вулицях і з них проводити торгівлю.

– Раз влада дозволила торгувати на вулиці і нічого не контролює, для чого комусь сидіти в магазині, платити за світло, оренду, податки? Ми просто вийдемо на вулицю і за 5 грн. будемо торгувати, – заявили місцеві підприємці.

Один із м’ясників, зокрема, повідомив, що за місяць платить 800 грн. оренди за 3 кв. м на ринку, що значно більше, ніж би він пішов торгувати в інше місце, заплативши за це копійки.

А між тим, дана ситуація для бережанців може мати непередбачувані наслідки.

– Такий стан справ створює передумови небезпеки для здоров’я населення, так як може стати причиною виникнення гострих кишкових інфекцій та харчових отруєнь у зв’язку з порушенням санітарного законодавства щодо умов реалізації харчових продуктів та їх якості, – зазначив начальник Козівського міжрайонного управління Головного управління Держсанепідслужби у Тернопільській області Михайло Ширін.

За словами пана Ширіна, працівники міської ради спільно з дільничими мають вести боротьбу з несанкціонованою торгівлею.

– Згідно з кодексом про адмінправопорушення осіб, які здійснюють торгівлю у невстановлених місцях, відповідні органи мали б штрафувати, виганяти, вилучати продукцію. Якось із цим потрібно боротися, але ніхто цього робити не хоче, – зауважує Михайло Ширін.

Пана Ширіна підтримав і начальник управління ветеринарної медицини в Бережанському районі Андрій Гудзуляк. Той зазначив, що йому державою надано право здійснювати перевірку в спеціально відведених місцях (у даному випадку на ринку), однак на стихійній торгівлі цього робити, навіть при великому бажанні, він не може. Відповідно, яка якість продукції, котра купується споживачами з рук, головний ветеринар Бережанщини не знає.

А між тим, буквально кілька днів тому стався випадок, який, можливо, заставить місцевих правоохоронців узятися за наведення в місті ладу з незаконною торгівлею м'ясо-молочною продукцією. Начальник бережанської міліції зайшов на ринок, щоб купити… м'ясо. Продавці з ринкового павільйону словесно напали на нього, вимагаючи навести порядок у торгівлі, адже те, що нині відбувається, є порушенням усіх санітарних і ветеринарних норм, пише Номер один. А той до них каже, що жодних прохань з приводу незаконної торгівлі до нього з мерії не надходило, мовляв, він уперше про це чує… Чи почув тепер прохання простих бережанців? Поживемо – побачимо.

Згідно з діючим законодавством, а саме Кодексом України «Про адміністративні правопорушення» (ст. 160), за торгівлю з рук на вулицях, площах, подвір’ях і інших невстановлених місцях для торгівлі складають протоколи про адміністративні порушення органи внутрішніх справ та посадові особи, уповноважені на те виконавчим комітетом міської ради. Але, не дивлячись на вимоги законодавства, за торгівлю у невстановлених місцях у Бережанах не складаються протоколи і не притягуються до адміністративної відповідальності порушники, торгівля здійснюється й далі.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Тернопільщина #Бережани #Шанхай
Оголошення
live comments feed...