• Головна
  • Сьогодні тернополяни святкують яблучний Спас
14:05, 19 серпня 2011 р.

Сьогодні тернополяни святкують яблучний Спас

Сьогодні християни святкують свято Преобаження Господнього. Воно є одним з дванадцяти найголовніших після Пасхи, - повідомляє Газета по-українськи. Припадає на Успенський піст або Спасівку, проте цього дня дозволяється споживати рибу, олію та вино.

На свято Преображення або, як його ще називають у народі, на другого Спаса, люди приходять до храмів освячувати яблука з нового врожаю.

Зазвичай Преображення сприймається віруючими як свято, на яке потрібно освячувати яблука. Але за церковною традицією яблука освячували там, де не ріс виноград. А тому освячувати цього дня потрібно те, що потім дасть нам вино і хліб – виноград і пшеницю, - розповідає прес-секретар Блаженнішого Митрополита Володимира протоієрей Георгій Коваленко.

У цей день на церковну паперть приносять й інші плоди врожаю: горох, картоплю, огірки, жито, ячмінь тощо. Все це священик повинен після обідні благословити і прочитати над ним молитву, за що вдячні прихожани наділяють його так званими начатками — потроху від кожного сорту з принесених плодів. Освячення у цей день винограду і різних фруктів та овочів символізує розквіт і плодючість усього створеного у безкінечному царстві життя.

"В цей день ми маємо згадувати про те, що під виглядом хліба і вина ми причащаємося істинного тіла і крові Господа Бога і Спаса нашого Іісуса Христа. І ці дари землі ми також присвячуємо Богові. І від цих дарів землі відділяємо частину, яка буде мати богослужбовий вжиток", - пояснює протоієрей Георгій.

Одна з традицій свята - не їсти яблука до Спаса. Жінки, в яких померли діти, або які скоїли аборт, беруть на себе добровільний піст. В народі кажуть, що тоді Божа Матір цим ненародженим або померлим дітям дає яблучка у Царстві Небесному.

"Це дещо наївно, але благочестиво і чутливо. І я гадаю, що якраз цю традицію потрібно підтримувати. Бо для нас дійсно, великою бідою і трагедією є та кількість абортів, що робляться в нашій країні. І якщо ми будемо таким добровільним постом нагадувати про це, будемо таким чином намагатися трошки загладити ту провину, яку маємо перед Богом, думаю, можливо, з часом у нашій країні побільшає дітей і поменшає абортів", - сподівається прес-секретар Митрополита Володимира.

Другий Спас — це день поминання померлих родичів. За народним віруванням, це третій вихід померлих на світ у весняно-літньому сезоні.

Для господарів свято символізує закінчення жнив та завершення літа. Цього дня примічають погоду. Якщо день сонячний та безхмарний — осінь буде сухою. Якщо дощовий — мокрою.

Ясний день віщує морозну і заметільну зиму. Яка погода на Спаса — такою буде і Покрова (14 жовтня). У деяких місцях України в цей час могли вже починатися приморозки, тому й кажуть: "Прийшов Спас, держи рукавиці про запас!".

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

ТОП новини
"Потужний холод пре в Україну з лютою силою, сніг та гроза хлинуть потоками води на авто": зима повертається в регіони
Трійця 2025: коли святкуємо Зелені свята та які традиції збереглися
В Україну повертається зима і сніг, потужна гроза і град вдарять в регіонах: пре дощ і злива, прогноз налякав самих експертів
Терміново ТЦК піде по людей за новими вимогами, навіть з цими хворобами доведеться служити: мобілізація, повістки, ВЛК
Оголошення
live comments feed...