З 1991 року народилося близько 10 мiльйонiв майбутнiх громадян Укрїни

Не лише наша країна цього року святкує свiй 20-рiчний ювiлей, повідомляє Експрес. -  Рiвно 20 лiт сповнюється i тим, хто народився на територiї сучасної України 1991 року.

Частина цих людей уже має не лише паспорт, а й майже всi права та обов'язки громадян, наприклад, право голосу. Торiк народженi в Українi вперше взяли участь у визначеннi народом майбутнього держави на виборах Президента. З кожним роком вплив цих людей на долю країни зростає.

Хто ж вони такi? Якi їхнi цiнностi? I чим вони вiдрiзняються вiд
громадян, свiдомiсть котрих почала формуватися ще в радянськi часи? Про це "Експрес" спiлкувався з провiдним науковим працiвником Iнституту демографiї НАНУ Лiдiєю Ткаченко та директором програм розвитку людського потенцiалу Iнституту Горшенiна Мариною Ткаченко.

-- Як молодi українцi ставляться до держави, в якiй народилися? Чи пишаються своєю країною?

М. Ткаченко:

-- Бiльшiсть сучасних наших студентiв пишаються тим, що є громадянами України. Таких у нашiй державi 55,4%. Водночас тих, хто вважає, що пишатися в цьому сенсi нiчим, -- 13,5%. I це бiльше, анiж у сусiднiх Росiї i Польщi.

-- Наскiльки нинiшня молодь цiкавиться полiтикою?

М. Ткаченко:

-- Значною мiрою. Вiдповiдь "точно так" дали 21,6% українських студентiв, а "радше так" -- ще 45,6%. Водночас, загалом не цiкавляться полiтичним життям лише 3,7% опитаних нами молодих людей.

Причому для того, аби влада почула народ, на думку молодого поколiння, 22,8% молодi назвали ефективним методом впливу на ситуацiю у країнi членство в полiтичних партiях, а 17,5% вважають за потрiбне писати рiзноманiтнi звернення i петицiї. Це говорить про те, що українська молодь прагне тиснути на владу для того, аби чогось домогтися. I це добре, оскiльки така поведiнка є ознакою громадянського суспiльства.

Л. Ткаченко:

-- На останнiх президентських i мiсцевих виборах молодi проголосувало найменше. Вона взагалi найчастiше або iгнорує вибори, або голосує "проти всiх".

Серед полiтичних лiдерiв значну популярнiсть у молодi, як показали вибори-2010, мали Сергiй Тiгiпко та Арсенiй Яценюк. Також вона частiше, анiж старшi, пiдтримує новi полiтичнi сили, як-от "ПОРА", "УДАР" Кличка, "Свободу" Тягнибока. Але притiм молодi українцi не мають сталих полiтичних симпатiй.

-- Чи хочуть молодi українцi жити в державi, в якiй народилися?

М. Ткаченко:

-- На жаль, таких виявилось лише 29,1%. Ще 10,8% опитаних не змогли вiдповiсти на це питання. Решта прагне виїхати за кордон. Найбiльш популярнi країни, де хотiли б жити нашi молодi люди, -- США, Великобританiя та Нiмеччина. У Великобританiї, до речi, дуже багато української молодi хотiло б здобути освiту. Ми нарахували таких аж 45,9%, тодi як в Українi хоче навчатися всього 15,5% молодi.

Л. Ткаченко:

-- Нашi молодi люди часто надто амбiтнi. Вони дивляться американськi фiльми, де в кожного 16-рiчного вже є своя машина й таке iнше. I таким чином у них формуються дещо викривленi уявлення про життя. Вони не завжди розумiють, що на красивi автiвки та розкiшнi будинки треба заробляти.

-- Якi професiйнi орiєнтири в сучасної молодi?

Л. Ткаченко:

-- Вона, правду кажучи, мало замислюється над вибором професiї. Я б навiть сказала, що молодi люди нинi менш цiлеспрямованi, анiж ранiше.

Самостiйно оплатити освiту намагаються тiльки 2,6% студентiв. Це значно нижчий показник, анiж у Росiї i Польщi. Серед росiян на навчання самотужки заробляють 6% студентiв, а серед полякiв -- 12,7%.

До речi, три чвертi молодих українцiв вважають, що головне в роботi -- високий заробiток.

-- Що є характерним для системи цiнностей нового поколiння українцiв?

М. Ткаченко:

-- Найперше, чим вiдрiзняється це поколiння вiд старших людей, -- що вони вкладають у поняття "успiх". Понад 70% нинiшнiх студентiв вважають, що успiх -- це самореалiзацiя. Кар'єру називають успiхом у життi трохи бiльш як половина молодi. А ось любов i дружбу для успiшної людини важливими вважають лише 48,9% українцiв.

Вони менше ходять у театри (17% зiзналися, що взагалi нiколи їх не вiдвiдують) i багато часу проводять в iнтернетi (глобальна мережа є важливою складовою життя для 80% молодих людей). Частiше за все на дозвiллi вони зустрiчаються з друзями, рiдко ходять до церкви (таких виявилось тiльки 12%).

-- Коли цi люди матимуть визначальний вплив на ситуацiю у нашiй країнi? I як вони можуть вплинути на розвиток держави?

Л. Ткаченко:

-- Для цього потрiбно ще щонайменше 20 рокiв. Але вже тепер видно, що це поколiння, народжене в незалежнiй державi, значно вiльнiше мислить за своїх батькiв, дiдусiв i бабусь. Вони -- iндивiдувалiсти i цiнують своє право вибору.

Крiм того, молоде поколiння добре знає про свої права i про те, як їх виборювати. Вони розумiють iснування кореляцiї мiж власним успiхом i успiхом країни -- що успiшнiшою буде країна, то бiльше можливостей для успiху буде в її громадян.

I хоча полiтикам їх легко пiдкупити, але ввести в оману, як старше поколiння, майже неможливо. Думаю, усе це в майбутньому позитивно позначиться на розвитковi нашої держави.

Олександра ТАМКОВА


Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
За словами Андрія Деркача сьогодні в області вже випав перший сніг. Сталось це на Збаражчині. Про це чоловік написав у Facebook. "Вітаю Тернопільщину з першим снігом)))", - йдеться в дописі. В Тернополі ж в цей час погода різко змінювалась: від дощу до сонця з веселкою. Фото обох явищ користувачі почали викладати в мережу.
Екологія
За фактом отруєння жителів села Іване-Пусте працівники Головного управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області провели перевірку ТОВ "Агрополіс", яке здійснювало окроплення полів авіаційним методом. Як інформує офіційний сайт ГУ Держпродспоживслужби, за результатами перевірки встановлено ряд порушень вимог санітарного законодавства. Була порушена процедура інформування населення: повідомлення сільському голові ТОВ "Агрополіс" не має дати та вихі...
Кримінал
31-однорічний мешканець Тернополя забув зачинити вікно, то ж невдовзі став жертвою злодія. Про крадіжку чоловік повідомив поліцейських. Співробітники Тернопільського відділу поліції розшукали підозрюваного у злочині. Ним виявився неодноразово судимий 28-річний тернополянин. Як інформує офіційний сайт Національної поліції в Тернопільській області, правоохоронці встановили, що підозрюваний через вікно проник до квартири, розташованої на першому поверсі. З чу...
Кримінал
Впродовж шести місяців працівники підрозділу протидії наркозлочинності в Тернопільській області документували факти збуту наркотичних речовин. Група з восьми осіб, вік яких від 40 до 60 років, організувала в обласному центрі бізнес з продажу заборонених речовин. Як повідомляє "Досьє 102", здійснювалася реалізація наркозалежним мешканцям міста та області опій, бупренорфін, що містить субутекс, а також амфетамін та сильнодіючі лікарські засоби. Усі підозрюв...
Суспільство
З приходом осені світловий день робиться все коротшим. Похолодання і дощі дали про себе знати на Тернопільщині з усією повнотою. Мерзнуть не лише люди, але й все живе. Особливо тяжко птахові, який би мав уже перебратися у "тепліші краї", як велять інстинкти, проте чомусь цього не зробив. У спільноті "Моя Лановеччина" у мережі Фейсбук Вадім Марценюк опублікував фото із самотнім лелекою, який сів на червоний кузов вантажного автомобіля, ніби шукаючи людської...
Суспільство
Тарифи на проїзд невдовзі можуть підняти. Днями у «Тернопільелектротрансі» заявили, що діючий тариф збитковий. Відтак, просять міську раду, щоб проїзд у тролейбусах вартував 6 гривень. У маршрутках ж хочуть, щоб тариф був по 8. Повідомляє телеканал ІНТБ. Саме таку вартість проїзду у маршрутках  тернопільські перевізники просять затвердити міську владу вже найближчим часом.
Суспільство
У рейтингу 11 чиновників, котрі реєструють у своїх е-деклараціях церкви і каплиці, оприлюдненому аналітиками проекту "Декларації", опинилася і чиновниця з Тернополя. Провідна спеціалістка Головного управління Держгеокадастру у Тернопільській області Леся Домітрак зайняла третє місце рейтингу. У декларації вказано, що її чоловік володіє монастирем святого Йосипа площею 273,7 кв. м у селі Завалля Борщівського району. Як інформує "20 хвилин", у монастирі живе...
Суспільство
Протягом трьох десятків років легендарна  “Стара піцерія” не зазнавала капітального ремонту. Попри це, заклад завжди славився довгими чергами та запеклими шанувальниками недорогої їжі. Однак, думка людей дещо змінилася після приїзду “Ревізора”, який показав, в яких умовах готують відому на все місто піцу. Про це повідомляє сайт Тернополяни. Зустріли ведучого не надто приємно, але й не вигнали із закладу. Побачене в “Старій піцерії” трохи шокувало чоловіка:...
Суспільство
У п’ятницю, 28 вересня, о 15.00 год. відбудеться відкриття оновленої вулиці В. Чорновола. Під час відкриття заплановано проведення оригінальної акції «Символічний ключ від Файного міста», що передбачає збір старих чи таких, що були у вжитку  і не використовуються, ключів тернополян задля переплавлення та виготовлення одного Великого ключа від Файного міста Тернополя. Пише портал За збручем. «Де він, ключ від брами до Файного міста? А чому б не зробити нови...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!