• Головна
  • Унікальним винаходом тернопільського лікаря зацікавились фахівці з-за кордону
18:00, 7 лютого 2015 р.

Унікальним винаходом тернопільського лікаря зацікавились фахівці з-за кордону

Тернопільський лікар винайшов і запустив у серійне виробництво унікальний апарат для пересадки шкіри. Електричний дерматом (так називається пристрій) сьогодні рятує тисячі життів. За допомогою цього медичного інструмента лікарі зрізають тонкий шар шкіри з донорської ділянки і пересаджують на уражену.

Прилад відомий ще з першої половини минулого століття. Однак лише Андрію Ковальчуку вдалося довести його до довершеного стану.

Розпочали з ремонту старого обладнання

Опікові ураження нині вважають однією з найскладніших медичних проблем. У структурі загального травматизму вони посідають 3 місце серед травм мирного часу. Проблема лікування пацієнтів з опіками, особливо у випадках великих за площею глибоких уражень, залишається актуальним питанням сучасної комбустіології. Останніми роками хоч і зменшилася загальна кількість пацієнтів, які потребують стаціонарного лікування, проте частка обпечених із глибокими ураженнями шкірного покриву залишається значною. Над виготовленням електродерматома з одноразовою стерильною ріжучою головкою кандидат медичних наук працював майже 8 років. Відтак пристрій пройшов апробацію у центрі опікових травм Тернопільської лікарні швидкої допомоги. А згодом українські комбустіологи отримали можливість лікувати опіки великої поверхні з його допомогою, пише "Номер один".

Робота над пристроєм розпочалася з ремонту обладнання, яке використовувалось під час трансплантації шкіри. Під час цього процесу лікар-науковець вивчав механізми. Згодом з’явились ідеї його вдосконалення. Потім Андрій Ковальчук пішов ще далі й почав проектувати деталі. Замовляв їх у майстрів. Так народився перший примірник інструмента, який був виготовлений у Тернополі. Виснажлива творча робота привела до того, що сьогодні налагоджено діяльність невеликого серійного виробництва.

- Процес відновлення шкіри у хворих з опіками тривалий і потребує відповідного забезпечення медичним інструментарієм. У цьому випадку потрібно мати чималий набір електродерматомів, за допомогою яких можна працювати як на початкових етапах хірургічної допомоги, так і здійснювати трансплантацію шкіри, - розповідає кандидат медичних наук, завідуючий відділенням опікової травми та пластичної хірургії лікарні швидкої допомоги Андрій Ковальчук. - Коли йде мова про велику площу ураження в обпечених, то можливість закриття гранулюючих ран обпеченої площі можливе тільки з використанням ультратонких трансплантатів. Я не раз наводив приклад дівчинки Насті Вівчар, яку лікували у Бостоні. Їй зробили приблизно 18 операцій саме з використанням таких трансплантатів шкіри. Це дає можливість заощадити втрати з боку донорських ран, оскільки регенерація відбувається набагато швидше внаслідок тонкого зрізання.

Кожна з пластичних операцій вимагає використання різних моделей інструментів. Наприклад, для операцій на обличчі необхідний спеціалізований дерматом певної ширини. Звідси й виникає необхідність у наявності широкої палітри таких засобів. Найбільш популярним є електродерматом з ріжучою головкою одноразового використання. Він здобув визнання серед фахівців у галузі комбустіології, пластичної хірургії. Одноразова ріжуча головка дала можливість вирішувати багато задач щодо відновлення шкірного покриву.

Цікавились навіть з-за кордону

Після того, як науковець розробив перші прототипи моделей, він представив їх на міжнародному ринку. Медик розіслав світовим виробникам свої пропозиції, і ті зацікавились ними.  Під час виставки у Дюсельдорфі авторитетне товариство заявило, що такий інструмент для широкого вжитку має перспективу. Аналогічною ситуація була в Гаазі. Коли голова відомої Нідерландської компанії Humeca продемонстрував пристрій, розроблений українськими науковцями, шанована аудиторія проявила неабиякий інтерес.

-  Міжнародні виробники поставили одну вимогу: спершу потрібно було довести, що обладнання є затребуваним на ринку. Тільки за таких умов закордонні фірми готові були укладати угоди і співпрацювати. У них виникли питання серійності, зокрема, чи зможемо ми поставити виробництво на потік. Звичайно, перехід від концепту до серійного виробництва - це нелегка справа. Потрібно мати не тільки знання як лікаря, а й промислові навички, інженерне мислення тощо. Треба мати відповідне обладнання. Коли перебував у Європі і спілкувався з винахідниками світового рівня, їхня реакція й інтерес підтвердили, що цей інструмент може бути цікавий хірургам. Тому прийняв рішення взяти кредит й організувати невелике підприємство з перспективою розвитку. Сьогодні ми вже маємо певні успіхи. Спершу довелося тривалий час утверджуватись на ринку, але сьогодні ми вже на 90% забезпечили цими інструментами опікові відділи, а також хірургічні, ортопедичні відділення.

Зокрема, вдалося укомплектувати наскільки можливо український ринок. Роботи у нас багато і є чимало замовлень. Загалом на підприємстві працюють шість осіб і всі вони постійно завантажені роботою, - розповідає Андрій Ковальчук.

Основна група фахівців підприємства займається виготовленням інструментів, а специфічні деталі замовляють в інших виробників.  Деякі деталі роблять за допомогою лазерного нарізання металу. Зібрання інструментів проводять у спеціальній лабораторії.

- У спеціально обладнаному цеху відбувається фрезерування і точіння деталей. Це дуже копітка робота, адже розміри деяких з них мають бути з точністю до однієї сотої міліметра, - каже Андрій Ковальчук.

На початку своєї діяльності підприємство лише заявляло про себе: фахівці відвідували виставки, брали участь у презентаціях. Зараз лікарю-науковцю вдалося  забезпечили специфічним інструментарієм весь сектор вітчизняної комбустіології. Завдяки обладнанню тепер і в наших відділеннях медики можуть робити забір ультратонких трансплантатів і зберігати життя людині.

До цього в Україні здебільшого використовували обладнання російського виробника. У порівнянні з іншими виробниками воно було найдешевшим. Згодом ціна на російські дерматоми дуже виросла.

- Зараз ми фактично витіснили російського виробника. Росія деякі інструменти схожого типу пропонує в межах 70 тисяч гривень. А  є й такі, що вартують 100 тисяч гривень. Це обладнання потребує технічного обслуговування. Натомість наш інструмент з одноразовою ріжучою головкою коштує приблизно 6,5 тисячі гривень. Це кінцева вартість апарата, - каже Андрій Ковальчук.

Досі у нашій країні не було жодного виробника ріжучого інструментарію для трансплантації шкіри. Тому появу на ринку медичної техніки нової моделі електродерматома можна вважати гарним подарунком вітчизняній комбустіології. Залишилася «дрібниця» – впровадити його в дерматопластичну хірургію. Тим більше, що тернопільські науковці мають усі можливості для налагодження серійного виробництва цього медичного продукту в умовах спеціалізованої лабораторії.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Унікальний винахід #тернопільський лікар #фахівці з-за кордону
Оголошення
live comments feed...