Унікальним винаходом тернопільського лікаря зацікавились фахівці з-за кордону

Тернопільський лікар винайшов і запустив у серійне виробництво унікальний апарат для пересадки шкіри. Електричний дерматом (так називається пристрій) сьогодні рятує тисячі життів. За допомогою цього медичного інструмента лікарі зрізають тонкий шар шкіри з донорської ділянки і пересаджують на уражену.

Прилад відомий ще з першої половини минулого століття. Однак лише Андрію Ковальчуку вдалося довести його до довершеного стану.

Розпочали з ремонту старого обладнання

Опікові ураження нині вважають однією з найскладніших медичних проблем. У структурі загального травматизму вони посідають 3 місце серед травм мирного часу. Проблема лікування пацієнтів з опіками, особливо у випадках великих за площею глибоких уражень, залишається актуальним питанням сучасної комбустіології. Останніми роками хоч і зменшилася загальна кількість пацієнтів, які потребують стаціонарного лікування, проте частка обпечених із глибокими ураженнями шкірного покриву залишається значною. Над виготовленням електродерматома з одноразовою стерильною ріжучою головкою кандидат медичних наук працював майже 8 років. Відтак пристрій пройшов апробацію у центрі опікових травм Тернопільської лікарні швидкої допомоги. А згодом українські комбустіологи отримали можливість лікувати опіки великої поверхні з його допомогою, пише "Номер один".

Робота над пристроєм розпочалася з ремонту обладнання, яке використовувалось під час трансплантації шкіри. Під час цього процесу лікар-науковець вивчав механізми. Згодом з’явились ідеї його вдосконалення. Потім Андрій Ковальчук пішов ще далі й почав проектувати деталі. Замовляв їх у майстрів. Так народився перший примірник інструмента, який був виготовлений у Тернополі. Виснажлива творча робота привела до того, що сьогодні налагоджено діяльність невеликого серійного виробництва.

- Процес відновлення шкіри у хворих з опіками тривалий і потребує відповідного забезпечення медичним інструментарієм. У цьому випадку потрібно мати чималий набір електродерматомів, за допомогою яких можна працювати як на початкових етапах хірургічної допомоги, так і здійснювати трансплантацію шкіри, - розповідає кандидат медичних наук, завідуючий відділенням опікової травми та пластичної хірургії лікарні швидкої допомоги Андрій Ковальчук. - Коли йде мова про велику площу ураження в обпечених, то можливість закриття гранулюючих ран обпеченої площі можливе тільки з використанням ультратонких трансплантатів. Я не раз наводив приклад дівчинки Насті Вівчар, яку лікували у Бостоні. Їй зробили приблизно 18 операцій саме з використанням таких трансплантатів шкіри. Це дає можливість заощадити втрати з боку донорських ран, оскільки регенерація відбувається набагато швидше внаслідок тонкого зрізання.

Кожна з пластичних операцій вимагає використання різних моделей інструментів. Наприклад, для операцій на обличчі необхідний спеціалізований дерматом певної ширини. Звідси й виникає необхідність у наявності широкої палітри таких засобів. Найбільш популярним є електродерматом з ріжучою головкою одноразового використання. Він здобув визнання серед фахівців у галузі комбустіології, пластичної хірургії. Одноразова ріжуча головка дала можливість вирішувати багато задач щодо відновлення шкірного покриву.

Цікавились навіть з-за кордону

Після того, як науковець розробив перші прототипи моделей, він представив їх на міжнародному ринку. Медик розіслав світовим виробникам свої пропозиції, і ті зацікавились ними.  Під час виставки у Дюсельдорфі авторитетне товариство заявило, що такий інструмент для широкого вжитку має перспективу. Аналогічною ситуація була в Гаазі. Коли голова відомої Нідерландської компанії Humeca продемонстрував пристрій, розроблений українськими науковцями, шанована аудиторія проявила неабиякий інтерес.

-  Міжнародні виробники поставили одну вимогу: спершу потрібно було довести, що обладнання є затребуваним на ринку. Тільки за таких умов закордонні фірми готові були укладати угоди і співпрацювати. У них виникли питання серійності, зокрема, чи зможемо ми поставити виробництво на потік. Звичайно, перехід від концепту до серійного виробництва - це нелегка справа. Потрібно мати не тільки знання як лікаря, а й промислові навички, інженерне мислення тощо. Треба мати відповідне обладнання. Коли перебував у Європі і спілкувався з винахідниками світового рівня, їхня реакція й інтерес підтвердили, що цей інструмент може бути цікавий хірургам. Тому прийняв рішення взяти кредит й організувати невелике підприємство з перспективою розвитку. Сьогодні ми вже маємо певні успіхи. Спершу довелося тривалий час утверджуватись на ринку, але сьогодні ми вже на 90% забезпечили цими інструментами опікові відділи, а також хірургічні, ортопедичні відділення.

Зокрема, вдалося укомплектувати наскільки можливо український ринок. Роботи у нас багато і є чимало замовлень. Загалом на підприємстві працюють шість осіб і всі вони постійно завантажені роботою, - розповідає Андрій Ковальчук.

Основна група фахівців підприємства займається виготовленням інструментів, а специфічні деталі замовляють в інших виробників.  Деякі деталі роблять за допомогою лазерного нарізання металу. Зібрання інструментів проводять у спеціальній лабораторії.

- У спеціально обладнаному цеху відбувається фрезерування і точіння деталей. Це дуже копітка робота, адже розміри деяких з них мають бути з точністю до однієї сотої міліметра, - каже Андрій Ковальчук.

На початку своєї діяльності підприємство лише заявляло про себе: фахівці відвідували виставки, брали участь у презентаціях. Зараз лікарю-науковцю вдалося  забезпечили специфічним інструментарієм весь сектор вітчизняної комбустіології. Завдяки обладнанню тепер і в наших відділеннях медики можуть робити забір ультратонких трансплантатів і зберігати життя людині.

До цього в Україні здебільшого використовували обладнання російського виробника. У порівнянні з іншими виробниками воно було найдешевшим. Згодом ціна на російські дерматоми дуже виросла.

- Зараз ми фактично витіснили російського виробника. Росія деякі інструменти схожого типу пропонує в межах 70 тисяч гривень. А  є й такі, що вартують 100 тисяч гривень. Це обладнання потребує технічного обслуговування. Натомість наш інструмент з одноразовою ріжучою головкою коштує приблизно 6,5 тисячі гривень. Це кінцева вартість апарата, - каже Андрій Ковальчук.

Досі у нашій країні не було жодного виробника ріжучого інструментарію для трансплантації шкіри. Тому появу на ринку медичної техніки нової моделі електродерматома можна вважати гарним подарунком вітчизняній комбустіології. Залишилася «дрібниця» – впровадити його в дерматопластичну хірургію. Тим більше, що тернопільські науковці мають усі можливості для налагодження серійного виробництва цього медичного продукту в умовах спеціалізованої лабораторії.

Унікальний винахід тернопільський лікар фахівці з-за кордону
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Молочну продукцію, фрукти, овочі продавці пропонували просто на тротуарах вул. Чорновола до ремонту. Тепер вони перекочували під магазини на вул. Хмельницького. Ремонт вулиці Чорновола розпочали наприкінці червня. Вуличні продавці, які там торгували, тепер зайняли тротуар на вул. Хмельницького, 20 хвилин. Не лякає їх ні табличка, яка вказує на штраф 500 грн за торгівлю під магазинами, ні муніципальна поліція.  У понеділок, 15 жовтня, під магазинами на вул....
Пригоди
15 жовтня у Чорткові посеред вулиці автомобіль наїхав на мотоцикл. Легковик фактично зім'яв половину двоколісного транспорту, також зазнавши певних ушкоджень. Фото ДТП опублікували очевидці у соціальну мережу Facebook в спільноті "Підслухано у Чорткові", додавши коментар-попередження: "Будьте обережні". На даний момент з'ясовуються всі обставини інциденту. Причини зіткнення поки залишаються невідомими, як і те, чи є постраждалі в наслідок аварії. Нагадуємо...
Інтерв'ю
Напередодні виборів слід остерігатися нечесних маніпуляцій. Для розбудови сильної та незалежної держави кожному з нас варто навчитися особистої відповідальності й, не зважаючи ні на що, позитивні зміни в суспільстві та країні — очевидні. У цьому переконаний Валерій Чоботар (псевдо «Гатило») — відома й непересічна особистість, яка в принципі не потребує свого представлення, та все ж — доброволець, командир підрозділу, бійці якого брали участь в обороні Доне...
Суспільство
Дощі можуть повністю зрунйувати альтанку поблизу Тернопільського замку. Про це у Facebook написав голова ГО City Project Andrii Kir. "Невтішні прогнози для альтанки. Цілком ймовірно, що після кількох чергових злив від неї залишаться лиш руїни. Вже неозброєним оком помітно наскільки вона похилилась та потріскала .Сьогодні з ініціативи міської влади велися геологічні дослідження схилу, на якому вона розташована. З цікавого - свердловина, глибиною 15 метрів (...
Кримінал
У пункті пропуску «Рава-Руська-авто» прикордонний собака винюхав пневматичну гвинтівку «KANDAR».Про це повідомляє прес-служба ДПСУ.Зброю, 42-річний тернополянин, приховав під пасажирським сидінням мікроавтобуса «Фольцваген», яким їхав з Польщі.Зброю передано представникам Національної поліції.
Суспільство
Десятки жителів міста довго і нудно чекали на маршрутки, яких просто не було. Про це у Facebook у спільноті Тернопільські плітки написав Pasha Lototskyi. Він ж виклав фото людей на зупинці на Пирогова. "На зупинці «жд вокзал» зараз чорно люду, а маршруток бракує ((((((", - пише Наталя Мудра-Бойчук. "починаючи од шостої вечора вони з'їзжають з маршруту. Так що дочекатись тих колимаг важкувато, а важче дочекатись тролейбуса", - додає Tania Holovko. "Їх не ва...
Суспільство
У Тернополі важко порозумітися іншомовним дітям і молодим матусям. Про це в колонці для ПроТе написала Наталія Червак. Про анексію дитячого майданчика. Прийшла з Артемком нині на майданчик. Дитина одразу кинулася до улюбленої жабки-тунелю – любить там повзати. Але вона вже була зайнята. Буває таке. Але дитині не поясниш, він хоче те, що хоче. Своїми руцями зловився і намагається влізти в середину. Хлопчик, років 5-ти, виштовхує Артема і каже мені: – Убєріт...
Кримінал
У селі Куровичі на трасі Львів-Тернопіль у неділю, 14 жовтня, приблизно о 20:40 сталась ДТП за участі двох вантажівок. В аварії загинув 56-річний водій.Як попередньо встановили поліцейські, водій автомобіля Renault Magnum, 33-річний мешканець Волинської області, не дотримався безпечної дистанції та скоїв зіткнення з автомобілем «МАЗ», повідомляє прес-служба ГУ НП в Львівській області. Внаслідок ДТП автомобіль «МАЗ» перекинувся, а його 56-річний водій від о...
Суспільство
14 жовтня, у свято Покрови, в одному з храмів Кременця віряни могли спостерігати дивовижне явище, яке своєю красою та водночас скромністю зачарувало багатьох. Кременчани вже вирішили, що це хороший знак, та пов'язують його з успіхами на шляху до одержання томосу. На своїй сторінці в мережі Фейсбук парафіянка храму Анюта Кічата опублікувала фото, щоб поділитися побаченим без зайвих слів . "Веселка у храмі Св. мучениці Тетяни 14.10.2018". - Написала вона. В...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!