Кіборг-Богема розповів про останні вісті з фронту та... покарання побратимів буками

Андрій "Богема" Шараскін з Добровольчого українського корпусу приїхав на три дні з Маріуполя до Києва для переговорів у Міністерство оборони. Він півночі провів за кермом і спав лише кілька годин. Тому втомлений і голодний, пише Людмила Микитюк з znaj.org.ua.

Вперше бачу "Богему" не в камуфляжі й без улюбленої губної гармошки – подарунка волонтерів. Замовляємо невеличкий сніданок у "Докер пабі" на Подолі. З напоїв він бере лише томатний сік, бо спиртного не вживає.

У мирному житті Шараскін - актор і режисер, працював у кількох західноукраїнських театрах. Звідси його позивний "Богема". Розлучений, має доньку. Воює у складі Добровольчого корпусу "Правого сектора". Розказує, що в Маріуполі перемир'я дотримуємося лише ми. Морська акваторія закрита для водного транспорту. Але вночі чути, як підпливають російські катери, навантажені зброєю і диверсантами. Наші прикордонники вимушено зберігають режим тиші, хоч мали б стріляти на ураження ворога. "Богема" пояснює, що супротивник грає не за правилами. І рефері в цьому поєдинку нема. Тому якщо б'ють нижче пояса, треба холоднокровно давати здачу.

Які настрої в мешканців Маріуполя?

- Населення там уже звиклося з канонадою, яку їм добре чутно. Місто живе звичайним розміреним життям - працюють бари, магазини. У Маріуполі дислокується наша восьма рота "Аррата", де командиром друг "Червень". 80% мешканців міста налаштовані досить проросійськи. Наші хлопці часто ходять у гості в трудові колективи. Інколи виникають гарячі дискусії. Дехто готовий з піною біля рота переконувати, що Маріуполь обстрілюють не сепаратисти, а українські війська. Коли вулицями їдуть наші вояки, їм можуть показати фак або розбити лобове скло. Нічого дивного, адже ці люди багато років дивилися лише російські канали, та й зараз продовжують. Патріотів у місті мало, але вони об'єднані – це дуже важливо. На відміну від Донецька, у Маріуполі було більше часу, щоб зорієнтуватися і знешкодити провокаторів. І вчасно ввели наші війська. Це зламало написаний у Кремлі сценарій, коли спочатку в місто заходять бабусі з іконками, а за ними – російські солдати.

Після Іловайська разом з іншими добровольцями "Правий сектор" створив альтернативний координаційний центр, який уже охрестили "другим Генштабом". Поясніть, про що йдеться.

- Усі військові операції ми узгоджуємо з Генштабом і командуючими секторами. Але батальйонам бракує комунікації на рівні комбатів, командирів рот. Стоїть одна бригада, поряд – інша. Питаєш: хлопці, хто і що там? "А, не знаєм". Що робити, коли вночі у тепловізор ти бачиш групу озброєних людей? Звісно, стріляти. А виявляється, це - наші! Багато хлопців постраждали від дружного вогню. Тому й виникла ідея "громадського" штабу, куди можна приїхати і сказати: "Пєтя, Вася, ми висунулися – не дай Бог, не покришіть наших, бо буде біда". Це щось на зразок братства. У ньому готові брати участь до 20 добровольчих батальйонів. Хоч ініціатива була не наша. Кілька комбатів звернулися до Дмитра Яроша, і він підтримав ідею.

У такому штабі існує небезпека "зливу" інформації?

- Утєчка завжди може бути. Особливо після гучного піару, який супроводжував створення нашого тактичного центру. Є небезпека, що в нього намагатимуться пролізти люди з метою збору інформації про розташування батальйонів, рот. Тому внутрішня служба безпеки перевіряє кандидатів. І фільтрує всю інформацію: що можна розказувати, а що - ні.

Що тепер відбувається в селищі Піски, де вже давно воює "Правий сектор"?

- Кілька днів тому в нас було двоє "двохсотих". Ворог б'є по наших позиціях "градами", "ураганами". Протиснувши Дебальцеве, вони можуть рушити й на Піски, Маріуполь. Вони підтягують сили. Думаю, за місяць-півтора готуватимуть новий прорив. У нас лишається мало часу на укріплення армії, яка народжується з нуля. Думаю, для Росії стало несподіванкою, що Україна узагалі чинить їй спротив. І першими на фронт пішли добровольчі батальйони.

Яким був перший день після оголошення перемир'я?

- Перші два дні ніхто не стріляв. Тиша стояла гробова! Але ми розуміли, що це лише - затишшя перед бурею. Це вже не перше перемир'я. Жодних ілюзій ні в кого нема. Зараз потрібно грамотно відходити на запасні позиції. Створювати сильну армію. І пильно стежити за економікою. Є добрий досвід Ізраїлю. Ця країна багато років воює, але це не завадило їй побудувати потужну економіку. А наші досі за звичкою ловлять рибку в каламутній водичці. Треба затямити, що сусіда ми не поміняємо. Він уже проявив себе в усій красі. Нам потрібно приймати закони про військову службу, приватні військові компанії. Зараз у парламенті готується законопроект про учасників бойових дій. Ним можна буде врегулювати багато юридично спірних моментів. Потрібно також дозволити людям мати короткоствольну зброю для самозахисту. У бандитів вона вже давно є. Письменник Лесь Подерв'янський класно сформулював нашу національну ідею: від…ться від нас. А далі, як у Шевченка: в своїй хаті своя правда й воля.

Які українські підрозділи, на ваш погляд, воюють найкраще?

- Тут усе залежить від командира. Одна рота - мотивована, ну просто шикарна! А в іншій ходять спиваються. Добрі вояки - в 95, 79, 93, 128 бригадах. Віднедавна пішла дуже позитивна тенденція: Генштаб підвищує низових командирів. Красавчик, чудовий професіонал "Майк" був комбатом, а зараз - комбриг. Заступника комбрига "Самару" перевели керувати у іншу бригаду. Командирів рот підвищують до комбатів. Це мужики, які днюють і ночують зі своїми людьми. Після року війни вони розуміють і вміють дуже багато. У людей увімкнулася ініціатива, яку, слава Богу, почали підтримувати "нагорі". І вони гордяться, що є військовими! Скоро у нас буде класна армія. А наші низові командири взагалі герої.

Здається, вояки не дуже люблять перемир'я. Армія спроможна стояти, чекати? Чи люди починають божеволіти?

- Людям потрібно озвучити чіткі завдання. Досі до пуття так і не сформульовано, за що ми воюємо. Так, ми йдемо на домовленості. Нікого не треба обманювати. Але є демаркаційна лінія, вздовж якої ми маємо закріпитися. Звісно, як нормальна держава, в якої забрали Крим та інші території, ми будемо їх повертати. Колись. Ми маємо це озвучити нації, армії, командирам.

Піски й надалі залишаться під нашим контролем?

- Жодного наказу готуватися до відступу в нас нема. Навпаки, стоїть завдання відсікати розвідувально-диверсійні групи. Не дозволяти їм просунутися ні на кілометр. Та якщо військові ухвалять рішення відтягуватися - ми не самогубці. Самі, без артилерії фронт ми не втримаємо.

Коли Добровольчий корпус нарешті легалізують?

- По лінії мобілізації є недобір, тим часом наш Корпус зібрав уже 15 батальйонів. Часто до нас просяться військові, ще восени перейшла ціла рота з Нацгвардії. Хлопці відбули відпустки, а тоді попросилися до нас. Кажуть: ну, тепер ми хоч нормально повоюємо! У нас таке братство - схоже на Січ. Усе просто, зрозуміло і по-чесному. Або ти заслужив у побратимів повагу, або ні. Маємо 4 великі вишкільні бази і багато маленьких полігонів по всій Україні. Вся інфраструктура готова, більше нічого не треба створювати. ДУК міг би стати окремим, повноцінним підрозділом - як Нацгвардія. Ми готові підпорядковуватися Головнокомандувачу, начальнику Генштабу, по міністерській вертикалі. Але середній владній "гілочці" коритися не будемо.

Може, вас під "дах" СБУ закинути?

- Можна і туди. Ми багато їхніх функцій виконуємо, проводимо спільні операції. Дільничні міліціонери часто до "Правого сектора" звертаються, коли не мають змоги викликати групу захоплення. Ми виїжджаємо, проводимо операцію. Затриманих передаємо СБУ.

Багато у вас військових професіоналів?

- Я скажу, що їхня частка вагома. Пам'ятаєте час, коли в армію не брали афганців, спецназівців, людей середнього віку? Багато з цих людей воюють в нас. І з дисципліною в нас усе в порядку.

Це правда, що у вас карають різками?

- Буками. Є дисциплінарний статут, у якому чітко прописані всі покарання. Переламують 5 чи 10 буків і лупцюють нижче спини. У документальному фільмі "Добровольці Божої чоти" "Гнат" не туди завів людей по карті й отримав за це 10 буків. Давати буки може лише той, хто колись їх сам отримував. Мені спочатку це здавалось дивним, заледве не варварством. Але це працює. У цьому є певний чоловічий момент: ти заробив, тож мусиш спокутати. Приниження людської гідності в цьому немає. Отримав буки, пішов у карцер. А тоді обов'язково маєш іще сказати "дякую за науку".

Добре, коли хлопцеві 18. А якщо дядькові 60 років?

- Я був свідком і таких покарань. Усі їх було сприйнято спокійно. Я ще не чув, щоб хтось образився.

Як здоров'я Дмитра Яроша, який недавно був поранений? Одужує?

- Учора бачився із ним. Сьогодні в нього має бути операція. Лікарі йому складають кістки правої руки. Надалі заплановано ще кілька операцій. За місяць-півтора йому поставлять штучний суглоб. Там у руці немає десь сантиметрів 10 кістки, узагалі відсутній суглоб. Вени з ноги перешиті на руку. Все у швах. Лікарі "впаювали" йому в руку нерви - це чудо, що він рухає пальцями. Ярош людина великої сили духу. Під час останньої зустрічі він казав: ще дам їм шанс зробити 1-2 операції. Побуду в лікарні ще десь два тижні. Хай тільки залізо знімуть і замотають руку в гіпс. А тоді він утече на фронт.

Шараскін АТО
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань. Адміністрація сайту попереджає, що коментарі з використанням ненормативної лексики, пропагандою насилля та образою честі та гідності будуть видалятися.

Суспільство
Якщо ви підліток віком віл 13 до 15 років, чорнявий та з карими очима, то маєте всі шанси знятись у кіно. Справжньому. Історичному. Завтра, 17 червня, відомий режисер Заза Буадзе проводитиме у Тернополі кастинг для ролі у фільмі «Червоний. Без лінії фронту». Нагадаємо, стрічка знімається за підтримки Тернопільської кіноккомісії, яку очолює заступник міського голови Тернополя Леонід Бицюра.  Кастинг проходитиме від 14.00 до 19.00 у приміщенні тернопільської...
Суспільство
Житель міста Хотин виловив рибу, яку в Чернівецькій області не ловили вже понад 30 років. Про це у Facebook повідомила спільнота "Хотинські вісті". Користувач Facebook Rustam Bayramov, який і впіймав цю рибу, розповів, як йому це вдалося. Рустам каже, що зловив вугра, 10 червня о 23 годині. Клюнув вугор на виповзка біля с. Атаки, Хотинського району Чернівецької області на відстані 55-60 м від берега, та на глибині 2,5-3 м. Вага здобичі 2.987 кг. Вугор євро...
Суспільство
Черешня заполонила фруктові відділи тернопільських ринків і магазинів. Втім, ціни фруктів цього року б’ють рекорди. Продають ягоди від 50 до 80 гривень за кілограм. За словами продавців, черешні, вирощеної у західному регіоні ще немає. В основному продають фрукти, привезені з півдня. «Ще не привозили нам ягід, які виросли в нашій області. В основному везуть з південних областей. Ціни різні, в середньому 55 – 60 грн за кілограм. Попри те, що фрукти дорогі,...
Суспільство
Тернополянин Любомир Білинський поділився фото із Циганки, а саме дерев'яним понтоном. На фото видно купи сміття і биті пляшки.   "Дерев'яний понтон на "Циганці". Відпочивати "вміємо", - іронічно говорить тернополянин. Тернополяни у коментарях висловлюють своє обурення. Адже кожен, хто там відпочиває може прибрати за собою, але цього не роблять. А отже, культури нам ще вчитися і вчитися.
Суспільство
16 червня відбувається третій за ліком Тернопільський півмарафон. Спортсмени змагалися на кількох дистанціях. Для шанувальників бігу у рамках цієї бігової події заплановано 4 забіги – 21, 10, 5 кілометрів та благодійна миля. Переможцем півмарафону став тернополянин Юрій Вихопень з результатом 1 година 14 хвилин 4 секунди. Другим став франківчанин Руслан Савчук, третій – Сергій Оксенюк з Луцька, пише Галас На дистанції 11 км переміг тернополянин з управлінн...
Суспільство
У Чорткові встановили рекорд найбільшої в Україні піци. Її  діаметр – 8 метрів, а вага тіста – двісті кілограм. Піцайоло Віталій Колошиць і його команда помічників працювали цілий день без відпочинку. Мешканці із захопленням спостерігали за усім процесом. – Це піца «Маргарита», аби її спекти, ми використали 130-140 кілограмів тіста, 60-80 кілограмів моцарели, 40 літрів помідорової сальси, 4 кілограми базиліку і 5 літрів оливкової олії, – розповідає МедіаТо...
Суспільство
16 червня українці вперше офіційно відсвяткують День Батька. Нове державне свято, починаючи із цього року, в Україні відзначатимуть в третю неділю червня. Про спільні хобі зі своїми найріднішими знімальній групі TV-4 розповіли тернополянки.  Дуже сміливий. Заради мене він готовий на все. Він має дуже добру інтуїцію. Найкращий у світі. Такими своїх татусів бачать їх власні донечки. Адже для всіх дівчаток в дитинстві батько – така ж особлива людина, як і ма...
Пригоди
У Тернополі на вулиці Шептицького біля колишнього торгового комплексу Grand маршрутне таксі №14 збило на смерть жінку 73 років. Про це повідомили читачі Реально. За попередньою інформацією жінка переходила дорогу в невстановленому місці. Зараз рух вулицею Шептицького частково перекритий рух.
Суспільство
Більше 50 кухарів з різних міст України приїхали до Тернополя, щоб позмагатися за звання кращого у своїй професії. Відбуватиметься це під час Кулінарного Кубку Західної України, який вдруге організовують у нашому місті. Дійство проходитиме на літній сцені у парку імені Тараса Шевченка 15-16 червня. До участі у конкурсі зголосилися кулінари з Кропивницького, Дніпра, Ужгорода, Луцька, Івано-Франківська, Львова, Києва та інших міст. Змагання проходитимуть під...