Тернополяни за 4 місяці добровільно-примусово пожертвували на потреби медзакладів 800 тисяч гривень

Лише за чотири місяці тернополяни добровільно-примусово пожертвували на потреби медзакладів більше 800 тисяч гривень. Річний "обіг" такими темпами перевалить за 2,5 мільйона гривень. Частина коштів залишиться у посередників.

Сім терміналів для благодійних внесків встановили у медзакладах міста у жовтні 2014 року. Станом на лютий медустанови отримали 830 тисяч гривень. Лікарням ці гроші дійсно потрібні, але давати чи ні – добровільний вибір людини.

Чи добровільно люди платять, через яку організацію проходять гроші, чи заробляє хтось на благодійності, ми з'ясовували під час розслідування.

Не всі платять добровільно

Запровадження системи благодійних внесків чимало тернополян сприйняли позитивно. Бо ж сплата коштів на рахунок – крок до прозорості: все обліковано і зафіксовано. Три гривні - на вату, дві - за спирт, 10 - на відділ, 20 - за прийом аналізів, 50 - на миючі засоби, стільки ж - на ремонт чи ще якусь потребу. Такі прохання чув чи не кожен відвідувач поліклініки чи пацієнт лікарні. Людей дратувало те, що обліку коштів немає. Після впровадження терміналів прийшло сподівання: вимагатимуть менше, гроші йтимуть на конкретні потреби. Та після старту новації просять ще більше. На нашому сайті ми опитали читачів, пише 20 хвилин.

„У лікарнях є розцінки за кожну операцію, - написав чоловік, який назвався Василем. - Найдешевша - від 1500 гривень. То для хірурга, а ще від 500 - для анастезіолога. Все в руки. А до терміналу посилають рідних заплатити 200 гривень. Ліки і все необхідне – за свої кошти...”.

Інший читач у лікарню не потрапляв, але проходив медогляд для отримання водійських прав.

- У поліклініці №1, що на вул.Острозького, за довідку на права водія у мене вимагали 100 гривень, - розповідає Андрій (прізвище редакції відоме – прим. авт.). - Варіантів два: або в руки, або в термінал. Маю аудіозапис, де я чітко питаю, чи це обов'язково, бо ж якщо добровільно, то я не хочу платити. Медик запевнила, що обов’язково. Я не полінувався, сходив у першу лікарню і з'ясував, що оплата - добровільна. Це підтвердила головний бухгалтер. Тож я не платив.

Багато звернень ми отримали від жінок щодо ситуації в жіночій консультації.

- Стою на обліку в жіночій консультації, що на Купчинського, не за пропискою - розповідає пані Леся (прізвище редакції відоме – прим. авт.). - Через це мені сказали вписати в заяву, що я добровільно погоджуюсь здати 100 грн у благодійний фонд. Я погодилась. Потім у кабінеті, в якому мене ведуть, вимагали 100 гривень "на кабінет" або ж купити сміттєві пакети, сухі рушники, засоби для миття умивальника. Я дала 100 грн.

"Пригоди" тернополянки продовжились у лікарні №2.

- За здачу сечі в кабінеті №1 попросили заплатити 10 гривень у благодійний фонд, - каже жінка. - Вимагали квитанцію з прізвищем про оплату.

"Добровільна" благодійність іншої нашої читачки також пов'язана з жіночою консультацією.

- Я ставала на облік у жіночу консультацію другої лікарні, - пригадує тернополянка Олена (прізвище відоме – прим. авт.). - Коли писала заяву, дільничний лікар сказала, що потрібно внести 200 гривень благодійного внеску. У зразку заяви, яку мені дали, так і написано: "Зобов'язуюся сплатити 200 гривень". Потім я пішла забирати заяву, підписану головним лікарем. Виявляється, її вам не віддадуть, поки не принесете чек про сплату "благодійного" внеску.

Відвідувачі консультації, як переконана жінка, беззахисні перед цими вимаганнями. Вагітні жінки, які хвилюються за здоров’я майбутніх дітей, не хочуть витрачати нерви на суперечки з медиками.

- На мою думку, треба зробити офіційну фіксовану плату в лікарні, а не запевняти, що внески - лише добровільні і медицина у нас - безкоштовна, - каже співрозмовниця.

Інша тернополянка, Ольга (прізвище відоме – прим. авт.), також скаржиться на жіночу консультацію. Там у жінки працюють знайомі, які розповіли, що медиків вимагати "добровільні" пожертви змушує керівництво.

Людям слід пам'ятати: благодійні внески – справа добровільна. Вимога грошей чи то за "прописку", чи то за аналізи можна розцінювати як вимагання. А за це є кримінальна відповідальність. У випадку вимагання телефонуйте на 102 або на довідково-інформаційну службу міської ради 15-80. Але варто пам'ятати: справи у медицині погані і благодійні пожертви не завадять – можете, то допоможіть!

На потреби – п’ять відсотків

Рішення про встановлення терміналів у жовтні 2014-го прийняв виконком міськради.

- Тернополяни часто нарікали на благодійні внески, які збирав медперсонал. Відтепер жодних готівкових зборів ні медсестри, ні лікарі проводити не будуть. Прийняли рішення зробити так, як у європейських країнах: встановити термінали самообслуговування, - розповів після встановлення терміналів мер Сергій Надал. – Якщо пацієнт матиме бажання внести добровільні пожертви, він зможе це зробити через термінал. 

Міський голова запевнив, що буде суворий облік та звітування за кошти, які надійшли. - Сьогодні діє благодійний фонд, куди входять представники кожного медзакладу, - додає пан Надал. – Залежно від благодійних надходжень, заклади будуть отримувати пропорційні суми. Їх зможуть витрачати на придбання ліків, обладнання чи інших потрібних речей.

Між платником та кінцевим отримувачем є проміжна ланка – благодійний фонд. Нас зацікавила ця обставина, адже, згідно з законом, благодійні організації можуть витрачати до 20% від надходжень на свої адмінвитрати і управління фондом.

Ми надіслали у міськраду інфозапит з питанням про фонд.

"Відповідно до наданих інформацій – профілактичні заклади діють на підставі угод про співпрацю з благодійним фондом "Фундація добра", засновником якого є Петро Степанович Бабій", - йдеться в листі за підписом заступниці міського голови Вікторії Остапчук. Написав лист начальник управління охорони здоров'я міськради Ростислав Левчук. Чиновники, схоже, обманули. І просто "підсунули" нам співзвучну назву. Кошти, як ми дізнались, зробивши декілька благодійних пожертв, отримує не "Фундація добра", а благодійний фонд "Фонд добра". Зареєстрована організація у вересні 2014-го. Засновник і керівник організації – заступник мера Іван Хімейчук.

У міськуправлінні юстиції ми запитом намагались отримати копію статуту "Фонду добра", але там відмовили з посиланням на закони. У статуті можна знайти інформацію щодо фінансів. Не змогли ми дізнатися і те, який відсоток від пожертв фонд залишає собі і мерії. Там кажуть, що не володіють цією інформацією... Зрештою, ми поспілкувались із паном Хімейчуком.

- У медзакладах належного обліку благодійних пожертв, які давали громадяни, не було, - розповідає голова "Фонду добра" Іван Хімейчук. - Виникла необхідність формування мережі терміналів, з допомогою яких можна отримувати ці пожертви і вести прозорий облік. Це ініціатива міського голови. Я створив пробний формат такого фонду зі співпрацею з банком. Життя показало, що ініціатива працює і є розуміння громади. Зараз я відійшов від цієї роботи. Буде інший фонд - "Фонд добра-2015", який і працюватиме. Повірте, потреба у тих коштах у медзакладах - величезна, і всі це розуміють.

"Фонд добра" залишав 5% від отриманих коштів на адмінпотреби. Новий фонд залишатиме, як розповів пан Хімейчук, 3%. Гроші йдуть на оплату послуг банку, зарплату бухгалтера, витратні матеріали. За чотири місяці медзаклади отримали 830 тисяч гривень. Ця сума – 95% від того, що пожертвували тернополяни. П'ять відсотків на адмінпотреби – 43 тисячі. Припустімо, що банк брав за перекази відсоток (комісія за подібні операції - до 1%), тоді у фонді на зарплати й інші потреби залишалось 34 тисячі. Річні прибутки нового фонду з 3% можуть перевалювати за 75 тисяч. Суми не космічні, але й не мізер. Разом з тим, треба визнати, що збір коштів дійсно став прозорішим.

Чи справді новий фонд обмежиться 3%, хто його засновники, які суми збиратимуть – усе це ми простежимо. Умови встановлення банківських терміналів у лікувальних закладах - також важливе питання. Благодійні внески - це лише одна з багатьох опцій нарівні з поповненням рахунку, переказом коштів, оплатою компослуг та іншим. За операції установа бере комісію. Тож чи платить банк за присутність у медустановах та чи зменшив він комісію за опрацювання благодійних коштів – актуальні питання. 

Тернополяни на потреби медзакладів 800 тисяч гривень
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Спорт
Учасники осіннього чемпіонату Гусятинщини з міні-футболу на кубок "Вірні збірній!" серед дитячих команд 2004 р. н. і молодших (загалом змагалося вісім команд) відвідали матч Ліги Націй між збірними України і Чехії, який відбувся 16 жовтня у Харкові. 104 особи вирушили у 2 спецвагонах з Тернополя у Харків і назад у потязі під назвою "Вірні збірній!". Віталій Остафійчук голова Федерації футболу Гусятинського району поділився враженнями: "Велике спасибі голов...
Суспільство
За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств Тернопільщини, грошові витрати на харчування в середньому за місяць на одне домогосподарство в 2017 році збільшились на 12,1% у порівнянні з 2016 роком і становили 3268 грн. Вартість харчування в середньому на одну особу склала 37 грн на добу. Про це повідомляють в Головному управлінні статистики у Тернопільській області. На купівлю м’яса та м’ясопродуктів домогосподарства спрямували 18,5% коштів,...
Кримінал
За минулу добу правоохоронці зареєстрували три крадіжки двоколісних  транспортних засобів в обласному центрі. Злодії викрали два ровери з під’їздів та один з вулиці. Велосипед вартістю 10 тисяч гривень викрали у 27-річного тернополянина. Свій засіб пересування чоловік на ніч залишив на сходовій клітці у під’їзді. Вже зранку його не було. У безпеці свого двоколісника був впевнений 39-річний житель Тернополя. Чоловік теж на ніч  залишив велосипед у під’їзді,...
Суспільство
Ще днями Тетяна Песик розповідала на своїх сторінках в соцмережах, як вона та її друзі з команди «ВІП Тернопіль» прогулювались вуличками Лондона, відпочивали у британських пабах та як «палко» вона цілувала «Бреда Піта». Та, сьогодні, на зовні проявилась справжня правда її життя – вона просто завзята і роботяща українська жінка. «Ось вони реалії життя… Вчора ти був у Лондоні, а сьогодні…ти знаходишся в селі…в Тернопільській області… і йдеш … обривати ябка…...
Кримінал
Черговою жертвою телефонних шахраїв стала 60-річна жителька обласного центру. Повіривши у вигадану незнайомцем історію, жінка втратила 20 тисяч гривень. Поліцейські встановили, що кошти були зняті в Київській області. Зі слів потерпілої, на мобільний їй зателефонував незнайомий чоловік і повідомив, що в неприємну ситуацію потрапив її син. Аби вирішити проблему, потрібні кошти – 20 тисяч гривень. Жінка замість того, аби набрати номер сина і переконатися, чи...
Суспільство
За перевезення тварин у тернопільських таксі доводиться доплачувати. Фірми беруть додаткових 25-50 гривень, залежно від встановлених тарифів. Тернополяни обурюються через таку ідею, не знаходячи у цьому  логіки, пише Терен. – Є ще хтось такий, хто, як і я не розуміє логіки в доплаті у розмірі 50 грн до вартості проїзду за перевезення кошеня в закритій переносці в себе на руках? – пише Людмила Чеховська. – Із такими тарифами зіткнулись на днях у таксі «Піло...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!