У тернополян втрачається імунітет до інфекцій

За двісті років, які пройшли з моменту створення першої вакцини, у світі вдалося значно знизити рівень захворюваності та смертності від інфекційних хвороб. Щеплення стало панацеєю від багатьох недуг. У результаті люди почуваються настільки безпечно, що забули про заслуги імунобіологічних препаратів.

Згодом через фальсифікацію та погіршення якості до вакцин взагалі почили відноситись із пересторогою. Як результат, користуватися цим благом медицини стає все менше людей, а це може призвести до неабиякого лиха, застерігають епідеміологи. Населення стає більш вразливішим до інфекційних захворювань, і підтвердженням цьому є статистика стану захворюваності.

Менінгококова інфекція дісталася малюків

У цілому епідемічна ситуація в області в 2014 році залишалася нестійкою, проте відповідала середнім багаторічним показникам. Протягом року відзначалося зниження загальної інфекційної захворюваності на 3,9%. Однак по Україні цей показник значно вищий – 9,6%. Ситуація в районах області складалася по-різному. В одних спостерігався ріст майже на 8%, а в інших навпаки – зниження. Це пов’язано з тим, що в деяких районах покращилася реєстрація, пояснюють епідеміологи.

– Загалом інфекційна захворюваність в області без врахування грипу та ГРВІ зросла на 4,8%, – наголошує начальник відділу епідеміології Головного управління Держсанепідслужби в області Марія Павельєва. – У минулому році в області відзначався ріст захворюваності на інфекції, які передаються повітряно-крапельним шляхом. У першу чергу це стосується менінгококової інфекції. Ріст спостерігається у 2,5 раза. 24 випадки проти 10-ти у 2013 році. Натомість в Україні цей показник знизився на 19,5%.

Менінгококова інфекція проявляється підвищенням температури, висипанням, болем у м’язах, неможливістю рухати потиличними м’язами. Цьому захворюванню характерна певна циклічність. Кожних три-п’ять років спостерігається зростання. Захворюваність реєструвалася у шести районах. Найбільше випадків у Тернополі, Тернопільському та Чортківському районах, решта – у Кременецькому, Збаразькому, Монастириському, Шумському. В основному хворіє дитяче населення.

– У 2014 році зареєстровано один летальний випадок, – розповідає Номер один Марія Павельєва. - У Тернополі захворіла 17-річна дівчинка. Це була блискавична форма. У дитини зранку з’явилися прояви і до вечора вона померла. Вакцинація від менінгококової інфекції не входить у перелік обов’язкових календарних щеплень. Вона належить до категорії рекомендованих.

На кашлюк хворіють удвічі більше

Також в області відмічається ріст захворюваності на кашлюк – у 2,6 раза.  Мовою цифр це 123 випадки проти 47 у 2013 році. Захворюваність реєструвалася у 13 районах області. Медики кажуть: таку ситуацію спричинила відсутність вакцин та препаратів для щеплення дитячого населення. Крім того, ріст захворюваності спостерігається серед дітей до одного року, які ще взагалі не отримували щеплення.

– На сьогодні область використовує вакцину Пентаксим. До її складу входить ацелюлярний кашлюковий компонент. Ще минулого року щеплення цією вакциною розпочиналося з трьох місяців і повторювалось у чотири та п’ять місяців, а ревакцинація проводилася у 18 місяців. У зв’язку з тим, що хворіти починають дуже маленькі діти, медики не могли провести жодного щеплення. У результаті малюки не встигають отримати імунного захисту, - каже Марія Павельєва.

Кір та краснуха відступили

Дещо стабілізувалася захворюваність на кір та краснуху. У 2012 році відбувся прогнозований ріст захворюваності. Зараз наступив період затишшя. Торік зареєстровано 67 випадків кору проти 245 у 2013 році, а це менше на 72%. Захворюваність була спорадичною. Лише у Кременецькому районі зафіксовано спалах в організованому колективі. Захворіли діти однієї із сільських шкіл, але вогнище одразу вдалося ліквідувати.

–  У даному випадку 32,8% від загальної кількості захворілих двічі отримували щеплення. 22,4% дістали лише одну дозу вакцини. 37,3% взагалі були нещеплені. Припускаємо, що, можливо, одна доза вакцини виявилась недостатньою для забезпечення імунітету. Хворіли діти віком від 5 до 9 років, тому частина з них просто не встигли отримати другу дозу. До того ж після 10 років після проходження останнього щеплення від кору та краснухи імунітет до цих захворювань знижується, а отже, зростає ризик захворіти. У нас проводиться лабораторна діагностика на рівні області. Це дає можливість оперативно використовувати результати досліджень і своєчасно проводити диференціальну діагностику між кором, краснухою та іншими інфекціями, - зазначає епідеміолог.

Інфекції добралася до прилавків магазинів

Непростою залишається ситуація і з гострими кишковими інфекціями. Тут теж статистика поповзла вгору. І не в сторону покращення. У порівнянні з 2013 роком кількість випадків зросла майже на 20%.

- У грудні 2014 року в області було зареєстровано спалах сальмонельозу, пов'язаний із вживанням кондитерської продукції виробництва «Шумськ-хліб». З приводу захворювання звернулося 67 осіб. З них 20 – діти. За результатами лабораторних досліджень ідентифіковано збудник інфекції. Реєстрація випадків проводилась як у Тернополі, так і в районах області. Кондитерські вироби були придбані у різних точках торговельної мережі. Під час цього спалаху досліджувались взірці харчових продуктів. У результаті збудник виділено на підносі для кондитерських виробів у торговельній мережі, у лотку для зберігання яєць, у чані для збивання начинок, міксері для збивання масла, а також у 22 хворих, - констатує спеціаліст.

Крім того, медики фіксують гастроентероколіти ротавірусного походження. Торік зареєстровано 72 випадки проти 51 у 2013 році. А з початку року статистика ще більше поповзла вгору -  46 випадків. Зареєстровано два спалахи у дитячих організованих колективах. Це два дошкільних навчальних заклади Тернополя - №38 та №16. В цілому захворіло 16 дітей. Також реєструвались випадки захворюваності і серед неорганізованого населення. Таке явище, припускають медики, спричинила відсутність контролю над виробниками продуктів харчової промисловості. Торік уряд запровадив мораторій на перевірку підприємств, відтак тепер кожен сам собі господар.

Настав час «жовтухи»

Тривожними є дані щодо захворюваності на вірусні гепатити. У 2014 році показник захворюваності у порівнянні з минулорічним зріс на 70,5%. Відмічається ріст вірусного гепатиту А, відомого в народі як «жовтуха».

– Це захворювання має хвилеподібний характер. Кожних 8-10 років спостерігається різкий підйом захворюваності. Востаннє він реєструвався у 2005 році. Тоді захворіло майже 1300 осіб. Проміжний підйом відбувся у 2010 році – 173 випадки. Тепер ріст захворюваності зафіксовано у 2014 р., і така тенденція, ймовірно, продовжуватиметься і цього року. Найчастіше випадки фіксувалися у Бучацькому районі, - каже Марія Павельєва.

Доволі високим залишається рівень захворюваності на туберкульоз. Показник становить 45,2 на 100 тис. населення. Майже таким він був і в 2013 році.

– У структурі захворюваності понад 80% випадків становить туберкульоз легень. Зростає кількість бактеріальних форм. Тобто носії виділяють збудник у зовнішнє середовище. Це майже 60% від усіх випадків. Часто захворювання виявляється на пізніх стадіях, тобто так звані деструктивні форми. У загальній структурі частка таких хворих становить 41%. Кожен четвертий випадок виявлено з запізненням. Причому хворобу, як правило, виявляють, коли пацієнт звертається за медичною допомогою. Виходить, особа прийшла до лікаря з однією проблемою, а в ході діагностики у неї знайшли туберкульоз. Тепер усіх пацієнтів, які звертаються за допомогою медиків, направляють на проходження флюорографії. Це значно покращило процес виявлення хворих, - каже пані Марія.

Майже удвічі зросла захворюваність серед підлітків. Торік зареєстровано 12 випадків проти 6 у 2013 році. Туберкульоз реєструвався і серед категорії населення, яка щорічно проходить медичний огляд. Це медики, працівники торгівлі, освітніх закладів, харчової промисловості та транспорту. Загалом виявлено 31 випадок серед цієї категорії населення, 12 з них – серед медиків. Найчастіше хворіє молодший медичний персонал та медсестри, рідше – лікарі.

За словами Марії Павельєвої, однією з причин росту інфекційної захворюваності в області є нерегулярні поставки вакцин. Підтвердженням цього факту є реєстрація правцю серед дітей до 6 років.

– Це говорить про те, що імунітету ані до дифтерії, ані до правця населення не має. У свій час діти не отримували необхідного вакцинального комплексу, тому зараз ці особи не захищені. Головною причиною цього явища стала відсутність вакцин. Загалом ситуація з їх централізованою поставкою є дуже складною. Препаратів не вистачає. Великий відсоток населення залишається без щеплення, у результаті з кожним роком загальний імунітет населення області знижується. Це дуже небезпечно, - констатує епідеміолог.

Частину вакцин можна придбати на замовлення в аптечній мережі, однак їх вартість доволі висока. Не кожна сім’я може дозволити собі купувати такі дорогі медпрепарати без крайньої потреби. Епідеміологи наполягають: якщо вакцина є, то неодмінно варто скористатися цією нагодою і зробити щеплення, адже захисний бар’єр населення стає все тоншим і може зруйнуватися у будь-який момент.

Тернопіль хвороби імунітет
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
27-28 жовтня у Тернополі пройде ІІ Всеукраїнський Фестиваль психологічних ігор, на який прибудуть ігропрактики зі всієї України та закордону. Початок заходу о 10. 00 год. Організатори фестивалю запрошують тернополян зануритися у світ саморозвитку та побудови власного гармонійного, яскравого та усвідомленого життя. Адже концепція фестивалю – це максимальна користь для його учасників, а кожна гра буде проводитися у найбільш розгорнутому та повному форматі, щ...
Суспільство
Мандрівки допомагають людині в чужих країнах краще розуміти себе та свою батьківщину. Те, що здавалося буденним і нецікавим в іншій частині світу постає екзотичним і вкрай привабливим. Тернополянка вирішила поділитися власними спостереженнями, зробленими у далекій пустелі, щоб надихнути своїй співвітчизників і земляків. "ОАЕ. Пустеля Руб-ель-Халі. За версією американських вчених, ще 5 тисяч років тому тут процвітали кілька східних міст, і одним з них було...
Суспільство
Повідомлення про зміну тарифів на послугу з централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води було опубліковане на офіційному сайті КП “Тернопільміськтеплокомуненерго” 22 жовтня 2018 року. Керуючись  ч.6  до ст. 32 Закону України ” Про житлово-комунальні послуги”  КП “ТМТКЕ” повідомляє про зміну тарифів  на теплову енергію, послуги з централізованого опалення та постачання гарячої води  у відповідності до  рішень Виконавчого комітету Те...
Суспільство
Збір коштів для повернення тіла 29-річного тернополянина Василя Штанграта в Україну – завершено.  Родичі вдячні усім небайдужим. Нагадаємо, що хлопець загинув у Франції. Він зник безвісти  ще 8 вересня, але його тіло знайшли  лише 2 жовтня. Штанграт Василь Романович уродженець с. Стінка Бучацького району Тернопільської області. Працював в Парижі на будові два з половиною місяці. Жив за Парижем в містечку Бонді разом з односельцем. Мав при собі біометричний...
Суспільство
Регіональні прокурори рідко потрапляють до уваги центральних ЗМІ, хоча там також відбуваються порушення українського законодавства. Зокрема, можуть до цього часу працювати прокурори, які всіляко протидіяли Революції Гідності. Перший заступник керівника Кременецької місцевої прокуратури Тернопільської області – Олег Андрійович Денисюк народився 20 березня 1980 року. Відомо, що станом на серпень 2013 року він вже очолював прокуратуру Шумського району. Саме н...
Кримінал
Понад 14 тисяч гривень викрав 25-річний житель Кременця у знайомого тернополянина. Спочатку потерпілий самостійно намагався повернути гроші, однак не зміг, тож звернувся за допомогою до працівників поліції.Підозрюваного у вчиненні злочину розшукали оперативники карного розшуку Тернополя. 25-річний житель Кременця зізнався у протиправному, проте чужі гроші встиг витратити на розваги.Як встановили оперативники, підозрюваний приїхав на святкування дня народже...
Суспільство
Віконне скло в одній із тернопільських маршруток тримається "на чесному слові". Відповідне відео виклав у Facebook Andrii Kir. "Щойно дивився стрім, як маршрутчики були в мединського, хотіли тариф 12 гривень. Сміявсь", - написав хлопець. "прикинь, стане на зупинці, а скло випаде на пасажирів...", - коментує Iryna Nebesna. "дбайливий водій відчув, що перегрів салон і включив клімат-контроль;))", - жартує Андрій Вацик. Нагадуємо, тернопільські перевізники ля...
Пригоди
Через неуважність та роботу у нічний час, водій комбайну зніс електроопору та залишив ціле село без електренергії. Про прикрий інцидент розповів у мережі сільський голова села Бабинці Віталій Солтицький.Інцидент стався у селі Бабинці, Борщівського району. Працюючи вночі на полі, комбайнер від ТОВ “Агрополіс” завалив електроопору високовольтної лінії. Через аварійну ситуацію село Бабинці було знеструмлене. На щастя, все минулося без жертв і ніхто з працівни...
Суспільство
Ще 4 жовтня 2018р. Головне управління Держпродспоживслужби в Тернопільській області розпочало епідрозслідування спалаху у навчальному закладі № 14 м. Тернополя. Під час обстеження садочка спеціалісти відібрали взірці питної води, продуктів, добових проб та змиви з об’єктів навколишнього середовища для проведення лабораторних досліджень. Також у закладі було проведено заключну дезінфекцію, відповідними розпорядженнями начальника Головного управління Держпро...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!