• Головна
  • Скільки на Тернопіллі крадуть під час держзакупівель
10:15, 14 вересня 2011 р.

Скільки на Тернопіллі крадуть під час держзакупівель

Органами прокуратури області, із залученням спеціалістів контролюючих служб, проведено перевірки додержання органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями вимог Закону України «Про здійснення державних закупівель» під час проведення тендерних процедур.

Результати перевірок свідчать про поширеність порушень при здійсненні процедур державних закупівель як з боку розпорядників бюджетних коштів, так і –переможців торгів.
Так, перевіркою, проведеною прокуратурою міста Тернополя, спільно з управлінням СБУ в Тернопільській області, встановлено, що відповідно до затверджених у 2006-2008 роках Міністерством освіти і науки України бюджетних асигнувань, одному із вузів виділено кошти на будівництво нового навчального корпусу в м. Тернополі в сумі 6,5 млн. грн.. Розпорядники бюджетних коштів-службові особи вузу провели тендер, після якого з одним із підприємств (ПП), як переможцем торгів, уклали договір про виконання будівництва навчального корпусу. Надалі, впродовж 2006-2010 років службовці вузу здійснили прийом та оплату виконаних ПП робіт по будівництву навчального корпусу, на підставі відповідних актів, поданих підрядником.

У ході проведеної перевірки встановлено, що насправді службові особи ПП, зловживаючи своїм службовим становищем в інтересах підприємства, внесли завідомо неправдиві дані в документи, в яких завищили вартість виконаних робіт на суму 84 тис. грн.

Прокуратурою міста Тернополя порушено кримінальну справу за фактом зловживання службовим становищем та службового підроблення службовими особами ПП за ознаками злочинів, передбачених ст.ст. 364 та 366 КК України.

Також органами прокуратури виявлено непоодинокі факти, коли підприємствами, установами та організаціями, які проводять процедуру державних закупівель, взагалі не створені комітети з конкурсних торгів або створені з порушенням чинного законодавства.
Так, проведеною прокуратурою Бучацького району перевіркою встановлено, що начальник одного із комунальних підприємств не створив комітет з конкурсних торгів на підприємстві. Разом із тим, впродовж січня 2008 року-березня 2010 року комунальним підприємством, без проведення тендерних процедур, придбано продуктів нафтопереробки на загальну суму 814 тис. грн.

Прокуратурою району внесено припис начальнику комунального підприємства про усунення порушень закону, який на даний час перебуває на виконанні.
На аналогічні порушення реагували прокурори Гусятинського, Зборівського, Кременецького та Підволочиського районів. Окрім цього, органами прокуратури встановлено, що не у всіх випадках члени комітету з конкурсних торгів проходять навчання спеціалістів у сфері здійснення державних закупівель, допускаються випадки створення комітету з конкурсних торгів з порушенням чинного законодавства, а також мають місце порушення вимог законодавства при здійсненні державних закупівель як працівниками комітетів з конкурсних торгів, так й посадовими особами підприємств, установ та організацій, де вони створені.

Зокрема, проведеною прокуратурою області, спільно із спеціалістами КРУ в Тернопільській області, перевіркою в діяльності посадових осіб одного з державних підприємств виявлено, що всупереч вимог чинного законодавства здійснено закупівлю стисненого природного газу на суму 220 тис. грн. без застосування конкурсних процедур. За результатами перевірки прокуратурою області порушено дисциплінарне провадження стосовно заступника директора держустанови. Постанову розглянуто, винну особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Разом з тим, перевіркою повноти застосування органами державного контролю наданих їм законом повноважень щодо здійснення контрольних функцій у сфері державних закупівель виявлено непоодинокі порушення в діяльності контролюючих органів. Зокрема, прокурором Бережанського району встановлено, що одне із управлінь контролюючого органу, яке здійснює контроль за законністю проведення процедури закупівель товарів, робіт і послуг за державні кошти, здійснило оплату підряднику (ТзОВ) в сумі 297,5 тис. грн. за виконані ним послуги – проведення поточного ремонту дороги в м. Бережани, без проведення конкурсних торгів.

Прокурором району стосовно начальника відділу, відповідального за регулювання та контроль у сфері закупівель за державні кошти, винесено постанову про порушення дисциплінарного провадження, яка на даний час розглядається.

Проведеною прокуратурою Збаразького району перевіркою в одному із управлінь державного контролю з’ясовано, що комітетом з конкурсних торгів управління праці та соціального захисту населення Збаразької РДА проведено процедуру закупівлі в одного учасника поштових послуг на суму 300 тис. грн.

Управлінням контролюючого органу здійснено оплату за договором про закупівлю, однак всупереч ст.7 Закону України, документація про проведення закупівель в управлінні контролюючого органу з цього приводу відсутня. Прокурором району винесено постанову про порушення дисциплінарного провадження стосовно начальника відділу управління держконтролю, за результатами розгляду якої винну особу притягнуто до дисциплінарної відповідальності.

Аналогічні порушення виявлено прокурорами Зборівського, Кременецького, Монастириського, Підволочиського, Тернопільського та Шумського районів, якими винесено постанови про порушення дисциплінарного провадження стосовно посадових осіб управління держконтролю.

Також, проведеною прокуратурою області перевіркою у Головному управлінні держконтролю встановлено, що його працівниками належним чином не здійснюється повноваження щодо контролю за дотриманням розпорядниками та одержувачами бюджетних коштів норм чинного законодавства, в частині відповідності документів відповідно до встановлених законодавством вимог.

За результатами перевірки прокуратурою області винесено постанови про порушення дисциплінарних проваджень стосовно провідного спеціаліста відділу та головного спеціаліста Головного управління контролюючого органу, за результатами розгляду яких винних осіб притягнуто до дисциплінарної відповідальності, а начальнику – внесено припис щодо невідкладного вжиття заходів до забезпечення належного контролю за додержанням законодавства при здійсненні державних закупівель.

Органами прокуратури області також проведено перевірку щодо додержання законодавства в сфері закупівель за державні кошти на підприємствах транспорту, за результатами якої порушено одну кримінальну справу.

Всього, за результатами перевірок додержання законодавства при здійсненні державних закупівель органами прокуратури області у поточному році порушено 5 кримінальних справ, принесено 16 протестів, внесено 63 подання і приписи, винесено 31 постанову про порушення дисциплінарного провадження, відшкодовано 24 тис. грн.

З метою активізації правозахисної діяльності при здійсненні державних закупівель та організації проведення результативних перевірок з цих питань, відділом захисту конституційних прав і свобод громадян прокуратури області за участю фахівців контролюючих служб та оперативних працівників прокуратур районів, у липні поточного року, прокуратурою області проведено навчально-методичний семінар на тему: «Основні питання правового регулювання здійснення державних закупівель та методика проведення перевірок додержання законодавства у цій сфері».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
live comments feed...