
10:00, 19 березня 2015 р.
Ваш двір не забудують. Інструкція
Забудова двору. З такою проблемою вже зіткнулись сотні тернополян. Файне місто, замість розбудовувати, ущільнюють, бо так вигідніше і дешевше. Сквери, дитячі і спортивні майданчики, квітники під вікнами стають будмайданчиками. Це можна припинити!
Забудови під вікнами та у дворах – біда Тернополя і тернополян. Чиновники й депутати без відома мешканців виділяли землю будівельникам або ж передавали ділянки комунальним підприємствам. А ті - залучали забудовників-інвесторів.
Боротися з цим марно — таку думку нав'язували людям. Але це неправда.
План захисту є!
Основний аргумент влади - земля не закріплена за будинком, не приватизована і не в оренді, а тому комунальна. Тобто розпоряджатися нею, згідно зі своїм баченням, має право міська рада. Звучали й аргументи на кшталт: “От якби у вас було ОСББ і ви раніше подбали про землю під будинком, проблем не було б. А так у нас зв'язані руки”. Такі пояснення - “локшина” на вуха тернополян. Натомість громадські активісти Тернополя з'ясували, що навіть без створення юрособи “Об'єднання співвласників багатоквартирних будинків” захистити землю під будинком можна, пише 20 хвилин.
- У нашу юридичну консультацію часто приходили тернополяни і запитували, як їм зупинити будівництво магазину, кафе, багатоповерхівки на їхній прибудинковій території, - каже голова міського осередку громадської організації “Об'єднання “Самопоміч” Андрій Грицишин. - Спільно з юристами і фахівцями з земельних питань ми почали з'ясовувати, як запобігти таким забудовам. Адже такі проблеми можуть виникнути будь-де. Основне завдання, яке собі поставили, – розробити механізм визначення чітких меж прибудинкової території та її збереження від забудови, актуальний для кожного будинку Тернополя.
Тож у громадській організації розробили схему, якою можуть скористатися усі охочі (див. графіку - прим. авт.). Мова йде про визначення чітких меж на основі інвентарних справ будинків. Такі справи на кожну багатоповерхівку повинні бути в жеках, які утримують будинки. Інвентарні справи містять графічні дані меж прибудинкової території з урахуванням будівельних та екологічних норм та у відповідності до генплану на момент будівництва. Навіть під час змін у генплан міста, які вносять не частіше разу на п'ять років, прибудинкову територію без порушень “врізати” важко. Зрештою, на основі даних інвентарної справи будинку люди платять за утримання й прибирання території. Це ще один доказ того, що земля - прибудинкова.
- Лише фахівці знають ці нюанси, а тому тернополяни були беззахисними проти намірів будівельників, - каже пан Андрій. - Та тепер будуть інформовані, а отже, озброєні. Якщо скористаються механізмом, то захистять прибудинкову землю від майбутніх проблем. А з допомогою юристів навіть усунуть існуючі загрози. Приклад - будинки №№27 та 29 на вул. 15 Квітня, де хочуть будувати ринок. З фахівцями ми з'ясували, що законних підстав там щось зводити нема, натомість є багато порушень.
Дивує й “стратегія”, якою діючі депутати розвивають місто: ринок за ринком, ущільнена забудова, вирубка припаркових зон — все це важко назвати розвитком Тернополя. Розвиток соціальної та транспортної інфраструктури, розбудови міста у різних напрямах, збереження архітектури — цим і не пахне.
На генплані ринку немає!
Питання продажу права оренди 54 сотих біля будинків №№27, 29 та «болгарського магазину» на вул. 15 Квітня для створення ринкової інфраструктури, нагадаємо, було в порядку денному минулої сесії. Та в останній момент його зняли. Вочевидь, не тому, що передумали, а тому, що в ЗМІ та серед мешканців почався шум. Це не означає, що спроб більше не буде. Перечекати невдоволення — звична стратегія у будівельних намірах. Та чекати, судячи з коментарів юристів, доведеться довго.
- Ми отримали копії графічних матеріалів з інвентарних справ будинків, біля яких планували створити ринок, - пояснює юрист організації Ірина Відловська. - Межі прибудинкової території, зважаючи на кількість квартир у будинках, чималі. До території багатоповерхівки зараховані й ті ділянки з насадженнями, право оренди на які хотіли продати.
На кадастровій карті України територія під ринкову інфраструктуру позначена як окрема ділянка з окремим кадастровим номером. Як це трапилось — питання до правоохоронців. Вивести ділянку без погодження меж із мешканцями чи жеком неможливо. А такого погодження, як прокоментували представники жеку, не було. Люди, хоч земля має свій кадастровий номер вже декілька років, платили за її утримання як за прибудинкову територію. Це — не єдине порушення.
Кадастрова карта України
У даних із кадастрової карти вказано, що цільове призначення земельної ділянки — «для будівництва та обслуговування будівель ринкової інфраструктури». Таке цільове призначення суперечить основному документу, яким регулюється забудова міста, — генплану. Згідно з ним, ці ділянки — території багатоквартирної житлової забудови. А оскільки будинки поряд уже є, то ця земля придатна хіба що для обслуговування цих будинків. Як у міській раді «охрестили» ділянку «ринковою» там, де цього бути не може, а також як із таким формулюванням погодились земельники — знову питання до правоохоронців. Ми сподіваємось, що міліція і прокуратура таки відреагують на наші запитання і прохання, проведуть перевірку і про її результати повідомлять редакцію. Коли ж з'ясуються імена та прізвища причетних посадовців міської ради, які розробляли проект землеустрою, та працівників дерземагентства, які провели державну реєстрацію ділянки, ми обов'язково з ними поспілкуємось.
Генплан. Територія біля будинків - землі житлової забудови
- Правоохоронці, я переконана, відреагують на ситуацію на вул. 15 Квітня. Та, окрім притягнення до відповідальності винуватців, усунуть порушення закону, - каже юрист. - Тобто державна реєстрація ділянки повинна бути скасована. Після того люди можуть скористатися схемою, яку ми розробили. Зрештою, щодо цих будинків уже є графічні матеріали і ми позначили людям їхні межі.
Червоним позначені межі ділянок під ринок, а жовтим - прибудинкові території людей.
Спосіб визначення чітких меж прибудинкової території та механізм її захисту, наголошуємо, актуальний для всіх будинків міста. Радимо людям скористатися можливістю і не ризикувати сквером, майданчиком, двором. Додаткові консультації чи юридичну допомогу з цих питань можна отримати за номером 52-27-27 чи в офісі «Сампомоч» на вул. Руській, 52 (другий поверх).
Захистіть землю! Інструкція!
1. Проведіть загальні збори співвласників житлового будинку та оберіть уповноважену особу. Складіть протокол зборів, в якому зафіксуйте обрання уповноваженої особи.
* Співвласниками будинку вважаються усі власники квартир чи приміщень. Діяти співвласники можуть навіть без створення ОСББ та реєстрації юридичної особи.
2. Уповноваженому треба звернутись до жеку за копією графічних даних Інвентарної справи будинку. В даних відображена територія, яка при забудові передбачалася як прибудинкова.
* Інвентарні справи повинні бути в жеках, адже на їхній основі розраховують розмір комунальної плати за утримання і прибирання території. Копії справ можуть бути в БТІ.
3. Копії радимо перенести на стенд та розмістити на будинку. Ділянка залишається комунальною. Проте коли мешканці знають межі, «встромити» щось проблематично.
* Коли мешканці забороняють будувати, але будова почалась, є шанс на судову перемогу: прибудинкову територію, навіть без права власності, «охороняють» і генплан, і закони.
4. Надішліть звернення на ім’я міського голови з копією прибудинкової території. У ньому попросіть інформувати мешканців письмово (листами) щодо проектів рішень та власне рішень, які стосуються вказаної земельної ділянки.
* Такий крок дозволить продумати стратегію захисту території (візит на сесію, пікет, звернення до ЗМІ), ще до того, як будівельник отримає дозволи чи землю комусь віддадуть.
5. Наступний етап - офіційне закріплення землі. Варіантів два – створити ОСББ та звернутись до мерії щодо приватизації землі, або дочекатися прийняття ЗУ «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку». Закон передбачає можливість для мешканців безоплатно отримати прибудинкову територію, без створення ОСББ.
Знання конкретних меж прибудинкової території, а згодом її приватизація не лише вбережуть ділянку. Акт на землю дає право розпоряджатися нею. Оренда, будівництво гаражів чи громадських приміщень – все це вирішують мешканці.
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
live comments feed...