На Тернопільщині практично немає психіатрів, які можуть лікувати дітей-аутистів

Кількість дітей зі спектром аутизму зростає у геометричній прогресії. Такою є статистика не лише Тернопільщини та України, а й світу в цілому. Маленькі «інопланетяни»  – так називають цих не зовсім зрозумілих для світу, але часто геніальних дітей.

Їм зовсім нелегко влитися у буремне повсякдення, і допомогти їм у цьому, виявляється, нікому. В області практично немає дитячих психіатрів, констатує головний позаштатний спеціаліст-психіатр департаменту охорони здоров’я облдержадміністрації Надія Смакоуз. У результаті захворювання в дітей виявляють надто пізно, а час у цьому випадку – на вагу золота.

Чим швидше, тим краще

Питання дитячого аутизму в Україні та області виходить за межі дитячої психіатрії та медицини взагалі. Це соціальна, економічна та загальнодержавна проблема, підкреслює Надія Смакоуз. Кількість дітей з розвитком спектру аутизму постійно зростає. Певною мірою це пов’язано не тільки з реальним збільшенням кількості дітей з порушеннями та розладами спектра аутизму, а й покращенням діагностики, пише "Номер один".

– За статистикою МОЗ України щороку кількість дітей з таким діагнозом збільшується  на 30%. Однак ця цифра не відображає дійсності, – каже Надія Смакоуз. – За останні три роки можна констатувати значне зростання діагностування цієї недуги. Дітей з важкими формами захворювання вдається виявити досить рано. Значно важче діагностувати дітей з синдромами Аспергера, практично залишаються поза увагою фахівців діти молодшого віку. Аутизм – це психічне захворювання, яке характеризується нездатністю хворого до взаємодії з зовнішнім світом. Хворий уникає спілкування, порушення стереотипів є для нього трагедією. Проте у пацієнта з таким діагнозом не завжди понижений інтелект. Часто виявляються так звані острівці знань, в області яких здібності хворого досягають нормального або навіть геніального рівня. Необхідність ранньої діагностики розвитку спектра аутизму не викликає сумнівів, оскільки дозволяє вчасно розпочати терапію, а отже, досягти значного покращення якості життя таких осіб.

Рання діагностика дозволяє батькам дитини швидше пройти першу стадію – шок і розробити правильну стратегію поведінки. Про ознаки захворювання батьки одразу повинні повідомити лікарю-неонатологу та сімейному лікарю. На диспансерному обліку в дитячих психіатрів області перебуває 65 дітей з розладами психіки та поведінки спектра аутизму. Однак це не всі діти, які є в області. Багато батьків відмовляються ставити дитину на облік. Із 65 дітей лише в однієї захворювання виявлено у віці до 3-х років, у п’ятьох дітей – до 5 років, 32 - у віці від 5 до 7 років, 27 – від 7 до 12 років.

Виявлення дітей зі спектром аутизму є нерівномірним у місті Тернополі та районах. Тому найбільше дітей знаходиться на обліку саме в обласному центрі – 21, у Чортківському районі – 13. З хорошими показниками працюють Збаразький та Зборівський райони. Проблема є у Кременецькому. Там, за однією інформацією, немає дитячого психіатра, а за іншою – він працює на чверть ставки.

- Виходить, дітьми, які знаходяться на обліку в цьому районі, практично ніхто не займається, – каже Надія Смакоуз. – Загалом більшість дітей з таким діагнозом виявляють у віці від п’яти років. Причина цьому – недопрацювання сімейної медицини.

Згідно з законом дитячі психіатри вперше оглядають дітей у п’ятирічному віці, тому виявленням перших проявів захворювання повинні займатися сімейні лікарі, дитячі неврологи та дитячі лікарі інших спеціальностей. У більшості районів відсутні дитячі психіатри. На сьогодні кваліфіковані дитячі психіатри працюють лише у кількох районах області – у Збаразькому, Зборівському, Гусятинському, Чортківському та Тернопільському районах.

На думку Надії Смакоуз, серед дітей у віці від трьох років слід формувати групи ризику розвитку розладів спектра аутизму. З батьками цих дітей потрібно проводити роз’яснювальну роботу про необхідність раннього втручання, аби уникнути важких психічних розладів у майбутньому.

Виявлення патології відбувається в основному при зверненні батьків до дитячих психіатрів або центрів діагностики та терапії осіб з аутизмом Києва, Львова, Одеси та Дніпропетровська. Згідно з останнім розподілом 24 дитини отримують на сьогодні медикаментозне лікування, яке призначається лише після спеціалізованих оглядів.

– Є випадки, коли батьки самовільно відміняють призначене лікування. Тоді проводиться терміновий перерозподіл препаратів. Іноді з районів області несвоєчасно надходить інформація про потреби у медикаментозному лікуванні. Це ускладнює формування заявок. Та незважаючи на це, діти-аутисти області своєчасно отримували медикаментозне лікування за державною програмою. Всі діти-аутисти мають розроблені індивідуальні реабілітаційні програми, які вони отримали в центрах діагностики та терапії осіб з аутизмом. 8 дітей навчаються за індивідуальними програмами в загальноосвітніх школах, - каже Надія Смакоуз.

На жаль, у державі відсутні служби, які надають послуги дітям-аутистам за місцем їхнього проживання, а якісна психіатрична допомога не можлива без участі батьків, педагогічних колективів навчальних закладів, соціальних служб.

Дітей-аутистів рятують батьки

«Номер один» уже розповідала про дивовижну дівчинку з Кременеччини Кароліну Демчук. Понад десять років тому їй теж поставили діагноз аутизм. Тоді спеціалістів, які б могли допомогти дитині адаптуватися до навколишнього світу, в Україні не було. Так мама Кароліни, спираючись на досвід іноземних фахівців, сама взялася допомагати своїй дитині. Зараз дівчина не тільки навчилася співіснувати з незвичним для неї середовищем, а й допомагає таким, як вона. Кароліна багато часу проводить з дітьми-аутистами і навіть готує підручник з рекомендаціями для їхніх батьків. Вона із власного досвіду знає, чого потребують ці особливі діти, і своїми спостереженнями поділилася з нашими читачами.

– За кордоном не треба нікому пояснювати, що комплексна система занять для таких дітей – життєва необхідність. Якщо почати реабілітацію аутистів у ранньому віці (до двох років), то в більшості випадків вони зможуть соціалізуватися. Психіатри відмічають, що в роботі з такими дітьми цінна кожна хвилина. На жаль, у нашій країні аутисти не отримують необхідної допомоги. Їм потрібні інтенсивні заняття з 5-6 спеціалістами. З дитиною постійно повинні працювати логопед, психолог, дефектолог. Дитина не просто вчиться говорити, йти на контакт із людьми, а й поступово вчиться їсти, гратись, одягатись, поводитись на вулиці без істерики. Одне заняття зі спеціалістом коштує щонайменше 250-500 грн.  Проблема і в тому, що невеликим курсом у 20-30 днів не обійдеться. В більшості випадків для отримання необхідного результату потрібно займатися з аутистом декілька років. Батьки не отримують ніякої допомоги, крім тієї, що передбачено державою. Але й офіціальне встановлення діагнозу та оформлення інвалідності забирає багато часу та коштів (особливо у невеликих містах і віддалених селах). Якщо сім’я аутиста забезпечена, то дитина отримає належну допомогу і в суспільстві буде на одного інваліда менше. Коли родина малозабезпечена, дитині одна дорога – у спецінтернат, – ділиться досвідом Кароліна Демчук.

За словами дівчини, аутисту потрібна системна допомога, розтягнута в часі. Хвороба не проста, тому до появи позитивних результатів проходить не один місяць наполегливої роботи. Адже кожен аутист індивідуальний і жоден спеціаліст не зможе зробити прогнозу, коли відбудуться зміни у стані дитини. Аутист завдяки системі занять зможе жити нормальним життям, але все одно буде мати видимі відхилення від того, що психіатри називають нормою, каже дівчина.

– У кожній сім’ї, де є дитина-аутист, один дорослий вимушений працювати психологом, медсестрою, педагогом, тому що такі діти не можуть самостійно жити. Вони потребують постійного догляду і тривалого навчання навіть простим навичкам. Особливо важливою для батьків такої дитини є небайдужість зі сторони держави. Важче сприймається байдужість з боку звичайних людей. У тому числі і добрих  знайомих, друзів, родичів, які намагаються переконати маму відмовитись від такої дитини. Батьки аутистів в обласному центрі об’єднуються в громадські організації, практикують заняття наосліп, не маючи певного досвіду і кваліфікації. Закінчивши заочно навчання з психології, відвідавши кількаденні конференції, вони не можуть отримати повного обсягу знань і кваліфіковано допомогти дитині. Батьки утворюють щось на зразок клубів дозвілля або гуртків за інтересами, куди можна привести дитину, щоб вона хоч якось побула в колективі, – розповідає Кароліна Демчук.

Молода дівчина радить батькам не падати духом. Головне - не зупинятися і постійно працювати, а результат обов’язково прийде. Кароліна рекомендує підтримувати контакти з іншими батьками. Так можна отримати не тільки новий досвід, а й сильну підтримку.

Тернопільщина психіатри лікувати дітей-аутистів
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Фото Івана Марчука стало ілюстрацією про рівень бідності в Україні. Про це у Facebook написаввідомий фотограф Wladyslaw Musiienko. "Днями одна хазєтка проілюструвала статтю про бідність фотографією Івана Марчука. В статті є про Папуа Нову Гвінею і про зп офіціантки, але жодного слова про живопис... звідки їм знати, хто такий Марчук"" - йдеться в дописі. Судячи із фото сторінки в газеті, мова йде про "Комсомольску правду в Україні". Нагадаємо, сам художник...
Суспільство
Пожежа в селі Гончарки Теребовлянського району трапилася  29 вересня. Від отриманих опіків 79-річний чоловік помер у лікарні.   Його дружина загинула ще до приїзду рятувальників та медиків, пише 20 хвилин.   Як повідомили лікарі Теребовлянської районної центральної лікарні, 79-річного жителя хутора Гончарки після пожежі зі складними опіками доставили до відділення інтенсивної терапії 29 вересня. Стан пацієнта був стабільно важким. Опіки були на 32% тіла. Ч...
Суспільство
Правоохоронці Тернопільського відділу поліції розшукують мешканця обласного центру, Турія Миколу Михайловича, 1957 року народження. В четвер, 18 жовтня на лінію «102» надійшло повідомлення від тернополянки. Жінка зазначила, що її чоловік того ж дня вийшов з дому та не повернувся. Його місцезнаходження невідоме. Прикмети зниклого: ріст 179 см., худорлявої тілобудови, сиве волосся.  Був одягнений: в жовті кросівки, сині джинси та куртку сірого кольору. Терно...
Суспільство
Спеціалісти відділу ринкового та метрологічного нагляду Управління захисту споживачів , з початку цього року, здійснили 86 перевірок характеристик продукції. А це: іграшки, дитячий одяг та взуття, мийні засоби для прання або чищення, що  містять поверхнево-активні речовини, електричне та електронне обладнання, кабелі, техніка для використання в побуті, неавтоматичні зважувальні прилади, законодавчо регульовані засоби вимірювальної техніки, прилади, що прац...
Кримінал
18 жовтня вночі у пункт пропуску «Тиса» на виїзд з України прибув 38-річний громадянин України, який разом з 14-річним хлопцем прямував до Італії. На контроль разом з паспортами чоловік надав заяви від батьків про згоду на вивезення дитини за кордон, начебто засвідчені консульством України у Мілані. Проте у ході додаткового вивчення документів прикордонники встановили, що обидві заяви підроблено. Про це свідчили певні ознаки: невідповідність шрифтів та зах...
Суспільство
Мешканці Тернополя та гості міста, які подорожують зі своїми домашніми улюбленцями, стикаються з неприємним фактом: у тернопільському таксі тепер за перевезення тварин доводиться доплачувати (25-50 гривень). Все залежить від тарифу. На своїй сторінці в мережі Фейсбук Liudmyla Sha Chekhovska опублікувала допис, повний обурення щодо цієї ідеї: "Є ще хтось такий, хто, як і я, не розуміє логіки в доплаті у розмірі 50 грн до вартості проїзду за перевезення коше...
Суспільство
З понеділка, 22 жовтня (00:00 год.) стартує голосування за проекти, які будуть реалізовані за кошти міста у 2019 році в рамках «Громадського бюджету Тернополя». Голосування триватиме до 5 листопада включно. Віддати свій голос за один великий та один малий проекти можуть громадяни України віком від 16 років, які зареєстровані та проживають у місті Тернополі. Відтепер, для максимальної зручності мешканців міста та завдяки нашому партнеру ПриватБанку голосува...
Суспільство
З нагоди Європейського дня протидії торгівлі людьми у Тернополі організували «Марш за свободу». Близько сотні людей пройшлися під чорними парасолями центральними вулицями міста. Таким чином учасники акції намагалися привернути уваги до проблеми торгівлі людьми.Лише цього року статус потерпілих від торгівлі людьми отримало дев’ятеро жителів Тернопільщини. А загалом статистика невтішна: з 1991-го року понад 230 000 українців стали об’єктами торгівлі. «До ход...
Суспільство
Батьки принесли чимало старих і поламаних крісел. На акцію протесту зібралися батьки учнів Почаївської школи. Люди обурені, що  їхні діти сидять за старими партами, а в той час депутати купують для себе нові крісла. Відтак зібравшись на акцію протесту батьки прямують на сесію Почаївської міськради. Там планують пересаджувати депутатів з нових крісел в старі шкільні стільці.  Детальніше у відео МедіаТОР.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!