• Головна
  • «Варяги» на митниці не допоможуть
08:00, 28 квітня 2015 р.

«Варяги» на митниці не допоможуть

Лідер партії "Самопоміч" Андрій Садовий заявив, що депутати одноіменної фракції серйозно розглядають можливість заміни українських митників на закордонних. Мовляв — це вирішить проблему корупції.

Чи справді кадри вирішують все?

КОРУПЦІЯ — ЦЕ УМОВИ

На офіційній сторінці партії "Самопоміч" попросили своїх прихильників проголосувати за можливість передачі української митниці в управління німцям, швейцарцям чи американцям. Як приклади наводять Болгарію, Румунію, Польщу, Литву. Чи допоможе такий крок? Не думаю. Чому? Є кілька передумов, які дозволяють здолати корупцію і основною є аж ніяк не людина, яка займає посаду.

Корупція виникає там, де є умови. Попит породжує пропозицію. Візьмемо митницю. Контрабанда є там, де вона вигідна. Якщо в одній країні товар дешевший, а в іншій дорожчий, то його будуть возити. Контрабанда і корупція на митниці існують, бо є економічні і регуляторні передумови. Купа заборон разом, низька зарплата митників, нерівність цін по обидва боки кордону і породжують корупцію.

Саме так працюють десятки тисяч підприємців у рідному для "Самопомочі" Львові. Донедавна, поки курс злотого і долара був нижчим, було вигідно возити з Польщі, Італії і загалом з Європи практично усі товари ширвжитку – від побутової хімії, до продуктів харчування. Більше того, часто за допомогою різних схем це відбувалося у промислових масштабах. З України везуть алкоголь, цигарки, брухт чорних і кольорових металів, бурштин – тобто те, що має попит у сусідніх країнах.

Як бачимо, кардинально ситуацію не змінили навіть іноземці на польській митниці.

Є позитивні приклади вирішення проблеми корупції і контрабанди. І основа – аж ніяк не заміна людей.

Однією з головних реформ у Грузії було спрощення митного оформлення і порівняно високі зарплати для чиновника. Це призвело до різкого зменшення корупції у всіх галузях, не лише на митниці.

Зникли перепони — зникла корупція. За що брати, якщо чиновник ні на що не впливає?

НІМЦІ НЕ ДОПОМОЖУТЬ

Приклад із контрабандою на українських кордонах показовий. Але можна знайти й інші.

На початку 2000-х однією з головних причин відставки міністра закордонних справ Німеччини Йошки Фішера був так званий "візовий скандал". Тоді німецьке посольство звинуватили в корупції й участі у тіньових схемах, які за гроші допомагали отримати омріяну "шенгенську візу".

Німці заперечили свою участь у корупційних гешефтах. Але сам Йошка Фішер взяв на себе політичну відповідальність за скандал, а практично весь персонал німецького посольства у Києві був замінений на новий. Подібна ситуація була і з візами у посольстві Австрії.

Непоодинокі випадки, коли європейські бізнесмени з охотою використовують хабарі та інші схеми, якщо це допомагає просувати бізнес в Україні. Активно використовується телефонне право, відкати і багато іншого. Поки що не видно значних успіхів і в міністрів-іноземців в Україні.

Людина — це найбільш слабка ланка у боротьбі з корупцією. Грузія, Сінгапур були найбільш корумпованими країнами свого часу, поки не усунули корупційні схеми із законодавства і управління. Знаково, що боротьбою з корупцією у тій самій Грузії займалися грузини.

ЯКБИ ВИ ВЧИЛИСЯ, ЯК ТРЕБА

Очевидно, що заклики "покликати німця" – це спроба зіграти на настроях публіки, якій роками нав’язували думку, що українець є злодій, ні нащо не здатний. Цим займалися окупанти, яким так було простіше тримати в покорі "тупого українця". Так і хочеться нагадати слова Шевченка:

"Якби ви вчились так, як треба,
То й мудрість би була своя.
А то залізете на небо:
"І ми не ми, і я не я…"

А також запропонувати експертам і депутатам спершу "серйозно проаналізувати" роботу успішних українців за кордоном, лікарів, вчених, економістів, підприємців і запитати: "Чому там вони - успішні, а тут - ні? Що заважає?"

Відповідь буде однозначна — система корупції. Але долати систему корупції складніше. Це вимагає конфлікту з тими, хто сидить на корупційних схемах, а це не завжди політично вигідно.

Зрештою, на іноземців можна списати невдачі у боротьбі з корупцією. Мовляв, не впоралися. Це теж варіант виходу з політичної кризи...

#"Варяги" на митниці не допоможуть #Роман Соломонюк

Коментарі

Оголошення
live comments feed...