13:25, 3 жовтня 2011 р.

Смішний футбол

До Євро-2012, який стартує 8 червня 2012 року, збірна Україніипроведе сім товариських ігор. Але вже зіграні матчі викликають сум і тривогу. Боязку надію на відносний успіх підживлює лише те, що збірна під керівництвом Блохіна, і раніше не вражала в товариських матчах, проте зуміла вийти до чвертьфіналу чемпіонату світу 2006 року - найвище досягнення в нашій футбольній історії.

Слова

Олег Блохін прийняв збірну в квітні 2011 року, змінивши виконувача обов'язки головного тренера Юрія Калитвинцева, якому дали попрацювати всього вісім місяців. Почавши з перемоги над Узбекистаном, команда Блохіна потім програла поспіль чотири матчі - Франції, Швеції, Уругваю та Чехії. Загальний рахунок - 3:12 не на нашу користь. Це свого роду антирекорд - такого в історії збірної ще не було.

Сам тренер не робить трагедії з результатів товариських матчів, він каже, що на Євро-2012 буде грати зовсім інша команда. Деякі гравці основного складу сьогодні травмовані (Дмитро Чигринський, Тарас Михалик, Олег Гусєв), інші поки не набрали форму в своїх клубах (Олександр Алієв), а треті ще наберуться досвіду в товариських матчах за збірну (Богдан Бутко, Євген Коноплянка, Андрій Ярмоленко).

Крім того, Олег Блохін нагадує, що напередодні ЧС-2006 його збірна теж провалила ряд товариських матчів. На початку їх серії вона двічі поступилася і тричі зіграла внічию, а першої перемоги тоді довелося чекати цілих одинадцять місяців. Усього ж збірна далеко не блискуче зіграла всі 22 товариських матчі: 8 перемог, 7 нічиїх, 7 поразок.

Президент Федерації футболу України Григорій Суркіс підтримує Блохіна: «Я не бачу ніяких обставин, які могли б призвести до того, щоб Блохін покинув свій пост. Ну хіба що якщо він сам цього захоче». За словами Суркіса, збірна Блохіна зуміє максимально близько підійти до фінального матчу чемпіонату Європи. «Я в це вірю», - заявив він.

Справи

Нічого іншого Суркіс сказати не може, тому що часті зміни головних тренерів національної збірної, які передували приходу Блохіна - насамперед його вина. Останні півтора року він відчайдушно боровся за своє крісло головного футбольного начальника країни, яке в нього намагалися відібрати донецькі опоненти. Дуже багато енергії президента ФФУ йшло на апаратні інтриги. І він втримався на посаді, заручившись підтримкою вищих чиновників УЄФА, які привселюдно пригрозили його кривдникам: «зачеплять Суркіса, і Україна розпрощається з Євро-2012». На тлі боротьби титанів за право рулювати вітчизняним футболом питання про головного тренера збірної було другорядним. А приводити їх до тями "вищестоящому начальству" - керівництву країни - теж було ніколи, треба було роздавати підряди рідним і дружнім компаніям на будівництво об'єктів для Євро-2012.

Після чемпіонату боротьба за крісло президента ФФУ відновиться з новою силою, і в Суркіса практично не буде шансів - надто вже нерівні сили. Маленький шанс з'явиться, якщо збірна під керівництвом Блохіна всупереч усьому зіграє на відмінно.

Кадри

Не виключено, правда, що після чергового розгромного програшу в товариських матчах загострення пристрастей в країні зашкалить, Суркіс здасть Блохіна, і буде ухвалено рішення змінити тренера. Вже чути заклики поміняти його на Юрія Сьоміна або запросити закордонного тренера класу Гуса Хіддінка і Отто Рехагеля, який за вісім місяців, що  залишилися до Євро-2012  створив би конкурентну команду.

Але Суркіс досить досвідчений керівник, щоб розуміти наслідки такого кроку. Тренери національних збірних не вчать грати в футбол, вони визначають склад, ставлять завдання і займаються психологічної накачуванням. Ставити поточні завдання і психологічно готувати гравців кращі тренери світу, напевно, вміють краще, ніж Блохін, тому вони і кращі. Але що їм робити зі складом? З кого ліпити команду-переможницю?

В останніх чотирьох іграх Блохін задіяв 32 футболіста. Достойних виступати на чемпіонаті Європи серед них лічені одиниці. Це розплата за амбіції господарів клубів. Бажаючи досягти швидкого результату, вони купують іноземців, а наші хлопці нудьгують на лавці запасних.

«Ігровий тонус футболістів - велика проблема Олега Блохіна. Адже не секрет, що багато кандидатів в збірну не грають у своїх клубах. А без ігрової практики дуже складно показувати якісний футбол у збірній», - пояснює заслужений майстер спорту Олег Саленко.

Класних українських легіонерів, які грають за кордоном, сьогодні мало, і всі вони ветерани: 32-річний Анатолій Тимощук («Баварія», Німеччина), 32-річний Андрій Воронін («Динамо Москва», Росія), 34-річний Андрій Дикань (« Спартак Москва », Росія). Та й провал української молодіжної збірної на чемпіонаті Європи (до 21 року) в Данії зайвий раз показує, що зміни їм сьогодні немає.

Гроші

Статусний закордонний тренер, зрозуміло що погодиться очолити збірну Україну навіть у настільки ахової ситуації, якщо йому запропонують відповідну винагороду. Йому-то що до України! Свої кілька десятків мільйонів він в будь-якому випадку отримає, а репутаційний збиток від провалу на Євро-2012 понесе мінімальний - професіонали зрозуміють, що час був безнадійно втрачений і ніхто на його місці не зміг би зробити дива. Та й репутація іноземних тренерів буває роздута не за їх діловими якостями. Свіжий приклад - титулований іспанець Хуанде Рамос, який з «Дніпром» програє луганській «Зорі». І це при легіонерах, куплених власником дніпропетровського клубу Ігорем Коломойським.

Таким чином, нині вибір у футбольного начальства невеликий: або провал на чемпіонаті практично задарма, або той же провал, але «з великими накладними витратами». Блохін зараз працює за смішні для тренера європейської збірної $ 50 тис. на місяць.

На Блохіна ж у випадку невдачі посиплються найбільші шишки.

Виходить, наша збірна за вісім місяців до Євро-2012 потрапила в тупик? Не без того, звичайно. Але зараз карати невинних і нагороджувати непричетних - напевно, не найпродуктивніший вихід. Все одно доведеться грати з тими, хто є, оскільки інших просто немає.

Мотивувати їх на перемогу можна не улюлюканням і криками: «На мило!», І вже, звичайно, не агітацією на тему «честь Батьківщини» і «славне минуле українського футболу», а самим надійним і перевіреним способом - грошима, великими грошима.

Футболісти знають, що за перемогу в матчі групового турніру на Євро-2012 команда отримає від УЄФА мільйон євро, за нічию - півмільйона, за поразку - нічого. Може бути, якщо пообіцяти їм ще стільки ж або два рази по стільки ж від імені Україні, у них з'явиться «ігровий тонус», про який говорить Олег Саленко?

КОМЕНТАР від Олександра Заварова, заслуженого майстра спорту:

- Подивившись п'ять матчів збірної, я не побачив стратегії підготовки команди зовсім. Втім, те ж саме було і при Калитвинцеві. Коли збірну тренував Маркевич, стратегічний напрям проглядався, але потім все було перекреслено. Звичайно, Блохіна можна назвати заручником ситуації. Часу на кадрові експерименти не було. Але Олег Володимирович знав, на що йшов, тому скаржитися йому тепер не з руки. Безумовно, все, що відбулося - грубий прокол Федерації футболу. Я вважаю, що тренера збірної потрібно було затверджувати одразу після того, як стало відомо, що Євро-2012 відбудеться в Україні та Польщі. І нехай би він вів цілеспрямовану роботу і перевіряв всі варіанти. Функціонерам потрібно бути гнучкішими. Адже у тренерів теж є характер, принципи. Заради спільної справи подекуди можна піти на поступки.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію

Коментарі

ТОП новини
"Потужний холод пре в Україну з лютою силою, сніг та гроза хлинуть потоками води на авто": зима повертається в регіони
Трійця 2025: коли святкуємо Зелені свята та які традиції збереглися
В Україну повертається зима і сніг, потужна гроза і град вдарять в регіонах: пре дощ і злива, прогноз налякав самих експертів
Терміново ТЦК піде по людей за новими вимогами, навіть з цими хворобами доведеться служити: мобілізація, повістки, ВЛК
Оголошення
live comments feed...