• Головна
  • Олігарх з Тернопільщини зізнався, що фінансував УДАР Кличка й таємно зустрічався з Порошенком
08:09, 4 травня 2015 р.

Олігарх з Тернопільщини зізнався, що фінансував УДАР Кличка й таємно зустрічався з Порошенком

Справжній політичний землетрус можуть викликати в Україні слова, сказані цього тижня в австрійському суді. Там давав свідчення один з найбагатших українців Дмитро Фірташ. Велика команда досвідчених адвокатів допомагала йому відбитися від дуже неприємної перспективи – екстрадиції до США.

Там Фірташа запідозрили у хабарництві на величезну суму. І саме на прохання американців австрійці заарештували українського олігарха рік тому. Чому саме ця людина опинилася в центрі найгучнішого політичного скандалу року,  йдеться в сюжеті програми ТСН.Тиждень.

Дмитро Фірташ народився 2 травня 1965 року в селі Синьків на Тернопільщині у сім'ї водія і бухгалтера цукрового заводу. Вчився на залізничника в ПТУ, працював пожежником, а згодом вступив до Національної академії внутрішніх справ. Але міліціонером не став.

Потяг до комерції відчув ще наприкінці 1980-х у Чернівцях, проте стрімкий злет до мільярдних прибутків розпочався значно пізніше, з появою сумнозвісної компанії "Росукренерго", що була фактично філією російського "Газпрому". Дмитро Фірташ вважався одним з найвтаємничіших бізнесменів. Утім, газове протистояння з Юлією Тимошенко, підозра у співпраці з найбільш розшукуваним ФБР російським мафіозі Семеном Могілевичем та олігархічні амбіції змусили його до публічності.

Перша політична спроба була провальною. У 2002 році Фірташ став членом партії "Жінки за майбутнє", яку опікувала дружина президента Кучми Людмила. Балотувався від "жінок" під 12-м номером, але до Ради не пройшов. У 2007-му Фірташ повідомив про створення міжнародної холдингової компанії "Group DF", у якій консолідував усі свої активи. У 2010 році журнал "Кореспондент" поставив Фірташа зі статками у 354 мільйонів доларів на 33 місце українського списку багатіїв. Та всього за три роки правління Януковича капітал Фірташа виріс удесятеро. У 2013-му він мав уже 3 мільярди 327 мільйонів доларів і був четвертою найбагатшою людиною України.

Саме з 2010 року після перемоги Януковича на президентських виборах Фірташ почав скуповувати хімічні підприємства України: горлівський "Стирол", севєродонецький і черкаський "Азот". На непрозорих тендерах він стає власником численних облгазів, розподільчі мережі йому взагалі дають безкоштовно в оренду. Наступною в списку приватизації стала монополія на титанову галузь. А державні гірничі комплекси йому просто віддали у користування. Із 2011 року Фірташ стає головним акціонером нині збанкрутілого банку "Надра". Втім сам акціонер тепер має інший банк – "Правекс", 100% якого він придбав 23 січня минулого року під час Революції гідності. Але його вплив був би значно меншим, якби не володіння групою кабелів, включно з "Інтером" та вісьмома каналами в Україні.

Головна претензія до Фірташа була завжди єдиною - цей олігарх майже всі свої капітали заробив на таємних угодах з "Газпромом", а отже з Кремлем. І от тепер уявіть – Дмитро Фірташ заговорив. Поклявшись казати правду й тільки правду, він вивалив на світ Божий речі, які серйозно можуть вдарити по репутації і президента України, і його команди. Однопартійці Петра Порошенка вже заявили, що сказане в суді - це захист загнаного в кут хижака.

Понад 13 місяців знадобилося захисту Дмитра Фірташа, щоби врятувати його від екстрадиції до США. Останнє слово Фірташа до судді було: "Дякую!". "Дякую, що дали так багато часу моєму захисту. Ідеться про моє життя. Тому мені залишається тільки подякувати", - сказав Фірташ.

Арешт олігарха стався в березні 2014 року. Австрійська поліція затримала Фірташа неподалік офісу у Відні на запит США. Америка звинуватила його в хабарах розміром у понад 18 мільйонів доларів. Ці гроші компанія Фірташа начебто давала індійським чиновникам за розробку титанового родовища, коли угода на постачання сировини американській компанії вже була підписана, а ліцензії на видобуток Фірташ ще не мав. Нещодавно одна із ключових дійових осіб у цій справі, громадянин Індії Гаджендра Лал раптом опинився в Росії. І вже після втечі з Індії під захист Кремля звинуватив ФБР у тиску.

Та значно більше рік тому австрійську пресу здивувала рекордна для Європи сума застави – 125 мільйонів євро та підписка про невиїзд. Гроші надійшли з Росії від олігарха Василя Анісімова, людини з оточення президента РФ Володимира Путіна. До розгляду справи Фірташа в суді минуло більше року.

Уранці перед засіданням – черга до залу суду. Першого номера "Опозиційного блоку" чекають Михайло Папієв, Вадим Рабінович, згодом приєдналися Сергій і Юлія Льовочкіни, Юрій Бойко, Інна Богословська, Григорій Суркіс, Леонід Кравчук. 14 журналістів медіа-холдингу Дмитра Фірташа та Віктора Пінчука привезли до Відня організовано.

Дітер Бемдорфер – міністр юстиціїї Австрії з 2000 по 2004 роки – вже захищав у судах звинувачених у хабарництві колишніх австрійських політиків. Захист Дмитра Фірташа він формував у групі 20 адвокатів, серед них – колишній радник екс-президента США Білла Клінтона та екс-головного федерального прокурора Північного округу штату Іллінойс. Сторону обвинувачення представляв лише один австрійський прокурор. Захист намагався представити олігарха жертвою геополітики і людину, що наодинці протистоїть США.

Понад чотири години адвокати виступали з ретельно підготовленими презентаціями на проекторі: газовий ринок і Фірташ, виробництво титану і Фірташ, політика і Фірташ. Та найгучнішим усе одно став виступ самого Дмитра Фірташа - його політичні одкровення. У ході допиту він розповів, як просував на президента Віктора Януковича. І як робив це практично волонтерськими методами, принаймні, так сказав судді: Суддя: "Ви політик?". Фірташ: "Ні, але до моєї точки зору прислуховувалися. До того ж у мене є медіагрупа, дев'ять телеканалів, великий телевізійний бізнес". Суддя: "Повторюю запитання: як Ви підтримували Януковича?". Фірташ: "Їздив країною, особисто агітував людей, спілкувався з профспілками щодо підтримки Януковича". За версією Фірташа, мільярдер розчарувався в Януковичу, бо той не став реформатором. І почав підтримувати Віталія Кличка. Партію УДАР фінансував з початку її створення. І став ледь не рятівником України. Коли під час Майдану Янукович збагнув, що Фірташ більше не з ним, розповідав підсудний, Янукович дзвонив йому і кричав, що той встромив йому ножа в спину. А Кличко тоді всі дії координував з політичним патроном, навіть коли глави МЗС Німеччини, Франції і Польщі готували меморандум між владою та опозицією. Авторство меморандуму Фірташ теж приписує собі: "Я подзвонив Кличку і сказав – Віталику, збери Яценюка і "Свободу" Тягнибока. Не можна, щоби міністри закордонних справ поїхали. Кличко сказав: "Добре". Потім він до мене ввечері приїхав і ми детально поговорили… Ми виробили план, написали папір для підпису Януковичу. Ми з ним зустрічалися о третій-четвертій ночі, і це було рішення без крові та перевороту".

Щоправда, тут сценарій Фірташа, який раптом став ледь не рятівником Майдану і всієї країни, дав часовий збій – кров уже була. І її на Майдані було багато. "Коли він сидів разом з Януковичем, разом з Азаровим, разом з Рибаком за круглим столом зі мною, я точно знав, що Кличка підтримує Фірташ", - говорить перший президент України Леонід Кравчук. Але цю щиру і, за твердженнями Фірташа, безкорисливу допомогу Кличку США не оцінили. Вашингтон, нібито, робив ставку на Тимошенко і Яценюка. І фінансований ним УДАР був загрозливою альтернативою. Саме цього, каже Фірташ, йому і не пробачили американські політики. Цю логіку віденський суддя розумів не завжди. Якщо Кличко був проєвропейским кандидатом, а не проросійським, як Фірташ називає Януковича, то нащо Штатам було боротися проти проєвропейського політика? Це суддя запитав у Інни Богословської. Суддя: "Що заважає Штатам підтримувати політика, який проєвропейськи налаштований?". Богословська: "Не знаю. Я не знаю, чому Штати обрали Яценюка. Але мені цей факт відомий".

Сам Фірташ підтвердив і факт таємної зустрічі у Відні з Петром Порошенком і Віталієм Кличком навесні минулого року – перед президентськими виборами. Вже на посаді президента Петро Порошенко таку зустрічі неодноразово заперечував. Суддя: "Кличко, Порошенко, Фірташ – розкажіть про цю зустріч". Фірташ: "Так, ми зустрічалися. Я сказав свої побажання, і вони здійснилися. На жаль, я не можу говорити більше, ми підписали зобов'язання конфіденційності". Суддя: "Кажіть усе". Фірташ: "Була зустріч і я задоволений результатом".

Свідки на користь Фірташа – Леонід Кравчук, Віталій Кличко, Сергій Льовочкін, Юрій Бойко, Інна Богословська та Вольфганг Путчек, колишній член правління "Росукренерго", свідчили за однією схемою: так, Фірташ є козирем, політично і економічно, так, підтримував і впливав на Януковича і протистояв Тимошенко, впливав винятково через Асоціацію роботодавців та телеканали, а Америка не хотіла Кличка президентом і вирішила Фірташа прибрати. Перед оголошенням вироку Фірташ і оточення виглядали впевненими в перемозі. Вироку судді аплодували.

Прокуратура оголосила про апеляцію, але адвокат вважає це безперспективним. "Звісно, я задоволений! Інакше й бути не може. Ми отримали все. Більше просто вже не могло бути", - сказав адвокат Дмитра Фірташа Дітер Бемдорфер. "Я не ворог Америки. Я побоююсь, що в Америці є інша проблема. Що є якісь люди, які переслідують свої особисті інтереси і завдяки цьому зробили мене ворогом Америки", - наголосив Дмитро Фірташ.

Рекордну заставу у 125 мільйонів євро Австрія поки притримає. А закордонний паспорт Фірташу віддали – тепер він вільний їхати, куди хоче, і в Україну теж. За інформацією ТСН, Україна до Фірташа претензій не має – Генпрокуратура не веде жодної справи, де Фірташ проходив би як обвинувачений. Однак, в українській політиці вже нічого не буде так, як це було до одкровень Фірташа у Відні.

Хоча соратники Фірташа думають, що буде. "Я впевнений, що так (у Кличка є політичне майбутнє). Він один із найпотужніших та перспективних українських політиків", - сказав Сергій Льовочкін. У "Блоці Петра Порошенка" кажуть, що Фірташ не хоче говорити про підкупи чиновників і вдало змінює тему. На своїй сторінці в Facebook Юрій Луценко називає це "поведінкою загнаного в кут хижака". А за день до віденського суду МВС України розпочало кримінальне провадження за фактом злочинної змови між НАК "Нафтогаз України" та компанією Фірташа і Льовочкіна Ostchem. За словами прем'єра Яценюка, це завдало збитків державі на суму майже 6 мільярдів гривень. МВС звернулося до суду з проханням арештувати 500 мільйонів кубічних метрів газу і тепер треба чекати на рішення вже української Феміди.

Та поки Дмитро Фірташ полегшено зітхнув, уникнувши візаві з американськими суддями. Цей, напевно, найщедріший подарунок долі він отримав на день народження. Його мільярдер відсвяткував учора, 2 травня, уже вільною людиною. І виходить, ще й супервпливовим українським політиком, від якого тягнуться ниточки до президентських адміністрацій у Києві та Москві.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Фірташ фінансував Удар
Останні новини
ТОП новини
"ТЦК підготували для водіїв жорсткі заходи на дорогах, 500 000 чоловіків із цими ознаками мобілізують": штрафи, повістки
"Ці 6 категорій чоловіків втратять бронювання і будуть мобілізовані, йде тотальне скасування відстрочки": повістки і ТЦК
"Ці пенсіонери приголомшені змінами, пенсія пропаде обов'язково": літні українці мають проблему, залишилося мало часу
"Злива та навіжений снігопад вируватимуть в Україні, дощ і холод накриють регіон": де чекати на мороз у -28 градусів?
Оголошення
live comments feed...