• Головна
  • Половина українців мають зайву вагу
18:20, 29 жовтня 2011 р.

Половина українців мають зайву вагу

16 % українських чоловіків і 20% жінок страждають на ожиріння. А половина усіх українців – на надмірну вагу. Про це заявив головний позаштатний спеціаліст МОЗ України з дієтології Олег Швець. Про початок всесвітньої епідемії ожиріння оголосила Всесвітня організація охорони здоров’я, - інформує Радіо Свобода. За її інформацією, до 2020-го захворювання, викликані зайвими кілограмами, будуть коштувати світовій економіці 30 трлн доларів.

Ожиріння – це хронічна хвороба. Водночас  близько 90% людей набирають зайві кілограми тільки тому, що багато їдять і мало рухаються. І лише в  10% причиною надмірної ваги є серйозні проблеми зі здоров’ям. Крім того, велике значення має також і  спадковість, говорять медики.  На початку жовтня Всесвітня організація охорони здоров'я  оголосила про світову епідемію ожиріння. За даними організації, до 2015 року кількість людей з надмірною масою тіла перевищить 2 мільярда. А ще через 5 років на захворювання, викликані зайвими кілограмами, світова економіка витрачатиме близько 30 трлн доларів. Розвинуті країни вже визнали проблему і почали боротися  з нею, говорить Олег Швець, головний позаштатний спеціаліст МОЗ з дієтології.

«Велика Британія витрачає щороку мільярд  доларів, щоб повернути щодо ожиріння статистику двохтисячних років. Не викоренити повністю – а хоча б зменшити його поширеність удвічі, – говорить медик. – Українська держава також повинна працювати у всіх напрямках, які можуть допомогти». В Україні наразі розробляють відповідну програму «Здоров’я-2020: український вимір», зазначає Олег Швець. Туди будуть входити різні заходи, що пропагують здоровий спосіб життя, зокрема, здорове харчування. За словами представника МОЗ, зараз робота перебуває на етапі узгодження конкретних напрямків. Найімовірніше, програма запрацює із 2013 року.

Психолог: Коли їжа – джерело позитивних емоцій

У проблеми зайвої ваги є не лише фізичний, але й психологічний аспект. Інколи люди «заїдають свої проблеми, страхи, занижену самооцінку», говорить психолог Олена Ліщинська. Таким чином вони отримують  позитивні емоції, задоволення якого їм не вистачає у житті.

«На етапі, коли це вже відбулося, тобто коли набрано так багато ваги, людині дуже важко навіть з допомогою сили волі щось змінити, – зауважує психолог. – Вона починає соромитися свого тіла, соромитися себе, не вдягне одяг, який подобається. І тут накопичується ціла низка проблем, пов’язана із адаптацією у суспільстві, із пошуком «другої половини», партнера по життю».

18-річна студентка Катерина вже декілька років була незадоволена своїм зовнішнім виглядом через надмірну вагу. Вона почала займатися спортом та правильно харчуватися.  Однак постійно стримувати себе та сидіти на дієті дівчина не може. Останній раз протрималася 3 місяці. «Намагаюся не їсти після шостої вечора, намагаюся не їсти жирного і смаженого взагалі і скоротити вживання солодощів, – говорить дівчина. – Ні пігулок, ні чогось іншого я не випробовувала – є невеликі гормональні проблеми, тому я, власне, і набрала вагу. Хоча не думаю, що гормони – єдина причина: тістечка також вплинули».

Втратила кілограми – набула хвороб

Боротися з ожирінням можна по-різному. Але традиційні методи – обмеження в їжі та спорт – найбільш ефективні, переконані представники МОЗ.  А от влаштовувати  «розвантажувальні дні» вони не радять.  Кажуть: дотримуватися здорового способу життя треба постійно, а не час від часу. Окрім того, потрібно контролювати темпи схуднення: протягом перших шести місяців людина повинна скинути до 10% вихідної ваги, протягом шести наступних – утримати цей результат. Якщо ж потрібно зменшити вагу сильніше, застосовують лікарські засоби і навіть хірургічне втручання: хворому видаляють частину шлунка або кишечника. У той же час, втрачені кілограми можуть обернутися хворобою. За півроку вісімнадцятирічна Юлія скинула 23 кілограми. Допомогли їй дієта та фізичне навантаження тричі на тиждень. Незважаючи на те, що дівчина радилася з дієтологами, після такої стрімкої втрати ваги у неї почалися проблеми зі здоров’ям.  «Почалися проблеми із волоссям, із нігтями – через маленьке вживання їжі. Із шлунком також, але це швидко вдалося виправити, коли я порадилася з лікарем, які продукти потрібно обов’язково повернути у раціон», – розповідає Юлія.

Не можна худнути надто швидко – лікарі

Люди, які стрімко втрачають вагу, можуть так само швидко її набирати. Цей так званий «ефект йо-йо» – дуже небезпечний, говорить терапевт Маргарита Гофман. Українці ще не усвідомили всесвітню проблему ожиріння, стверджує лікар. Тому до неї  на прийом рідко приходять пацієнти, яких турбує лише надмірна вага. Частіше люди звертаються тоді, коли вже мають хвороби, спричиненими саме зайвими кілограмами. Люди з надмірною вагою  в переважній більшості  страждають на гіпертонію, серцево-судинну недостатність, і  є більш схильними до цукрового діабету, зауважує лікар.

«Якщо до мене приходить людина з проблемами, пов’язаними з ожирінням , то я завжди намагаюся провести бесіду, тому що сам по собі цей фактор є дуже  важливим  при лікування різних захворювань, – зазначає Маргарита Гофман. – Одним  із важливих факторів у досягненні позитивних  результатів у лікуванні багатьох хвороб, є саме зниження ваги». Експерти ВООЗ зазначають, що із 1980 року кількість товстунів у світі подвоїлася. Причиною такого стрімкого зростання стала звичка харчуватися дешевими продуктами з високим вмістом солі, цукру і транс-жирів. Деякі європейські країни вже запровадили додатковий податок для мереж фастфудів.  На черзі – виробники солодких газованих напоїв, говорять експерти. Окрім того, за даними наукових досліджень, нормою для здорової людини має бути щоденна  прогулянка на 7-8 кілометрів. Людина ж, яка живе в місті і має машину, проходить за день майже вдвічі менше.

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
Оголошення
live comments feed...