• Головна
  • Чи можуть оголосити у розшук тернополян, які не отримали повістки особисто в руки
15:00, 2 серпня 2015 р.

Чи можуть оголосити у розшук тернополян, які не отримали повістки особисто в руки

Зараз триває шоста хвиля (або черга) мобілізації в Україні. Про її хід, проблеми, з якими стикається військкомат, та, власне, про військовий стан справ у Тернополі, «Номер один» розповів військовий комісар Тернопільського об'єднаного міського військового комісаріату Сергій Гаврилюк.

– А як визначають кількість мобілізованих в області, яких слід подати? Скрізь же ця цифра, мабуть, різна?

– Так, усе залежить від кількості мобілізаційних ресурсів. Тобто від числа тих, хто був призваний у попередній черзі мобілізації. Через це у кожній області планове завдання є різним. У нас досить-таки високі показники.  Хоча в першій та другій черзі мобілізації від нас пішло дуже мало людей. Так, дехто записався у добровольчі батальйони, але через військкомат ми практично тоді не призивали, бо були резервною областю і подавали тільки гостродефіцитні спеціальності, пише «Номер один».

– Як саме проходить процедура оповіщення: чи має право працівник військкомату вручати повістку, приміром, у маршрутці?

– Хочу ще раз наголосити, щоб більше не виникало запитань: оповіщення проводиться військовим комісаріатом і його працівниками, крім того, працівниками ЖЕКів чи головами сільрад. Не обов’язково, щоб військовозобов’язаний отримав персональну повістку. Оповіщення проводиться дуже різними способами. Це і вручення персональної повістки (за місцем проживання та місцем роботи), публікування указу Президента в газеті. Це також вважається, що людина оповіщена.  Теж не суперечить вимогам чинних норм законодавства вручення повістки на зупинці чи в тролейбусі. Тобто процедура оповіщення не визначена жодним керівним документом, але, згідно з нашими документами, військовий комісар зобов’язаний вжити всіх заходів з метою оповіщення відповідної кількості військовозобов’язаних. На жаль, враховуючи «патріотизм» населення, я вимушений викликати 100% військовозобов’язаних. Хоча необхідно було викликати приблизно 5% від загальної кількості. Не йдуть люди, і я цього не розумію. Ніби усі свідомі, всі патріоти, але призиватися по мобілізації чомусь нікому.

– Якщо людина не отримала повістки, так би мовити, на руки, її можуть оголосити у розшук?

– Можуть. Наведу приклад. Сказав працівник ЖЕКу, який проводив оповіщення, мовляв, товаришу Сидоров Іван Іванович, завтра вам необхідно прийти до військового комісаріату, розпишіться за повістку. Якщо людина відмовилась отримати повістку, то представник ЖЕКу повідомляє, що вона оповіщена мною усно і від отримання повітки відмовилась.  І це вже є підставою оголосити людину в розшук й оформити на неї примусовий привід. Тобто працівники правоохоронних органів мають право затримати цю особу і привезти у військовий комісаріат. Але це не означає, що ця людина піде точно служити в АТО. Вона обов’язково буде направлена для проходження військово-лікарської комісії.

Інвалідів на Схід не відправляють

– От саме про медичну комісію. Зараз дуже часто говорять про те, що повістки подекуди приходять навіть інвалідам. Чому так стається?

– Справа в тому, що інвалідність у нас встановлює експертна комісія, а непридатність до військової служби визначає військово-лікарська комісія. Це трішки різні оцінки. Тому людина має прийти до нас, принести копію посвідчення інвалідності, виписку, на підставі якої ця інвалідність була встановлена. І все. Ми визнаємо його непридатним і більше чіпати не будемо.

– А якщо людина не може ходити?

– У нас же є пошта. Зрозумійте правильно: адже у нас 20 років руйнували систему обліку не тільки у військкоматі, а взагалі в державі з метою зниження обороноздатності. Зараз ми намагаємось усе почати заново, тому й на медкомісію запрошуємо багатьох. Але ж ви не бачили, щоб когось відправили на Схід без ноги чи на інвалідній колясці? Ми зараз створюємо електронну базу військовозобов’язаних, аби не було жодних казусів. Так, у нас бувало й таке, що виписували повістки й тим, хто уже давно служить, за що я неодноразово вибачався персонально. Тут у чому річ: частина наших солдатів служить в АТО у колишніх добровольчих батальйонах, які призивали не через військкомат, тому я не маю щодо них жодної інформації. А вони у мене числяться в базі як підлягаючі призову по мобілізації. Отож не потрібно робити з цього трагедію.

– А що відбувається після проходження медичної комісії?

– Медична комісія може визнати людину або придатною, або обмежено здатною до військової служби. Це також дуже суттєво. Є перелік хвороб, згідно з наказом Міністра оборони, на підставі яких людина визнається придатною, обмежено-здатною або непридатною.

–  А що таке обмежена здатність?

– Це означає, що людина може служити  в армії, але окрім, наприклад, десантних військ, морського флоту. А от у піхоті, артилерії, в автомобільних військах вони мають служити, а головне - можуть це робити за своїм станом здоров’я. Люди ж цього, на жаль, не розуміють.

Бойову повістку вручають не одразу

– Добре, уявімо, що людину визнали придатною, куди її далі направляють?

– Якщо людина придатна за станом здоров’я, то ми починаємо проводити іншу роботу. В процесі спілкування визначаємо, чи вона не має права на відстрочку по мобілізації. Вивчаємо сімейний стан: можливо, чоловік виховує троє дітей чи на утриманні дитина… Ми все аналізуємо і просто так нікого не відправляємо. Аж після цього людині вручається бойова повістка, на якій вказується, коли і на яку годину необхідно прийти для призову по мобілізації. Хоч і це не означає, що людина поїде точно служити в АТО. Спочатку її відправляють у навчальний центр. Здебільшого з Тернополя направляємо у Львівську та Рівненську області. А там уже їх визначають у певні роди військ і починають вчити військової справи.

– Чи законно публікувати у ЗМІ списки осіб, яких розшукує військкомат?

– Ми не публікуємо списків розшуку, а запрошуємо громадян прибути у військовий комісаріат. Це ж різні речі. Ми не розголошуємо персональних даних. Бо я як військовий комісар зобов’язаний вжити всіх заходів, щоб оповістити військовозобов’язаних. Це не є моєю примхою, є план для того, щоб тих хлопців, які вже рік служать на передовій, замінити. Якщо ми зараз не призвемо тієї кількості людей, яку призвали під час третьої хвилі, то не буде кому замітини хлопців у зоні АТО. А вони також хочуть додому… На жаль, наш народ цього не розуміє. Чую часто: от коли москаль стоятиме на Збручі, тоді ми підемо. Але тоді вже не буде куди йти.

– Чи є зараз хлопці, які несуть покарання через ухиляння від мобілізації?

– У нас зараз засуджено на один рік позбавлення волі двоє осіб з нашого батальйону територіальної оборони, які відмовилися їхати в зону АТО. Та, правда, вирок ще не вступив у законну силу і буде апеляція. Але суд першої інстанції виніс таке рішення. Крім того, у нас понад тридцять кримінальних справ. Бо люди пройшли медичну комісію, визнані придатними, не мають права на відстрочку, отримали повістку  і не прибули на відправку. Це або вседозволеність, або нерозуміння. Як так, отримати всі документи і не з’явитися? Це, як мінімум, нерозумно.

За ігнорування мобілізації – кримінал

– Чи притягували когось із сільських голів до відповідальності за «нівелювання» мобілізації по Тернопільському району?

– Так, притягнули до адміністративної відповідальності досить багато голів сільських рад. Бачачи, що це не приносить ніяких зрушень, я підготував і передав до правоохоронних органів матеріали щодо порушення кримінальної справи проти десяти сільських голів за невиконання планового завдання по 4-5 хвилях мобілізації. Це якраз сільські голови Тернопільського району, які тоді не призвали жодного військовозобов’язаного. Я не знаю, на якій стадії розгляд цих питань, але бачу, що притягнення до адміністративної відповідальності сільських голів не виховує.

– До речі, а яка заробітна плата у наших хлопців, що пішли служити?

– Від 2500 грн. у нас мінімальне грошове забезпечення рядового військовослужбовця на першому році служби. Але є один нюанс: повністю такі гроші людина буде отримувати не одразу в перший місяць, а ця сума «набігає» за рахунок преміювання, а премія виплачується в наступному місяці за попередній. Тобто в перший місяць зарплата буде «по  мінімуму», але потім вояк отримуватиме повноцінну заробітну плату. Крім того, коли людина прибуває в зону АТО, кожному солдату виплачується 3000 грн. А якщо він виходить на бойове завдання, йому виплачують 1000 грн. за одну добу. Якщо він знищить певний вид техніки ворога – йдуть доплати. Крім того, нараховується ще й заробітна плата за місцем роботи (приблизно 2500 грн.), якщо людина була оформлена. Хоча ми намагаємось усіх працевлаштувати до відправлення. А тепер порахуйте, скільки в підсумку. Навіть я не маю такої зарплати, хоч уже 33 роки служу в армії (тернопільський воєнком отримує 5 тис. 900 грн. – авт.).  До речі, зараз проводиться набір на військову службу за контрактом у Тернопільську 44-ту бригаду. Крім того, ми запрошуємо за контрактом тих хлопців (до 30 років), які хочуть служити в десантних військах. До речі, в 44-ій бригаді буде також пожежний підрозділ, який точно не поїде в зону АТО, бо він має охороняти від пожежі тут. Тому є потреба у військовозобов’язаних за  контрактом. Отож хто не хоче йти в АТО по мобілізації, нехай приходять до мене і я їх оформлю за контрактом у пожежний взвод.

– На останній сесії Тернопільської міської ради ви говорили депутатам, що коли вони не будуть допомагати мобілізації, то  почнете буквально блокувати комунальні підприємства. Що змінилося після тих слів? Чи була реакція?

– Реакція – нульова! Я зараз просто проводжу оповіщення усіх підрозділів міської ради.

– Розкажіть, чи дійсно працівники військкомату перекривали деякі торгові центри Тернополя та вручали повістки?

– У торговий центр поїхала одна група (три чоловіки)  – це працівники обласного і міського комісаріату та представник міліції. Вони перевіряли документи і вручали повістки жителям області, на що мали повне право. Але, звісно, про перекриття мова й близько не йшла. Ну як ви собі уявляєте, скільки потрібно мати екіпажів, щоб перекрити все приміщення? А журналістам дай сенсацію. Десь випадково вручили повістку людині, яка померла, то я потім сам вибачався перед родиною.  Зрозумійте, бувало, що за одну ніч мої люди виписували по 12 тис. повісток. Як думаєте, можливо все перевірити? Тому трапляються такі ситуації. Але з цього не треба робити трагедії.

– Зараз у ЗМІ можна побачити списки деяких депутатів облради, яких, мовляв, розшукує військкомат. А яка ситуація з міськими обранцями?

– Повірте мені, всі депутати міської ради пройшли медичну перевірку і щодо всіх було прийнято відповідні рішення. Розумієте, я тут уже півроку, і коли мене почали за депутатів «смикати», то я їх просто всіх «виловив». Не був у мене тільки один депутат, той, що зараз знаходиться під вартою і просто не може вийти (мова йде про заступника Надала, депутата облради Володимира Камінського – авт.) Кажуть, що у нас немає наслідків Чорнобиля, але, повірте мені, вони є і дуже сумні: нема здорових хлопців, чоловіків. Подекуди люди мого віку мають міцніше здоров’я, ніж депутати міської ради.  До речі, там не така вже й велика кількість депутатів, які підлягають призову взагалі (за віком). Але я точно нікого не ховаю і не збираюся цього робити!

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Розшук #тернополяни #повістки особисто в руки

Коментарі

ТОП новини
"Штам "Дельта" почав "обвалювати" симптоми, це вже нова хвороба": лікарка про тромбози та інші особливості недуги
"Жахливий факт про штам "Дельта", імунна система у пастці": медики про друге зараження у дітей і дорослих
"Жахлива помилка, пацієнти кусають лікті": медик про штам "Дельта" і його "полювання" на конкретну групу людей
"Викликає "обманні" симптоми, люди не знають про близькість трагедії": лікарка про штам "Дельта" і його нову стратегію
Оголошення
live comments feed...