Тернопільське сміття знову «засмерділо»

Тернопільське сміття протягом кількох останніх років залишається однією з основних тем для обговорення. За нинішньої каденції міської ради вдалося частково зняти напругу в цьому питанні завдяки майже 700 тис. грн., які були з міського бюджету виділені Малашівській сільській раді. Однак, очевидно, проблему до кінця не вирішено. Цей висновок напрошується, вчитуючись у звернення, яке було направлене міському голові Тернополя (копія – голові обласної ради) і яке потрапило до редакції «Номер один».

Отож у зверненні йдеться про наступне (подаємо мовою оригіналу): «Ми, мешканці с. Малашівці Зборівського району, стурбовані діями як міської, так і сільської рад. Згідно з угодою між владами і громадою вивіз сміття мав відбуватися до 1.10.2011 року. В присутності громади села у червні місяці цього року голова міста заявив, що з 1.10.2011 р. жодна машина не приїде не сміттєзвалище. Мешканці і на цей раз повірили. На сьогоднішній день громаді села нічого не відомо як про вивіз сміття, так і про те, скільки ще доведеться нюхати нам смердючий дим. Лише зі сторінок преси відомо, що є домовленість між міською і сільською владами. Селом ходять різні чутки, домисли і нічого конкретного. Сільський голова Юрик С.І. не вважає за потрібне скликати збори мешканців, на яких роз’яснив би пункти домовленостей, не прислухається до думки громади, не приходить на збори, які організовує громада. Шановний пане голово міста, ми не бажаємо зустрічі з вами на сміттєзвалищі, а вимагаємо роз’яснення щодо домовленості»(підписи 40 чоловік).

«Номер один» для вияснення ситуації звернулася за коментарем до міського голови Тернополя Сергія Надала.

– Протягом 2011 року на Малашівському сміттєзвалищі проводяться роботи по рекультивації на площі 3,5 га, – зазначив Сергій Віталійович. – Рекультивація здійснюється шаром від півметра до метра, відходи пресуються із залишками вапняку і фактично ми маємо повну герметизацію. Це запобігає поширенню смороду та створенню дискомфорту для мешканців. Сьогодні утилізація сміття на полігоні проводиться із дотриманням усіх норм та технологій. Сміттєзвалище обгороджене сіткою, щоб сміття не забруднювало довколишні поля. Загалом, якщо порівнювати з місцями захоронення відходів в інших містах, стан Малашівського сміттєзвалища значно кращий.

Крім того, за рішенням сесії, нагадав очільник міста, ще в липні цього року Тернопільська міська рада перерахувала у бюджет сільради Малашівців 698 тисяч гривень.

– За бажанням громади ці кошти були використані на виплати мешканцям села у вигляді матеріальної допомоги для оздоровлення. Кошти, звісно, були надані виключно жителям села Малашівці. Нещодавно до мене прийшов лист від громадян, які позиціонують себе як жителі села, з вимогою надати роз’яснення стосовно умов договору. Левова частка підписів під цим зверненням належить людям, які мають тернопільську прописку і на території Малашівців не проживають. Очевидно, що грошей, наданих міською радою, вони в такому випадку отримати не можуть, – резюмував мер.

Разом з тим, Сергій Надал зазначив, що проблеми зі сміттям на сьогоднішній день в Тернополі не існує, проте місто активно працює над упорядкуванням нового полігону для ТПВ. «Також є зрушення у питанні будівництва сміттєпереробного заводу. На сьогоднішній день на державному рівні визначено п’ять стратегічних об’єктів для побудови сміттєпереробного заводу. Один з них  – сміттєпереробний завод у Тернополі. Національна агенція з питань інвестицій і розвитку вже оголосила тендер для проведення техніко-економічних обґрунтувань».

Менш оптимістичний на рахунок нового полігону член постійнодіючої комісії з вибору полігону, провідний геолог Геоінформ України Василь Кітура, котрий переконаний, що у найближчих півроку-рік це питання важко буде зрушити з місця.

– За пропозицією міської ради комісія виїжджала на три ділянки – Ванжулів Лановецького району, Гаї Ростоцькі Зборівського району й Івашківці Збаразького району та дала свої висновки. У Ванжулові є геологічна пам’ятка та два водозабори, в Гаях Ростоцьких – діючий кар’єр, в Івашківцях запропонована територія розташована близько до села, до того ж не витримуються санітарні норми. Дане питання на сьогоднішній день зависло у повітрі, адже жодна громада не хоче мати біля себе сміттєзвалища, відповідно, якщо говорити реально, у найближчі півроку-рік цю проблему буде неможливо вирішити.

Наразі, вислухавши думку багатьох фахівців даної сфери, останні схиляються до думки, що новий полігон, зважаючи на людський фактор, важко буде вибрати деінде, а тому вони ратують за налагодження дієвого порозуміння з малашівською громадою і мешканцями навколишніх сіл та підтримують ідею будівництва сміттєпереробного заводу на території тамтешнього сміттєзвалища. Відповідно, стверджують вони, буде змога використовувати цей полігон і в майбутньому для відходів, які не вдасться переробити, і завод частково буде переробляти вже існуючі відходи, або ж повертатися до ідеї облаштування полігону на території Миролюбівської сільської ради, де вже виділена ТОДА земля під ці цілі…


Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі