
14:30, 22 листопада 2011 р.
Річниця помаранчевої революції. Думки експертів
Сьогодні річниця Помаранчевої революції, а також День свободи. З цього приводу в медіа-холі УНН відбулася прес-конференція, на якій заступник директора Агентства моделювання ситуацій Олексій Голобуцький зазначив, що влада могла б показати, наскільки популярні "постмайданівські" політичні сили. Водночас він додав, що у святкуванні річниці Майдану участь лідерів опозиції не бажана. Експерт також зазначив, що наступний Майдан, якщо він відбудеться, матиме вигляд "бунту голодних". В свою чергу заступник директора компанії Berta Communications Павло Кругляковський, який теж був присутній на прес-конференції, наголосив, що передумов для другого етапу революції достатньо.
Замість того, щоб забороняти святкування Дня Свободи на Майдані Незалежності владі з політтехнологічної точки зору, за словами О.Голобуцького, було б більш корисно показати, наскільки популярні в суспільстві "постмайданівські" політичні сили. "Більшість людей явно розуміє, для чого чинять перешкоди. Я думаю, що на Майдані з'явилося б пару маргінальних політичних структур опозиційного типу і зібрали трохи більше двох тис. людей. Для влади було б більш корисно показати, наскільки популярні в суспільстві "постмайданівські" політичні сили. Можливо, це було б більш доречно з політтехнологічної точки зору", - сказав О.Голобуцький.
Він висловив переконання, що люди у 2004 році стояли за свободу і право вибору. "Ці речі залишаються ідеалами для демократичної людини. На жаль, вони були забуті буквально за рік тими людьми, які організовували Майдан і саме тоді і почався неминучий прихід до влади Віктора Януковича, тому що не виконано жодне з гасел Майдану", - додав політолог.
Водночас він додав, що у святкуванні річниці Майдану участь лідерів опозиції не бажана. На святкуванні чергової річниці Майдану не повинно бути вузькопартійних декларацій і заходів. Перш за все, у міру ступеня розчарувань у них виборцями. "Цього року склалася парадоксальна ситуація. Фактично річницю Майдану можна відзначати не на звичному місці, а біля Лук'янівського СІЗО. Саме там знаходяться ті, кого залишки помаранчевого електорату готові подякувати за Майдан. Водночас ці виборці навряд чи готові відзначати річницю Майдану в компанії з Ющенком чи з в.о. керівника "Батьківщини" Турчиновим.
Для тих, хто стояв на Майдані у 2004 році, за великим рахунком, немає мотивів виходити на вулицю, і тим більше під проводом вождів, не ними обраних. Тому єдиний коректний спосіб святкування Дня Свободи – тотально апартійний і деперсоніфікований захід. В іншому випадку слова гімну помаранчевої революції "разом нас багато" – будуть звучати як знущання", – зазначив експерт.
На думку О.Голобуцького, нова влада цілком може собі дозволити розслабитися цього дня, ба навіть виступити з вітальними месаджами. "Янукович і його влада сьогодні цілком може звернутися до суспільства з тезою про те, що вони намагаються реалізувати обіцянки, дані на Майдані помаранчевою командою. Це насамперед євроінтеграція (Асоціація буде підписана тільки в каденцію Президента Януковича), серйозні економічні реформи, яких чекали від Ющенка, жорстка боротьба з корупцією тощо", – додав він.
Експерт також зазначив, що наступний Майдан, якщо він відбудеться, матиме вигляд "бунту голодних". "Якщо і буде наступний Майдан, він матиме вигляд "бунту голодних", і достатньо важко чекати на якусь появу ідеалів у цій ситуації. Ті люди, які б могли подати якусь програму, просто не користуються популярністю", - сказав політолог.
Він наголосив, що так званий "Майдан середнього класу" в Україні вже не повториться, оскільки ця група людей так і не стала впливовою та значущою після Помаранчевого Майдану.
"Середній клас так і не відчув свою відповідальність за долю країни. Більшість людей, які стояли на Майдані, винні у краху Ющенка, тому що від суспільства не було жодних дій. Знову голосували не за конкретні дії, реформи й конкретні кроки, а за популізм", - додав він.
В свою чергу заступник директора компанії Berta Communications Павло Кругляковський, який теж був присутній на прес-конференції, наголосив, що передумов для другого етапу революції достатньо. "Головним суб’єктом, що формує запит на революційні зміни, все-таки є народ. І якщо порівнювати ситуацію 2004 року і сьогоднішню, то різниця, перш за все, в економічній ситуації. Після Помаранчевої революції ми спостерігали величезний зріст економіки на рівні 17%, а сьогодні ситуація інша, оскільки нам загрожує друга хвиля всесвітньої економічної кризи, тому передумов для другого етапу революції достатньо", - сказав експерт.
На думку політолога, не треба робити трагедії з того, що революція опинилася незавершеною. "Теорія і практика революції говорять про те, що революції відбуваються в два етапи", - додав П.Кругляковський.
Він також наголосив, що влада схиляється до силового сценарію, але велике питання, чим це закінчиться. "Минуло сім років, помінялася влада, а Україна все одно продовжує жити в рамках дискурсу Помаранчевої революції. Шанс змінити цей дискурс був як у Віктора Ющенка, так і Віктора Януковича, але вони опинилися неготовими до такого кроку. Янукович після того, як став Президентом, мав хороші можливості змінити предмет обговорення в країні, але складається враження, що нинішня влада не готова діяти в цьому полі і до заявленого діалогу", - додав експерт.
Нагадаємо, сьогодні в Україні відзначають День Свободи. Незважаючи на те, що Київський окружний адмінсуд задовольнив позов столичної мерії та святкування дня свободи на Майдані незалежності заборонене, С.Мельниченко, голова Коаліції Помаранчевої революції заявив, що українці відзначать День Свободи попри заборону. Відтак, День Свободи у Києві святкуватимуть з апельсинами, чаєм і бутербродами. В свою чергу, "Батьківщина" відзначить День свободи мітингом під СІЗО. Між іншим, спіч лідера Помаранчевої революції Віктора Ющенка можна буде побачити у сьогоднішньому інтернет-марафоні "Революція. 7 років по тому".
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Останні новини
ТОП новини
Оголошення
11:32, 16 травня
11:16, 12 травня
4
00:06, 5 травня
live comments feed...
Коментарі