17:35, 23 листопада 2011 р.

Старі пам'ятники Тернополя

Своїх Адама Міцкевича, святих Вінцентія, Теклю і маршала Юзефа Пілсудського мали тернополяни до Другої світової.

Причому пам'ятників найбільшому польському письменнику було аж два — першому із них хтось вистрелив в обличчя і покалічив - повідомляє 20 хвилин. - Саме з релігійних скульптур почалася історія тернопільських пам'ятників.

Перші відомі монументи нашого міста були присвячені католицьким святим. Так, зліва від входу в домініканський костел, теперішню Катедру, вже у XVIII-XIX ст. стояла колона з фігурою св. Вінцентія з Феррари. Він був покровителем храму, і йому присвятили основний вівтар. Та, на жаль, невідомо, хто був автором цієї фігури. Її знищили під час боїв у Другій світовій.

Любив молитися біля фігури

Не пустував у давнину і невеличкий майдан, на якому тепер є погруддя Ярославові Стецьку. Ще у 1882 р. там з'явилася фігура святої Теклі. Її поставили біля однієї з громадських криниць.

“Дехто вважав, що свята Текля - покровителька Тернополя. Ця статуя пов'язана з іменем ксьондза-єзуїта Антона Рейхенберга... Священик був опікуном міської бідноти, оберігаючи її від голоду і холоду. Якщо господар бачив на подвір'ї Рейхенберга, то брав необхідне - дрова чи їжу - і ніс бідним,” пише Любомира Бойцун у книзі “Тернопіль у плині літ”.

До слова, отець Антоній любив молитися біля фігури святої Теклі.

Неподалік від фігури святої та криниці, але вже біля ратуші, тобто магістрату, стояв у Тернополі монумент Адамові Міцкевичу. Ця будівля височіла на місці теперішнього скверу з пам'ятником Олександрові Пушкіну.

Міцкевича у нашому місті встановили у 1895 р., а робив його скульптор Томаш Дикас. Цей митець жив у Львові і на вул. Кониського. Там, у столиці Галичини, досі збереглася кам’яниця з адресним №7, у якій він жив і якою володів у 1907-1910 рр.

Міцкевичу — кулю в обличчя

Та першому пам'ятнику Міцкевича не пощастило.

“У перші дні встановлення в Тернополі української влади, коли в місті ще тривало організаційне безладдя, хтось вистрілив із карабіна в кам'яний пам'ятник Адамові Міцкевичу... Куля відбила скульптурі видатного польського поета ліву частину обличчя від вуха і майже до носа. Назрівав серйозний конфлікт, особливо, якщо взяти до уваги, що поляків у Тернополі проживало чи не вдвічі більше ніж українців. Ситуацію розрядила місцева влада, яка, незважаючи на непричетність до вчиненого варварства, попросила розуміння у місцевого польського населення та пообіцяла повернути пам'ятникові його первісний вигляд,” передає спогади сучасника тих подій у своїй статті “Друга столиця ЗУНР” тернопільський історик Микола Лазарович.

У 1923 р. в місті встановили новий монумент поетові - роботи уродженця Тернополя, скульптора Аполінарія Гловінського. Але і той пам'ятник знищили в часи німецької окупації. Нацисти намагалися знищити всю культуру слов'янських народів, а не тільки євреїв та циганів.

Не вистояв і ще один пам'ятник роботи Гловінського - Юзеф Пілсудський на коні. Цей монумент встановили у 1935 р. - першим на тодішній території Польщі. Пілсудський помер саме у 1935 р. У монументі його зобразили на коні. А поряд, на фоні стіни, стояли фігури польських жовнірів. Після війни на місці маршала встановили пам'ятник вождю інших окупантів - більшовиків. Ленін простояв там до 1990-го.

Старі пам'ятники Тернополя, фото-1
Старі пам'ятники Тернополя, фото-2
Старі пам'ятники Тернополя, фото-3
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
ТОП новини
"Масштабне скасування бронювання наближається, названо перелік захворювань для відстрочок": повістки, ТЦК, мобілізація
"Потужний снігопад суне в ці області, навіть синоптики приголомшені прогнозом": де буде мороз у -8 градусів, дощ і гроза?
"Мобілізація українців із інвалідністю з 1 травня, названо перелік захворювань": повістки, ТЦК і скасування відстрочки
"Потужна негода суне в ці області, навіть синоптики приголомшені прогнозом": де буде мороз у -15 градусів, дощ і снігопад?
Оголошення
live comments feed...