• Головна
  • «Соборне значить неподільне, як і Україна»: на Тернопільщині змінили назву села
10:15, 9 вересня 2015 р.

«Соборне значить неподільне, як і Україна»: на Тернопільщині змінили назву села

Це – село Жовтневе. Сьогодні тут тихо і безлюдно, але загалом дуже затишно. Свою назву населений пункт отримав зовсім не за одним із осінніх місяців, а на честь Великої жовтневої соціалістичної революції. Хоч історія села сягає ще у давнину.

МИХАЙЛО ДРУЧОК, сільський голова: «Після війни дане село називалося Чернелів-Мазовецький. Назва вже не підходила. І змінили на назву Жуків. В честь того, що в період війни при взятті Тернополя тут знаходився маршал Жуков, командував взяттям Тернополя. З 56 року дане село було перейменоване в село Жовтневе».

Чернелів-Мазовецький, Жуків, Жовтневе… Сьогодні жителі мають змогу обрати свою українську назву для рідного села. І зробити це, згідно з розпорядженням Верховної Ради, повинні до 21 листопада. Обирали з трьох варіантів: Соборне, Чернелів і Топільче.
ВОЛОДИМИР СОЛТИСЯК, житель села Жовтневе: «Але то означає низина, де затоплює, болото і так далі. Люди в теперішній час, то вже не колишні, що милозвучність лише відповідає. Люди думають, кажуть, Топільче не підходить», передає ІНТБ

Чернелів відкинули, бо неподалік село з майже однойменною назвою – Чернелів-Руський. Та й не до душі було, розповідає Володимир Васильович. Чоловіка у селі позаочі називають старостою, бо завжди ініціативний та активний. Саме він і запропонував назву Соборне. Хоч цю ідею, згадує, йому «підкинув» Ігор Ґерета, проводячи поряд розкопки. Село із Жовтневого на Соборне Володимир Васильович хотів змінити ще на рубежі 80-90 років, але тоді громада побоялась і рішення не підтримала.

ВОЛОДИМИР СОЛТИСЯК, житель села Жовтневе: «У вас тут є і католики, що лишилися, є греко-католики, є православні. Ходите в одну церкву, яка вона велична у вас, похожа на Катедру. То ж збірне все. І так приємно людям, ніяких конфесій, ніяких ні сварок, нічого. То ж священно живуть між собою. Село Соборне би вам підійшло».

Соборне значить неподільне, єдине, як і Україна, сподівається пані Стефанія. Вона одна із тих, хто перейменування села підтримав.
СТЕФАНІЯ СКАЛІЙ, жителька села Жовтневе: «Я поїхала в Микулинці, а мені головний лікар каже, ви з Жовтневого, я кажу, так. Каже, ви знаєте, мені навіть неохота вам путівку давати, що ви ще до сих пір тримаєте те Жовтневе».

Із сімсот вісімдесяти жителів було чимало і тих, хто перейменування Жовтневого не підтримав, ще частина, розповідає сільський голова, взагалі на голосування не з’явилась.
МИХАЙЛО ДРУЧОК, сільський голова: «І так є незадоволені, але ті, що незадоволені, не висловлюють ніяких бажань, тому що процедура виконана повністю. Була проведена рада, було проведено громадське слухання, оголошення в газеті було зроблене, було зібрання людей, обговорювали. В даний час ми вже готуємо документи на затвердження на районну раду, а далі – на Верховну Раду, щоб ми встигли до 21 листопада».

Василь та Уляна, яких ми зустріли на автобусній зупинці, хоч із сусіднього села, та зміну назви вважають не на часі.

ВАСИЛЬ та УЛЯНА, жителі сусіднього села: «Для чого перейменовувати? Що воно називається по якомусь? – Ну, я вважаю, що це непотрібно. – Хай думають про щось. Війна в країні, а вони села перейменовують».

Хоч думки подекуди розходяться, та все зміниться, переконані жителі, коли разом із новою назвою село розпочне і нове життя.

СТЕФАНІЯ СКАЛІЙ, жителька села Жовтневе: «І ми так маємо і плекаємо надію, що та назва, може, принесе нам щось краще в це село. Може якась єдність така зробиться, може, Бог нам допоможе. Якось ми ту дорогу зробимо, позбудемось тої червоної назви».

Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
#Соборне #Тернопільщина #змінили назву села
Останні новини
Оголошення
live comments feed...