На Тернопільщині встановили унікальні вітражі Андрію Бандері та Никиті Будці

Унікальні вітражі, аналогів яким немає ані в Україні, ані в світі, встановили у Козівському храмі Успіння Пресвятої Богородиці. Ідея увіковічення отця Андрія Бандери і блаженного Никити Будки належить духовним отцям храму - Михайлові Забанджалі та Василю Баглею. На думку духовних наставників, ці постаті стали символом боротьби за національну ідею та греко-католицьку віру.

Вітражі з зображенням у повний зріст Андрія Бандери і Никити Будки, які виконані у техніці Тіффані, вже встановлено у святилищі церкви. Від цього вона стала більш світлою та просторою. Автором робіт є відомий вітражист Івано-Франківщини Ігор Волошин. Андрій Бандера та Никита Будка проживали не так давно – у минулому столітті. Збереглися їхні фотографії. Складність роботи полягала в тому, щоб з точністю відтворити їхні образи та передати риси обличчя. Владика Никита Будка зображений на пшеничному полі, позаду – блакитне небо. Отець Андрій стоїть на чорній землі на фоні червоної заграви. На вітражі владики Никити відтворено єпископський герб. З іншого боку – герб УГА, оскільки владика був капеланом Галицької армії. Він був близьким до свого народу, воював разом з вояками-побратимами і віддав своє життя на вівтар смерті заради церкви, пише Номер один

– При виготовленні вітражів використовувалась техніка Тіффані, в основі якої лежить свинцева пайка у поєднанні з паленим склом. Це найдосконаліше, що існує в мистецтві вітража. Це нефарбоване скло, тому воно роками зберігається і не змінює своєї структури, – розповідає отець Василь Баглей.

Між ідеєю та її повною реалізацією минули всього півроку.

– Цю ідею не вдалося б реалізувати без фінансової допомоги благодійників. Нашим однодумцем у цих питаннях є відомий в області аграрій Іван Чайківський. Ці вітражі не мають аналогів не тільки в Україні, а у світі. До того ж, отця Андрія Бандеру до цього часу ніхто і ніде не зображав, – каже священик.

Ініціатори зазначають, що як отець Андрій Бандера, так і владика Никита Будка стали символами незламності та нескореності. Відтепер вони є правдивими орієнтирами для прихожан храму.

– Нація та народ не можуть існувати без символів, на які варто орієнтуватися. Життя цих людей є символом боротьби за дух, віру та свій народ, – продовжує отець Василь Баглей. – Ці люди не скорилися системі, не пішли за течією. За те, чим жили, що проповідували, вони й померли, віддали своє життя. Без ідеї жоден народ не зможе збудувати успішну економічно розвинену державу. Нехай Андрій Бандера та Никита Будка стануть нам прикладом для наслідування у плані відданості своїм поглядам та переконанням. Заради церкви вони не скорилися перед сталінським режимом і поклали своє життя на її вівтар. Обидва відійшли у вічність з вінком перемоги як сповідники нашої віри і церкви з наміром спасіння українського народу.

Таке високе пошанування цих слуг Божих у місцевому храмі не випадкове. Ці дві історичні постаті мають відношення до містечка та безпосередньо парафії.  Дружина Андрія Бандери, Мирослава, та дружина парафіяльного козівського священика Івана Чарторинського, Людмила, були рідними сестрами. Дружина Андрія Бандери померла дуже молодою – у 34 роки. Йому довелося самому виховувати семеро дітей. Не раз маленький Степан Бандера приїжджав у містечко до своїх тітки та дядька. А сестру Степана Бандери, Оксану, подружжя забрало до себе на виховання. Дівоче прізвище матері Степана Бандери – Глодзінська. А дядько Степана, Павло Глодзінський, був засновником кооперативного руху на Галичині та товариства «Маслосоюз».

– Це явище називають «економічним дивом». Товариство першим вийшло на ринки Європи і запровадило принцип «Свій до свого по своє». Українці почали підтримувати один одного в економічному плані та розпочали взаємновигідні торгові відносини. Тобто економічний націоналізм має реальне підґрунтя, – розповідає о. Василь.

Блаженний Никита Будка, уродженець Тернопільщини, 1936 року в сані єпископа УГКЦ візитував козівську парафію. Він проголошений блаженним католицької церкви. Загинув, будучи виселеним на заслання.

Варто зазначити, що факт вшанування Андрія Бандери та Никити Будки у козівському храмі викликав бурхливе обговорення у російських ЗМІ, мовляв, українці приписують націоналістів до святих. Справді, внесок цих людей у національно-визвольну боротьбу неоціненний, однак церква їх вшановує за інші заслуги – як духовних наставників та покровителів.

28 серпня, на престольний празник Успіння Пресвятої Богородиці, відбулася Свята Літургія та урочисте освячення вітражів і відновленого історичного вівтаря. На урочисту подію прибуло багато духівництва з Тернопільсько-Зборівської та інших єпархій, представників громадських церковних і патріотичних формувань.

Довідка

Андрій Бандера народився  у 1882 році в Стрию на Львівщині. Священик УГКЦ, капелан, культурно-громадський діяч, політик Західноукраїнської Народної Республіки, ветеран Українсько-польської війни. Був заарештований як батько «руководителя краковского центра ОУН Степана Андреевича Бандери». 5 днів перебував у Станіславській тюрмі і місяць та 13 днів – у Київській. 2 липня 1941 слідство у справі отця Андрія Бандери завершилося. В обвинувальному висновку, складеному слідчими, йшлося про переховування нелегала, наявність націоналістичної літератури, націоналістичні переконання підслідного. Проте першим, отже, головним звинуваченням священика було те, що він, «будучи батьком керівника закордонного проводу антирадянської націоналістичної організації ОУН Степана Андрійовича Бандери, підтримував з ним до останнього часу систематичний зв'язок». 7 липня відбувся «суд», який тривав менше двох годин. Відповідаючи на запитання суддів про своїх дітей, отець Андрій Бандера гордо відповів: «Я своїм дітям дав належне виховання, прищеплюючи їм любов до України. Світогляди моїх синів і доньок однакові».

Після численних катувань був засуджений до розстрілу 8 липня і через три дні розстріляний.

Священномученик Кир Никита Будка народився 7 червня 1877 року в селі Добромірка Збаразького району в селянській сім'ї. 1905 року після закінчення теологічних студій у Відні та Інсбруці отримав священичі свячення з рук Митрополита Андрея Шептицького. Від самого початку велику увагу приділяв душ пастирській опіці українських емігрантів. У липні 1912 року був призначений Апостольською Столицею Єпископом для українців-католиків у Канаді. На початку 1945 року за наказом Сталіна було приготовано план "заходів", що мали на меті відірвати греко-католицькі парафії в СРСР від єдності з Ватиканом і поступово прилучити їх до Російської православної церкви. Було вирішено розправитися з католицьким єпископатом.

11 квітня 1945 року Кир Никита Будка був ув'язнений. У ході слідства з боку слідчих Н. Будка зазнав неймовірних тортур, мордувань, знущань і голодувань. Був засуджений на 8 років позбавлення волі й засланий до Каралагу – концтабору з особливим режимом у степах Казахстану, біля Караганди. У концтаборі виконував непосильну важку фізичну роботу. Кир Никита Будка помер 1 жовтня 1949 року в Караганді.

На Тернопільщині встановили унікальні вітражі Андрію Бандері та Никиті Будці
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Упродовж січня – серпня 2018 року чисельність населення на Тернопільщині зменшилася на 4189 осіб. Чисельність наявного населення в області, за оцінкою, на 1 вересня 2018 року, становила 1048,1 тис. осіб, у тому числі в міських поселеннях – 472,9 тис. осіб та в сільській місцевості – 575,2 тис. осіб. Про це повдіомляють у Головному управлінні статистики області. Природний рух населення в січні – серпні 2018 року у порівнянні з відповідним періодом попереднь...
Суспільство
«Бейбі-бокси» від уряду, які вже встигли розкритикувати тернопільські матусі, не коштують 5000 гривень. Їх реальна вартість значно нижча. Про це під час прес-конференції розповів директор офісу UNOPS Андрій Буряковський. "Вдалось законтрактувати ці поставки за ціною 3 тисячі 377 гривень 80 копійок за одну коробку. В цю вартість входить, перш за все, сама коробка, її вміст, послуги по її пакуванню, пломбування і її транспортування до складу одержання", - за...
Суспільство
Реєстрацію шлюбу у Тернополі вже два місяці проводять у Палаці Культури “Березіль”. У соціальних мережах відгуки про нову локацію і позитивні і негативні.  В обласному управлінні юстиції наприкінці березня вперше офіційно заговорили, що місцевий Тернопільський міськрайонний відділ державної реєстрації актів цивільного стану, який працював у приміщенні на майдані Волі із 1965 року, виселяють. Виявилося, що власник приміщення – філія «Ощадбанку», виставила н...
Суспільство
Днями на товаристві з обмеженою відповідальністю «Спецавтоінвест» у селі Острів, Тернопільського району трапився нещасний випадок. Трагедія забрала життя 34-річного працівника виробництва. Наразі розслідування ще триває. Комісія обласного управління держапраці з’ясовує всі обставини та причини трагедії. Цьогоріч це вже десята смерть на робочому місці в нашій області, повідомляє Інтб
Суспільство
Студентські команди програмістів ТНТУ - найкращі в Україні. Вони перемогли у фіналі Всеукраїнської олімпіади з програмування ACM 2018, яка проходила 10 - 12 жовтня в місті Одеса. Команда студентів кафедри програмної інженерії Тернопільського національного технічного університету імені Івана Пулюя TNTU_YeahBoi у складі Бармака Ігоря, Заяця Володимира, Заярного Миколи отримала диплом I ступеня, а команда TNTU_TNT у складі Борівця Богдана, Зашка Богдана, Прив...
Суспільство
З 1 січня 2019-го року на пенсію у 60 років зможуть вийти тільки ті, хто заробив не менше 26 років стажу. Іншим доведеться трудитися до 63 і навіть 65 років. З 2019 року всі, хто заробив менше 15 років стажу, не можуть претендувати на пенсію. Як повідомляють "Новини України сьогодні", 60-річні українці, які в наступному році матимуть лише 15 років стажу, зможуть вийти на заслужений відпочинок в 65 років. Ті, у кого від 16 до 25 років стажу – в 63 роки. Пос...
Пригоди
Сьогодні (19 жовтня), близько 15 години, на автодорозі М-19 (Доманове-Ковель-Чернівці-Тереблече) поблизу с. Вигода, Заліщицького р-ну, Тернопільської області, патрульні виявили нетверезого водія вантажного автомобіля. Як повідомляє прес-служба патрульної поліції, інспектори зупинили вантажівку за порушення правил дорожнього руху. Перевіряючи документи патрульні помітили у водія ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота,...
Спорт
Учасники осіннього чемпіонату Гусятинщини з міні-футболу на кубок "Вірні збірній!" серед дитячих команд 2004 р. н. і молодших (загалом змагалося вісім команд) відвідали матч Ліги Націй між збірними України і Чехії, який відбувся 16 жовтня у Харкові. 104 особи вирушили у 2 спецвагонах з Тернополя у Харків і назад у потязі під назвою "Вірні збірній!". Віталій Остафійчук голова Федерації футболу Гусятинського району поділився враженнями: "Велике спасибі голов...
Суспільство
За даними вибіркового обстеження умов життя домогосподарств Тернопільщини, грошові витрати на харчування в середньому за місяць на одне домогосподарство в 2017 році збільшились на 12,1% у порівнянні з 2016 роком і становили 3268 грн. Вартість харчування в середньому на одну особу склала 37 грн на добу. Про це повідомляють в Головному управлінні статистики у Тернопільській області. На купівлю м’яса та м’ясопродуктів домогосподарства спрямували 18,5% коштів,...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!