Масове звільнення очікує працівників Національного банку України в Тернопільській області

За планом голови НБУ Валерії Гонтаревої, до 1 січня 2016 року теруправління мають скоротити на 58%, а на 1 січня 2017-го – повністю ліквідувати. Без роботи залишаться 137 працівників. І подібна доля чекає не лише тернопільське представництво НБУ, а усі по Україні.

На офіційному сайті Національного банку розміщена презентація, з якої видно, що суттєво скорочуються структура, функції, персонал та в недалекій перспективі відбудеться повна ліквідація регіональних представництв НБУ. До кого тоді на місцях звертатися клієнтам комерційних банків у разі порушення з їх боку, ніхто відповісти не може. Не до Києва ж їздити з провінції?

Відповідно до затвердженого правлінням НБУ плану, чисельність персоналу Нацбанку станом на кінець 2015 року становитиме 5300 працівників (донедавна по країні працювало майже 11 тис. співробітників).

– Перебудова НБУ, яка відбувається шляхом реформування територіальних управлінь, оптимізації процесів у центральному апараті та виведення непрофільних активів/функцій, одночасно з підвищенням інституційної спроможності, фокусуванням на пріоритетах та вдосконалення процесів, призводить до зменшення чисельності персоналу, – зауважили в управлінні стратегії та реформуванні банківської системи НБУ.

На перших порах у «верхах» говорилося, що будуть ліквідовані непрофільні активи і позбавлені невластиві для Нацбанку функції, але на ділі виходить зовсім інше.

– Найстійкіша й найстабільніша система Національного банку України розвалюється руками бізнесу, який прийшов до влади та звик вирішувати питання поза межами правового поля та не дивлячись на зламані людські долі. Валерія Гонтарева ввійде в історію України як та, чиїми руками розвалено банківську систему України в цілому та й зокрема систему Національного банку України. На даний час саме в НБУ відбувається повна централізація влади, а не децентралізація, яка пропагується Президентом України. Відбувається руйнація функцій Національного банку України, зокрема на регіональному рівні, – у сфері валютного контролю, банківського нагляду, організації готівково-грошового обігу та взаємодії із органами державної влади, місцевого самоврядування, правоохоронними органами, а також робота зі зверненнями громадян, – заявила Номер один голова профспілкової організації управління Національного банку України в Тернопільській області Ольга Король.

Чим обумовлена так звана трансформація в системі Національного банку України, про кінцевий результат якої не інформуються не лише суспільство, а й самі наймані працівники НБУ?

– Спершу планували зробити пілотний проект зі створенням чотирьох макрорегіонів – ув Дніпропетровську, Києві, Одесі та Львові. Ми розуміємо, що реформи вкрай потрібні, треба щось змінювати, тому погодилися на його реалізацію. Але через три місяці виявилось, що цей проект провалився. Далі в НБУ заговорили про повну ліквідацію всіх управлінь на місцях. При цьому подібні ініціативи відбуваються без техніко-економічного обґрунтування. Для того, щоб кудись рухатись, потрібно мати бачення, мовляв, від звільнення людей буде багато економії тощо. Натомість на працівників цинічно плюють, ніхто не думає за людей в областях. До прикладу, куди вони звертатимуться, якщо їм у комерційних банках не повертатимуть депозитів і т.п. Тобто кінцевої концепції немає. Ми заперечуємо проти незаконних та економічно необгрунтованих так званих реформ керівників НБУ, які вже мають ряд негативних наслідків, – зазначила Ольга Король.

Більше того, пані Ольга заявляє, що у діях керівництва НБУ має місце корупційна складова: «Збираються продавати приміщення Національного банку. Не потрібно бути великим економістом, щоб прорахувати, що продавати власний бізнес у нинішній час не вигідно (війна, низькі ціни на нерухомість тощо). А тут зазіхають на державні приміщення зі сховищами, які зазвичай розташовані у центральній частині міста, у безпеку яких вкладено велику кількість грошей. Хтось рахував, за яку ціну вони можуть бути придбані? Невже це державницька позиція?”

А ще представники тернопільського управління НБУ мають сумніви (це питання до Національного антикорупційного бюро) щодо наявності/відсутності конфлікту інтересів та порушення керівництвом Національного банку України вимог статті 28 Закону України «Про запобігання корупції» у зв'язку з переведенням (можна сказати навіть примусовим) зарплатних рахунків працівників НБУ до ПАТ «Ощадбанк». Останній, у свою чергу, підлягає плановим та позаплановим перевіркам з боку Національного банку України з питань дотримання банківського, валютного законодавства, законодавства з питань легалізації (відмивання) доходів, одержаних злочинним шляхом, та інших питань.

На сьогодні тернопільські банкіри не сидять склавши руки. Проведено загальні збори найманих працівників, висунуто вимоги роботодавцю (за підписом 80 чол., що склало 56% усіх співробітників) щодо призупинення скорочень у зв’язку з порушенням роботодавцем трудового законодавства, подано необхідні документи до Національної служби посередництва і примирення та зареєстровано колективні трудові спори. На сьогодні між НБУ в особі Гонтаревої та її територіальним представництвом на Тернопільщині підписано угоду, згідно з якою призупиняються вивільнення працівників та мають бути виконані ряд статей Кодексу законів про працю.

– Не дивлячись на те, що ми намагаємось боротися за право працівника залишитися на роботі та в цей нелегкий час мати засоби для існування (на сьогодні люди не викинуті на вулиці, а зберегли робочі місця), керівництво Національного банку України продовжує надсилати нові рішення про наступні скорочення та не здійснює жодних кроків щодо усунення порушень законодавства України про працю, – резюмує профспілковий лідер Ольга Король.

На сьогодні працює примирна комісія, в яку ввійшли по три чоловіки від колективу і роботодавця. Як відзначають місцеві банкіри, робота її йде важко, адже «центр» не готовий іти на поступки. Якщо так і далі триматиме, то люди захищатимуть своє право на працю в судах, паралельно готові до акцій суспільного спротиву.

Тернопіль НБУ звільнення банківська система
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Коментарі