Ділянку в Тернополі вартістю два мільйони мерія “подарувала” за 93 тисячі

Міські депутати дозволили віддати комунальну землю будівельній фірмі за “копійки”, а виконком дав добро на зведення там багатоповерхівки. Бюджет при цьому від забудовника не отримає нічого. Юристи переконані – є порушення. Забудовник стверджує – все законно

Майже чверть гектара міської землі на вул. Лепкого, де зводять дев’ятиповерховий будинок на 71 квартиру, будівельна фірма отримала “за копійки”. Хоча юристи переконані, що будувати житло на тій ділянці – не можна.

Грошова оцінка майже 24 сотих, де зводять дім, – більше 2 млн грн, але забудовник заплатить не більше 93 тисяч, пише 20 хвилин. Проте міська влада, яка мала б працювати в інтересах громади та дбати про наповнення бюджекту, погодила таку суборенду, а потім дозвола підприємцю будувати.

- Видається, що дерибан міської землі успішно триває, – каже тернополянин Андрій Гоцко. – Замість продавати її з аукціонів, аби наповнити міський бюджет, міська влада та депутати, припускаю, реалізовують схеми, за яких будівельники – у виграші, а городяни та бюджет – “із носом”. І контролюючі структури мовчать!

І оренду погодили і будувати дозволили

У місці, де раніше працював “пташиний ринок”, будівництво розпочали в жовтні. Хоча комунальну землю площею майже 24 сотих міськрада в 2010 р. віддала в оренду до 2013-го товариству з обмеженою відповідальністю “Тернопільський міський ринок, ЛТД” для обслуговування ринку без можливості там будувати. Проте ділянку таки передали в суборенду ПП “Креатор-Буд”.

- Орендувати ту ділянку було для нас збитковим, – каже гендиректор “Тернопільського міського ринку, ЛТД” Юрій Ворко. – Це основна причина передачі її в суборенду. Окрім того, в 2013-му закінчується наш термін оренди, тому, аби там щось облаштовувати та змінювати – надто мало часу.

Міська рада, без дозволу якої таку операцію провести неможливо, на цей крок дала згоду.

“Погодити товариству з обмеженою відповідальністю “Тернопільський міський ринок, ЛТД” передачу в суборенду земельної ділянки площею 0,2358 га, наданої в оренду для обслуговування ринку за адресою: вул. Лепкого приватному підприємству “Креатор-Буд” на термін дії договору оренди земельної ділянки… Зобов’язати приватне підприємство “Креатор-Буд” у місячний термін оформити договір суборенди земельної ділянки”, – цитуємо рішення сесії від 08.04.2011 р. за №6/7/100.

Договору суборенди у міськраді, хоч ми й звернулися із запитом, не надали, зате надіслали копії договору оренди між ринком і мерією. За законом, договір суборенди не може суперечити договору оренди, тож останній ми передали київським юристам (до них звернулися задля об’єктивності – прим. ред.), аби ті визначили, чи раптом не переступили влада та депутати закон.

- Відповідно до ст. 8 Закону “Про оренду землі” орендовану ділянку або її частину орендар може передати у суборенду без зміни цільового призначення, якщо це передбачено договором оренди або за письмовою згодою орендодавця, – пояснює київський юрист Богдан Глядик. – При цьому умови договору суборенди повинні обмежуватися умовами договору оренди земельної ділянки і не суперечити йому.

Нагадаємо, у договорі написано, що земля надана – “для обслуговування ринку”, а її цільове використання згідно класифікатора – “землі ринкової інфраструктури”.

- За класифікацією видів цільового призначення земель, затвердженою Держкомземом, їх поділяють на землі житлової та землі громадської забудови, – роповідає пан Глядик. – Землі ринкової інфраструктури належать до одного підрозділу, землі для будівництва і обслуговування багатоквартирних житлових будинків – до іншого. Тож цільове використання земель – різне. Вважаю, що ділянку на вул. Лепкого не можна передавати в суборенду та будувати там, адже це суперечить умовам договору та Закону “Про оренду землі”.

Міські посадовці оренду землі погодили (не змінивши цільового використання землі – прим. ред.), а згодом виконком дозволив там будувати. “Погоджено ПП “Креатор-Буд” містобудівні умови і обмеження забудови земельної ділянки під будівництво багатоквартирного житлового будинку із вбудованими приміщеннями громадського призначення за адресою вул. Лепкого”, – цитуємо рішення виконкому від 28.09.2011 р. за №1570.

Будівництво вже розпочали. Більше того, в офісі забудовника людям уже пропонують квартири у будинку, який зводять на Б.Лепкого. Про це нам повідомив постійний читач (ім’я та прізвище нам відомі – прим. ред.). Згадується будинок на вул. Лепкого і в рекламі “Креатор-Буду”, яку транслює місцеве телебачення.

Сотик землі дешевший за метр житла

Пощастило забудовнику і з ціною, в яку йому офіційно обійдеться ділянка. За нормативною грошовою оцінкою, вартість такого шматка землі у місті – більше 2 млн грн. Проте, забудовник, як ми писали вище, отримав її в суборенду. Розмір сплати у цьому випадку, за законом, не перевищує розміру сплати за оренду. Тобто йдеться про 4415 грн на місяць. Хоча насправді сума може бути й меншою. Договір суборенди діятиме 21 місяць до червня 2013 року. Можливо, дім зведуть швидше, але якщо будуватимуть увесь цей час, то загальні витрати “Креатор-Буду” сягнуть максимум 93 тис. грн. Тобто суми, що у більш як 20 разів менша, ніж ринкова вартість того шматка землі. Одна сотка посеред “Сонячного” за таких умов “потягне” близько 3900 грн, а це – менше вартості 1 кв. м житла, яке люди купуватимуть у новобудові. Нагадаємо, у будинку має бути 71 квартира.

Цікавим є й інше. Оскільки договір суборенди підписали не з мерією, то навіть ці “копійки” підуть не в міський б’юджет, а “Тернопільському міському ринку, ЛТД”, а вже той платитиме свою орендну плату мерії.

Коли ж в будинок заселяться люди, вони зможуть претендувати на “халявне” отримання всієї землі, вважає юрист. Створять, приміром, ОСББ, і земля – їхня. А при бажання ще кілька сотих території можуть прихопити.

- Закон дасть можливість цим людям отримати землю безкоштовно, – каже юрист Богдан Глядик. – За Земельним кодексом, ділянки, на яких розташовані багатоквартирні житлові будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкові території державної або комунальної власності, надають у постійне користування підприємствам, установам і організаціям, які здійснюють управління цими будинками. У разі приватизації громадянами багатоквартирного жилого будинку відповідну земельну ділянку можуть передати безоплатно у власність або надати у користування об’єднанню власників.

Отже, міськрада “подарувала” забудовнику майже чверть гектара землі. Виконком дав добро на будівництво. Бюджет втратив мільйони, які мерія могла виручити за ділянку, а тернополяни – свою власність.

До речі, розмір прибутку від продажу квартир у багатоповерхівці – десятки мільйонів гривень. Тож ми сподіваємося, що прокуратура зверне увагу на цю публікацію, бо її можна прирівняти до офіційного звернення, і проведе перевірку та поінформує читачів “RIA плюс”.

Ігор ГУДА (31 р.), директор компанії “Креатор-Буд”:

- На Лепкого ми будуємо багатоквартирний житловий будинок, який, думаю, закінчимо в кінці 2012-го. Там буде ігровий майданчик і відповідна інфраструктура, що має забезпечити якісні умови проживання. Ділянку ми отримали в свуборенду від “Тернопільського міського ринку, ЛТД”. Згідно із державним будівельним планом і технормами, такі об’єкти треба розміщувати як мінімум за 300 метрів від житла. Тобто ринок і не мав права там працювати. Зрештою, за генпланом у тій місцині має бути дім. Тому ми й уклали таку угоду, а міськрада її погодила. За договором суборенди, функціональне призначення отриманої ділянки – “землі ринкової інфраструктури”. Але є таке поняття, як “землі громадської та житлової забудови”. Та ділянка і є землею цієї категорії. Зміну призначення здійснює виконком. Ми звернулися із заявою й отримали дозвіл. Ці землі, повторюся, житлової та громадської забудови, а тому виконком мав право змінити функціональне призначення. Власне, це і сталося.


Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Цими днями у Тернополі на вул. Валовій тривають роботи із заміни архітектурного освітлення у покритті пішохідної зони. Базальтова бруківка має певні особливості влаштування, тому заміна освітлення у такому покритті є доволі трудомісткий і не простий процес. Зауважимо, що дане освітлення є ексклюзивним, адже виготовлене воно місцевим підприємством на замовлення Тернополя, відтак інші міста України із такими замовленнями досі не зверталися. Зі слів виробникі...
Суспільство
Тільки тернополяни звикають до наявних тарифів, як їх знову підвищують. На часі чергове подорожчання тарифів на газ. Ціни на продукти безупинно зростають. На що найбільше витрачають гроші тернополяни та чи можливо відкласти “на чорний день”, розібралася "RIA плюс". Витрати середньостатистичної сім'ї на харчування загалом, як свідчать дані Державної служби статистики, зараз складають біля 45%. А це, до речі, є показником благополуччя населення країни. При ц...
Суспільство
В Україні у понеділок, 24 вересня, різко погіршиться погода — через циклон в країні очікуються дощі і сильний вітер. "Оце страхіття на прогностичній карті дощів — понеділок. Циклон зумовить сильні дощі на північному заході та півночі України 24 вересня. Плюс сильнющий вітер", — повідомила на своїй сторінці у Facebook синоптик Наталія Діденко. Похолодання прийде вже на вихідних. "В суботу атмосферний фронт принесе в західні області України дощі та похолода...
Суспільство
У Тернополі невідомий чоловік збирає гроші у бабусь, які торгують овочами та молочними продуктами поблизу ЖД вокзалу. “Щойно стала свідком того, як цей мужчинка збирав мзду з жінок, які торгують біля залізничного вокзалу. Хто такий, звідки ця сума він, звичайно, не озвучив. Але зі слів продавчині такса – 30 грн/день. І в чиїй кишені осяде, хтозна… Там таких точок +/- 10. За грубим підрахунком 9000 грн/міс.” – написала в Фейсбуці Цвітана Гевко.
Суспільство
Відколи закрили Гаївський міст, інтенсивність руху на Об’їздій біля Чистилова збільшилась в десятки разів. Але там лише вузька дворядка - ні тротуарів, ні смуги гальмування… Мешканці бояться випускати з дому дітей. Люди оббивають пороги усіх інстанцій, натомість звідусіль отримують лише відписки. Мешканці Чистилова б’ють на сполох і вже звернулись до 20 хвилин за допомогою. Люди бояться за своє життя і життя своїх дітей, яких вже самих не випускають з дом...
Суспільство
Реформа в українській освіті безпосередньо може торкнутися викладачів пенсійного віку, і можливість залишитися в рідній школі буде далеко не у всіх... Яка доля очікує вчителів, які підійшли до пенсійного віку? Чи будуть молоді співробітники впливати на займані вакансії вчителями-пенсіонерами? Міністр Лілія Гриневич в інтерв’ю “Українській правді” пояснила, що такі педагоги будуть в обов’язковому порядку переведені на інші форми угоди з школою. “У проекті з...
Суспільство
Групи продовженого дня у школах Тернополя будуть безкоштовні. Відповідно, батьки, які вже перерахували гроші за надані освітні послуги, можуть їх повернути. Для цього необхідно подати заяву на ім’я керівника закладу про повернення коштів. У заяві обов’язково вказати реквізити банку (МФО та розрахунковий рахунок) заявника, на який повернути кошти. До заяви додати копію ідентифікаційного коду, квитанцію про оплату. Відповідно до поданих заяв бухгалтерія закл...
Суспільство
Про водія Renault, який заснув просто за кермом, у редакцію повідомила читачка Любов. Інцидент стався на вул. Хмельницького близько 16.30 21 вересня.  Пані Люба їхала у маршрутці № 22 і була очевидцем всього, що відбувалося на дорозі, пише 20 хвилин. - Я сиділа біля водія, тому все добре бачила. Перед нашою маршруткою ще з вул. Острозького до вул. Хмельницького дуже підозріло їхала легківка, - то зупинялася, то виляла дорогою. Водій маршрутки спершу подум...
Суспільство
З 23 до 25 вересня, у зв’язку з проведення Муніципального форуму Асоціації міст України, у центральній частині Тернополя буде частково обмежено рух автотранспорту. Зокрема, в’їзд на бульвар Шевченка (біля УД «Перемога») буде здійснюватися за перепустками.
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!