Дністровський каньйон, що на Тернопільщині, не поступається своєю туристичною привабливістю ані Карпатам, ані Криму, кажуть експерти з туризму. У Києві відбувся круглий стіл "Екотуризм в Україні: проблеми та перспективи розвитку", де свої напрацювання продемонстрували учасники проекту "Туристично-рекреаційний кластер "Дністровський каньйон", повідомля ТВ4.
Дністровський каньйон привабливий насамперед своїм різноманіттям та унікальністю. Таку характеристику тут має абсолютно все: клімат, який порівнюють із Середземноморським; скелі, яким понад 400 мільйонів років; каньйон Дністра і приток до нього, якими нині організовуються сплави; печери і гроти, занесені до "Книги рекордів Гіннеса"; багата і цікава історія, етнографія, флора та фауна і це ще не весь перелік багатств цієї частини Тернопільщини.
Сергій ПІДМОГИЛЬНИЙ, голова Української Асоціації активного та екологічного туризму, експерт з туризму консалтингового об'єднання "Навігатор" , розповідає:
- На жаль, ця територія, трошки оминута увагою. Чомусь особливі ставки в нас в країні робляться на Карпати і Крим, а в комплексі, якшо подивитися на територію Дністровського каньйону, вона, не хочеться вживати слово конкурент, тому що ці всі території - Крим відрізняється від Карпат, абсолютно відрізняється, так само як і Дністровський каньйон відрізняється і від Карпат, і від Криму, але в комплексі ця територія - це Клондайк, український Клондайк. Чому - тому що унікальним тут є все.
Унікальність Дністровського каньйонну, кажуть науковці, дозволяє розвивати на його території практично всі види екотуризму.
Галина ГОЛОВКО, завідувач лабораторією НВК "Гостинність" ТНПУ ім. В.Гнатюка, пояснює:
- Це відповідно і науковий, і спелеологічний, і сільський зелений, і пізнавальний, і так званий замковий, тому що якраз на Придністер'ї є дуже багато якраз архітектурних цінностей, пам'яток архітектури, зокрема як проводила досліди наша кафедра, їх є 447. Крім того пізнавальний, він може поєднуватись і з науковим, з точки зору природніх ресурсів.
Грошей від держави на належний розвиток туризму не вистачає. Тож реалізувати існуючий потенціал на Тернопільщині взялися за допомогою кластеру, який об'єднує зусилля різних представників туристичної галузі і дозволяє залучити позабюджетні гроші. Першим таким реалізованим проектом став "Туристично-рекреаційний кластер "Дністровський каньйон."
Лариса РИМАР, керівник проекту, директор КП "Тернопільський обласний інформаційно-туристичний краєзнавчий центр", коментує:
- Нам вдалося щонайперше актуалізувати питання екотуризму, водного туризму і потребу ефективного використання туристично-рекреаційного потенціалу, який має Тернопільська область. Друге - до цієї справи нам вдалося залучити науковців, практиків, органи місцевого самоврядування, органи виконавчої влади. Для Тернопільщини така форма взаємодії у форматі кластерів, вона є цікавою і перспективною. Тому що якраз оце об'єднання на добровільних засадах дає можливість більш ефективно забезпечувати результативність тих ініціатив, які нами були впроваджені.
Учасники проекту "Туристично-рекреаційний кластер "Дністровський каньйон", який реалізовувався впродовж дві тисячі одинадцятого року, зосередили свої зусилля на привабленні якомога більшої кількості туристів.
Назар ЯВОРСЬКИЙ, координатор проекту, начальник відділу зовнішніх зв'язків та промоції Тернопільської області облради, зауважує:
- Всі ці люди потребують якихось товарів, умов, послуг, відповідно кожен турист - це є гроші, які залишаються в наших приватних фірмах, в комунальних підприємствах, в приватних людей, тобто з кожного туриста ми хочем зробити, щоб чим більше, шоб заробляло якомога більше людей. Адже знову ж таки, якщо це фірми чи комунальні підприємства - це наповнення бюджетів, якщо приватний бізнес - це наповнення кожної сім'ї, а ми знаємо яка серйозна є проблема безробіття власне на селі.
Водночас надання різних послуг замало. Аби турист приїхав у Дністерський каньйон, він спершу має дізнатися, що такий відпочинок існує. Тому круглий стіл "Екотуризм в Україні: проблеми та перспективи розвитку" учасники проекту "Туристично-рекреаційний кластер "Дністровський каньйон" провели саме в Києві.
Лариса РИМАР додає:
- В межах Тернопільської області ми вже всі знаємо про наші туристичні можливості і тут сьогодні було слушно зауважено, чому цей потенціал не відомий в Києві там, на сході України і головне що ми вийшли за межі Тернопільської області. Ми приїхали, через провідні засоби масової інформації, які працюють саме в туристичній сфері вкотре розказати про наші потенційні можливості розвитку туризму.