За рік з карток жителів Тернопільщини шахраї зняли майже 4 млн грн. Як вберегтися?

Жителі Тернопільщини масово потерпають від шахраїв, які видурюють кошти з їхніх банківських карточок.

Загалом цього року в області задокументовано 173 випадки шахрайств з електронними грошима на суму понад 3,7 млнн грн.

Більшість з цих коштів втратили клієнти «Приватбанку». Дана фінансова установа має найбільшу кількість банкоматів, тож шахраї зосередились насамперед на клієнтах даного банку.

Як розповів заступник керівника департаменту безпеки Прикарпатського регіонального управління Приватбанку Анатолій Сівчук, цього року в області було ошукано 234 клієнтів на 1,822 млн грн.,  вдалося повернути лише 278 тис. грн.

«Повернули тим, хто оперативно звернувся. Вдалося заблокувати операції або заблокувати рахунок отримувача», – заначив Анатолій Сівчук.

Як зазначають правоохоронці, здебільшого кошти видурюють у тих, хто розміщає особисту інформацію у соцмережах чи на сайтах оголошень.

Дуже багато випадків шахрайства в клієнтів сайту OLX. Намагаючись продати якийсь товар, людина залишає свій мобільний, згодом у неї випитують пін-код або CVV картки, що дає можливість шахраям зняти кошти з рахунку.

Або ж шахраї просять завдаток, а потім зникають.

Також досить популярним способом шахрайства залишається дзвінок людям з інформацією, що хтось з їхніх родичів спричинив  ДТП і для його порятунку необхідна певна суму.

«Дзвонять з місць позбавлення волі. За ніч обдзвонюють 200-300 людей. Представляються працівниками правоохоронних органів. Під час розмови з’ясовують де проживає людина, до якої вони додзвонилися. Тим часом спільник уже телефонує знайомим в тому місті, які б під’їхали і забрали гроші. У Тернополі раніше за грошима приїжджали таксисти, але ми цю практику присікли. Іноді пропонують переказати гроші на рахунок», – розповів суть схеми  заступник начальника відділу управління кримінальної поліції в області Сергій Горяний.

За його словами, затримати людину, через яку вивели кошти з банку, складно.

«Так, є ім’я, прізвище. Але зараз картку можуть завести наркозалежні, раніше судимі. І коли ми на них виходимо, вони кажуть, що гроші на їх рахунок попросив перевести якийсь Іван, з яким вони познайомилися на вокзалі. І за зняття даної суми той заплатив йому 100-200 грн. Тобто в його діях не має злого умислу, довести, що він причетний до шахрайської схеми проблематично. Дуже багато грошей шахраї знімають на сході України, виїхати туди наші слідчі теж не мають можливості», – розповів про труднощі Горяний.

Водночас він зазначив, що розкриття злочинів складає понад 40%.

Загалом цього року в області зареєстровано 780 шахрайств, 358 з них – шахрайств, здійснених через інтернет або зняття коштів з картки.

Аби не попасти в пастку шахраїв юридичний психолог обласного управління поліції Михайло Козюк рекомендує в першу чергу не розповсюджувати масово свої персональні дані в інтернеті.

«У випадку отримання екстремальної інформації переведіть подих, намагайтесь врівноважитись, щоб адекватно аналізувати інформацію. Навчіться говорити «ні». Не вірте, що є добрі люди, які хочуть зробити краще для вас просто так. Ніхто нікому задурно нічого робити не буде. Легкої наживи не буває. Де є обіцянка легкої наживи – це перша ознака, що дуже велика ймовірність врешті втратити свої гроші», – застерігає Михайло Козюк.

Він також радить мешканцям області уникати спілкування з незнайомцями, особливо з ромами, адже окремі люди легко піддаються гіпнозу.

І в жодному разі не повідомляти нікому свій пін-код, а тим більше CVV код!