Вітання воїнів УПА на одній сторінці не вміщалося

Про що йшлося у новорічних та різдвяних привітаннях можна дізнатися листівок воїнів ОУН і УПА, які представили на виставці у музеї політв’язнів.

Самі вітання в кінці 40-их років минулого століття «упівці» друкували на аркушах, складались вони аж з двох сторінок тексту, оскільки окрім самого привітання містили ще інформацію про боротьбу підпільників та звернення до людей із закликом чинити опір радянській владі.

Окрім цього на виставці представлені і привітання керівників штабів, якими вони вітали повстанців.

«Як видно з документів, до 1946 року накази із привітаннями датувалися 14 січня. А з 1946 року вояки УПА теж почали святкувати Новий рік 1 січня, про що свідчить привітання головнокомандувача УПА Романа Шухевича бійців і командирів «Лисоні» від 1 січня 1946 року», – зауважив завідувач музею Володимир Бірчак.

На кольорових самобутніх різдвяних листівках кінця 40-их років зображені воїни УПА разом із Ангелом, різдвяною зіркою Вертепу або на фоні яскравої падаючої зірки. Є також сюжет із гуцулом, який з трембітою вітає народження Христа, при цьому на плечі у нього – гвинтівка. На всіх листівках напис «Христос роджається» або «З Різдвом Христовим».

На листівках, випущених у 50-их роках, воїни УПА переважно уже зображені з Вертепом або під святої вечері в криївках. При цьому на усіх сюжетах із вечерею зображено повстанця, який не бере участь в святковій трапезі, а чатує, щоб не дати захопити зненацька своїх побратимів.

«Різдвяні листівки, які представлені на виставці, привозили із-за кордному. У них якісна поліграфія, вони видавалися кольоровим друком. В умовах підпілля надрукувати такі листівки було неможливо, їх спеціально доставляли із Мюнхена та Зальцбурга», – каже Володимир Бірчак.

Також на виставці представлені бофони (гроші УПА), які у свої сюжетах мали різдвяну тематику. Зокрема представлений один із буфонів, виготовлених у підпільній друкарні в Кременецькому районі.