Згідно із Законом України «Про статус ветеранів війни та гарантії їх соціального захисту», для демобілізованих бійців, учасників бойових дій, учасників війни та інвалідів війни передбачені пільги та допомоги.
Детальніше про ці пільги та про те, куди повинен звернутися боєць, щоб отримати соцпакет, «Новій Тернопільській газеті» розповів начальник управління соціальної політики Тернопільської міської ради Володимир Сулима: Боєць повинен звернутися до Управління соціальної політики Тернопільської міської ради, де нададуть усю необхідну інформацію, – каже Володимир Іванович. – Зокрема, щодо отримання пільг, а також отримання матеріальної допомоги, навчання, перенавчання та працевлаштування, забезпечення технічними та іншими засобами реабілітації, оздоровлення дітей, санаторно-курортного лікування, пільг і державних гарантій, які належать учасникам АТО та членам їхніх родин, земельних питань тощо.
– Хто має право на отримання соціальної допомоги та пільг?
– Сім’ї загиблих, бійці, які отримали статус учасника бойових дій або статус інваліда війни, – це особи, які зазнали каліцтва, поранення або отримали захворювання у зв’язку із виконанням обов’язків військової служби. У Тернополі статус учасника бойових дій уже отримали 827 осіб. Працівники підприємств, установ та організацій, які були залучені та брали безпосередню участь в АТО, отримали статус учасників війни. Таких у Тернополі 85 осіб, серед них і два капелани. Всі пільги, передбачені законодавством, фінансуються з Державного бюджету, частину пільг міська рада надає за рахунок міського бюджету.
– Які основні пільги передбачені законодавством?
– Для учасників бойових дій передбачена знижка 75% на оплату житлово-комунальних послуг, безплатний проїзд усіма видами міського транспорту, безплатне забезпечення санаторно-курортним лікуванням, забезпечення зубного протезування, отримання ліків. Інваліди війни мають знижку 100% на оплату житлово-комунальних послуг у межах соціальних норм житла і соціальних нормативів користування житлово-комунальними послугами. Учасники війни мають знижку 50% на оплату житлово-комунальних послуг, а сім’ї загиблих – знижку 100% – наполовину з Державного та міського бюджетів. Крім того, кожному членові сімей загиблих міська рада з міського бюджету щомісяця виплачує по 500 гривень матеріальної допомоги, передбаченої соціальною програмою «Турбота». За розпорядженням міського голови створена рада підтримки учасників АТО, до складу якої входять громадські організації, депутати міської ради і її очолює Леонід Бицюра. З міського бюджету лікувальні заклади міста також отримали 710 тисяч гривень на лікування та реабілітацію учасників АТО.
– Які документи потрібні для того, щоб боєць міг претендувати на соціальну допомогу та пільги?
– Для різних видів допомог можуть вимагати різні документи, але переважно це заява, посвідчення учасника бойових дій або довідка про безпосередню участь у проведенні АТО на території Донецької та Луганської областей, довідка про склад сім’ї, ксерокопія паспорта, ксерокопія свідоцтв про народження дітей, копія ідентифікаційного коду.
– Військові комісаріати мають якісь обов’язки щодо демобілізованих, крім того, що ставлять їх на облік?
– Військові комісаріати формують відповідний пакет документів для надання статусу учасника бойових дій, якщо боєць не встиг його набути у військовій частині. Військкомати також готують документи для надання матеріальної допомоги від Міністерства оборони України в разі поранення, контузії, оформляють документи для призначення пенсій через інвалідність, подають списки в органи соціального захисту. Для отримання щорічної одноразової виплати це належить зробити до 5 травня.
– А який розмір цієї допомоги?
– Постанова КМУ №141 від 2 березня 2016 року передбачає з Державного бюджету виплату одноразової річної грошової допомоги до 5 травня інвалідам війни: І групи – 2975 гривень, ІІ групи – 2600, ІІІ групи – 2310, учасникам бойових дій – 920 гривень, членам сімей загиблих і дружинам (чоловікам) померлих інвалідів війни, дружинам (чоловікам) померлих учасників бойових дій – 465 гривень, учасникам війни – 170 гривень. Ми якраз збираємо інформацію, яку нам надає військкомат, Пенсійний фонд, інші відомства, формуємо списки й проводимо нарахування й виплату цієї допомоги.