Тернополян кусають не стерилізовані собаки?

У Тернополі ситуація з безпритульними тваринами за перші місяці 2012 року ускладнилася, — про це повідомляють в міській санепідстанції. Станом на 14 березня цього року кількість покусів тернополян невідомими тваринами зросла у більш ніж два з половиною рази порівняно з минулим, 2011 роком. 24 покуси — від бродячих собак, які постійно проживають у дворах будинків. Із них лише 3 тварини було стерилізовано.

Собаки-безхатченки продовжують кусати тернополян

19-річний студент Тарас Цебринський пригадує, як ще чотири роки тому по дорозі до школи його покусала безпритульна собака.

- Я йшов по площі, недалеко від себе помітив зграю псів. Я їх не дразнив, не гукав до себе, проте одна з них почала на мене гарчати, а інші собаки стали оточувати зі всіх сторін. Не встиг я збагнути, що відбувається, як мене спершу за штанину, а потім й за ногу вкусив пес, який гарчав. Завдяки цупкій тканині джинсів укус не виявився глибоким, але все ж довелося звернутися до медиків і пройти повний курс лікування від сказу.

Аналогічний випадок нещодавно трапився із журналісткою Вірою Перун.

- На Театральному майдані якось дівчина годувала безпритульного собаку. Пес якраз підвівся і вже біг геть, аж тут я «підвернулася». Ішла метрів за сім-вісім від них. Як раптом собака ні з того, ні з сього кинувся з гавкотом до мене. Я зупинилася - стою і дивлюся на нього. Собака теж стоїть. Починаю йти - він підбігає до ніг. Все це триває лічені секунди. Дівчина гукає пса - він не реагує. Потім, правда, перестав гарчати і побіг геть. Приблизно через хвилину я побачила, як він кидався вже на іншого перехожого, - розповідає Віра. – І це не єдиний випадок. Не так давно мене таки укусив за ногу безпритульний пес. Щоправда, все обійшлося і до медиків звертатися не довелось.

- Кажуть, що стерилізовані собаки є менш агресивними, проте минулого року таких укусів зареєстровано 15, цьогоріч уже три випадки, - каже завідувач епідеміологічного відділу Тернопільської міської санепідстанції Богдана Козяр. - Крім захворювання на сказ, собаки ще можуть мати глисти токсокари, які є збудниками різноманітних алергічних захворювань у людини.

Постраждалому від укусу собаки буде необхідне відповідне профілактичне лікування від імовірності захворювання на сказ – а це шість щеплень. Вартість однієї ампули вакцини коливається в межах 100 гривень. Себто повний курс влетить тернополянину в «копійочку».

Вакцини від укусів усім не вистачить?

- Раніше ми були цілком забезпеченні імунобіологічними, антерабічними препаратами в разі покусів собаками, - зізнається Богдана Козяр. – Проте практично із січня по лютий ми не мали відповідних вакцин - були лише залишки. У нас траплялися випадки, що було покусано тваринами 7 людей, але вони не могли отримати своєчасне лікування, бо не було належних препаратів. Наразі ми вакциною більш-менш забезпечені. Однак ситуацію все ж ускладнює незадовільне устаткування лікувальних закладів міста антирабічними препаратами. Все це може призвести до випадків виникнення гідрофобії серед людей.

В управлінні житлово-комунального господарства Тернопільської міськради, яке й відповідає за контроль над безпритульними тваринами, чіткої статистики щодо кількості собак-безхатченків у місті не надали. «Ми їх не реєструємо. Популяцію собак неможливо повністю відслідкувати», - зазначає начальник профільного управління Володимир Болєщук.

Подібна відповідь пролунала й на питання про те, де в місті найбільше скупчення безпритульних тварин. «Точної кількості немає. Є лише окремі скарги від мешканців… Це така проблема, яку потрібно вирішувати негайно. Цим займається відповідна служба по відлову безпритульних собак», - каже пан Болєщук. – «Справа в тому, що ми не маємо власного центру стерилізації. Тому поки у нас і є проблеми із бродячими тваринами в місті».

За чиї кошти утримують притулок для бездомних тварин?

З бюджету Тернопільської міськради на 2012 рік було виділено 150 тис. грн. на утримання притулку, що у селі Дичків, - інформують в управлінні міського ЖКГ. Стільки ж виділено для проведення робіт з регулювання чисельності безпритульних тварин і така ж цифра розрахована на завершення ремонтно-будівельних робіт у притулку.

- Центр, про який іде мова, мав би забезпечувати тільки стерилізацію. Він не є притулком, де ми можемо утримувати собак. Адже це не передбачено законодавством, - наголошує Володимир Болєщук. - Ми, можливо, одні з небагатьох в області, які взагалі роблять цю процедуру. Крім того, міграція безпритульних собак, як правило, йде саме з області. Тому проблема є, я її не заперечую. Однак ми працюємо в межах чинного законодавства. Ми виловлюємо собак, стерилізуємо і випускаємо в те середовище, звідки їх забрали. За цим, власне, і слідкує організація «Ноїв ковчег».

Про те, що у притулку на даний час ніякі будівничі роботи не проводяться, переконує голова ТОГО «Ноїв ковчег» Олег Гром: «Як три роки тому його здали, так він і стоїть. Щоправда, ми стараємось виконувати всі роботи, якщо це нам дозволяють фінанси з благодійних фондів. Приміром, саме за їхні гроші, а не міськради, ми провели опалення у притулок…».

Ставлять кліпси не стерилізованим тваринам

За даними центру стерилізації, упродовж перших двох місяців цього року відповідною службою було відловлено всього лиш 32 собаки, проте ці бездомні тварини так і не пройшли процедуру, яка унеможливлює розведення потомства. Причина – відсутність коштів на стерилізацію (!).

- Їх відловили, клеймували, але ж ці собаки залишаються нестерелізованими, - наполягають у СЕС.

- Якщо ставити кліпсу собаці, але вона не пройшла відповідного втручання ветеринара - то це ж кримінальна відповідальність, - обурюється Олег Гром. – Цим повинні займатися правоохоронні органи, оскільки гроші ж то списують, а тварини так і залишаються не простерилізованими. Правда, я особисто таких фактів не знаю. Коли ми тільки почали свою діяльність, подібні ситуації виникали, але ми це все обговорили й «перегорнули сторінку».

Начальник житлово-комунального управління Тернопільської міськради Володимир Болєщук зізнався кореспондентові 0352.com.ua, що минулого року був такий випадок, коли простерилізована собака вдруге завагітніла. Зі слів чиновника, це був єдиний такий випадок, мовляв, ветеринар не до кінця завершив відповідну процедуру. Володимир Болєщук також підсумував, що за 2011 рік у місті було простерилізовано 610 собак. І додав, що вартість однієї процедури по безпліддю вартує 150-250 грн. (залежно від статі тварини).

Про зовсім іншу реальність розповідає голова «Ноєвого ковчега», уточнюючи, що протягом трьох останніх років їхня організація просто з вулиці підбирала тварин, які були простерилізовані, але неякісно, від чого тварини продовжували вагітніти й народжувати потомство. Із відповідними повідомленнями активісти-зоозахисники навіть звернулися в прокуратуру, яка провела власну перевірку.

- Наша організація пропонувала спершу завершити будівництво притулку, бо туди «вбухали» мільйон гривень, але всеодно там суцільна безхазяйність… Ми, у свою чергу, проводимо стерилізацію за кошти спонсорів, - коментує Олег Гром. – Щоправда, вся та робота, яку ми робимо, наразі не приносить майже ніякого результату. Ми стерилізуємо псів у місті, а в той же час, до Тернополя збігаються собаки з інших сіл та містечок. Потрібно, щоб влада на державному рівні сприяла вирішенню цього й справді важливого питання.

В період підготовки матеріалів для статті не вдалося з’ясувати де на сьогоднішній день у Тернополі проводять стерилізацію безпритульних собак за рахунок міського бюджету. Наразі обласна ветеринарна лікарня, яка знаходиться у Великій Березовиці, приблизно з кінця осені минулого року відмовилася від надання відповідних послуг. «Притулок у Дичкові не введений в експлуатацію й не відповідає ветеринарно-санітарним вимогам, тому, приблизно з жовтня 2011 року у нашому закладі стерилізація собак не проводиться», - повідомив заступник начальника управління ветмедицини у Тернопільському районі Сергій Червінський.

Про місце, де за кошти платників податків мала б проводитися стерилізація безпритульних собак, читайте згодом.