У Тернополі десятки дітей потрапляють до лікарні з діагнозом “гостра кишкова інфекція”

Літо - пора хвороб “немитих рук”. Десятки маленьких пацієнтів з діагнозом “гостра кишкова інфекція” потрапили до інфекційного відділення міської дитячої лікарні в червні-липні.

Батьки пов’язували дитячі проблеми із вживанням фруктів та ягід, салатів з майонезом і молокопродуктів із сумнівним терміном придатності. Школярка Любов Калинюк потрапила в лікарню у понеділок. 15-річна дівчина отруїлася персиками, пише "20 хвилин".

Все сталося дуже швидко, - розповідає Любов Калинюк. - Вчора ввечері ми зайшли з мамою у супермаркет біля дому. Купили кілограм персиків-інжир. З'їли по два.

Вже зранку Любі стало зле. Прокинувшись близько 9.00, дівчина відчула нудоту і розлади шлунку.Я випила активоване вугілля, потім -  “Ніфуроксазид”, - пригадує Любов. - Думала, минеться. Але марно.Школярці ставало дедалі гірше. Через зневоднення організму вона сильно зблідла і почала втрачати сили.

Різко упав артеріальний тиск. Стривожені рідні викликали швидку. Дівчина настільки ослабла, що зійти від квартири до ліфта, а потім від під'їзду до швидкої - було важко. Тепер їй доведеться привести в лікарні мінімум три дні.

Нездужання було і в мене. Але усе минулося, коли я випила активоване вугілля, - розповідає мама Люби пані Наталія. - Ми боялися отруїтися, тому не купували кавунів. Взяли персики - і маєш тобі! 

Отруївся черешнями з ринку

Зазвичай “хвороби брудних рук” спричинює вживання зіпсутих або погано помитих продуктів, каже обласний дитячий інфекціоніст Ольга Дивоняк. Нещодавно у відділенні лежав хлопчик із сальмонельозом. Дитина отруїлася черешнями з ринку.

Ягоди так засмакували малюку, що він потай від дорослих з'їв кілограм черешень, - пригадує лікар. - Для 4-річної дитини це багато.

Малюка привезли у лікарню в першу добу хвороби. Через кволість хлопчик навіть не міг ходити. Він був дуже блідий, з загостреними рисами обличчя і запалими очима. Блювота турбувала його більше 20 разів за 12 годин, а водянисті випорожнення - по 22-25 разів на добу. Вони були зеленкуватого забарвлення, з домішками слизу.

Хлопчик провів у нас більше двох тижнів, - каже Ольга Дивоняк. - Блювоту вдалося зупинити вже на другу добу. Проте висока температура трималася шість днів.

Лікар нагадує, що батьки повинні весь час бути на сторожі: змалку привчати дітей мити руки після туалету, повернення з двору додому і перед кожним прийомом їжі. Перш ніж давати щось малечі, дорослі мають скуштувати це самі. А купуючи продукти в магазині, не варто забувати дивитися на термін придатності. Влітку все має бути свіжоприготовленим. Це стосується як перших, так і других страв.

Може бути ниркова недостатність

Перед вживанням фрукти та ягоди треба ретельно промити холодною проточною водою з крана, - розповідає інфекціоніст. - Не варто купувати розрізані кавуни, а перед розрізанням обов'язково їх помити. Ще краще - ошпарити окропом. Якщо дитина - маленька, бажано відрізати їй м'якоть і подати окремо на тарілці уже без шкірки.

Якщо людина споживає зіпсуті продукти, токсини через стінки шлунка потрапляють у кров і розносяться по організму. Недуга може розвинутися вже за декілька годин. Хворі відчувають сильну слабкість, температура тіла піднімається до 38-39?С, з’являється блювота. Вона може повторюватися після кожного прийому їжі або рідини. Чим частіше дитину турбують блювота і пронос, то швидше організм втрачає рідину. Малеча стає квола, відчуває спрагу, худне. Особливо небезпечно, якщо вона перестає ходити “по маленькому” у туалет. Тоді слід якнайшвидше відвезти її в лікарню. Адже дитині загрожує гостра ниркова недостатність.

Якщо дитина блює, має високу температуру і пронос, батьки повинні надати їй першу допомогу самотужки. Зневоднений організм потребує багато рідини, — продовжує лікар. — Батьки повинні стежити, аби малеча пила часто, через кожні 5-10 хвилин, але потрохи. Все залежить від ваги та віку.

Для цього підійдуть “Гастроліт”, “Регідрон”, “Хумана-електроліт”, “Орсаліт”. Пропорція вказана на упаковці. Інакше розчин не дасть лікувального ефекту. Наприклад, пакетик “Регідрону” слід розчинити у 1 л води, “Орсаліт” - у 200 мл, “Хумана-електроліт” - у 250.

- При появі ознак отруєння батьки часто дають дітям антибіотик “Ніфуроксазид”, - застерігає Ольга Дивоняк. - Цього робити не можна. Не кожна діарея потребує такого лікування. За потреби їх призначить лікар.

Симптоми гострої кишкової інфекціїблювота, яка може повторюватися після кожного прийому їжі або рідини;пронос (випорожнення можуть бути водянистими, кашкоподібними, зі слизом, зеленню, домішками крові);підйом температури тіла до 38-39?С;можуть бути болі в животі; слабкість, кволість.