Ні для кого не секрет, що Тернопіль весь в різнокольорових написах. Буває й красиво, та обурює те, що графітчики розмальовують не лише в спеціально відведеному місці, а там, де вийде.
Через це завдаючи шкоди місту. Так цього річ дякуючи мистецтву графіті найбільших збитків завдано ПП «Східний масив» – на більш ніж 25 тис. грн. Потерпіло майно і таких підприємств, як ПП «Дружба-сервіс житло 1», ГТОВ «Мрія», ПП «Наш дім», КК «Ком Енерго-Тернопіль», ПП «Благоустрій» та низки інших. Загальна сума збитків склала понад 68 тис. грн.
Трохи історіїСаме слово графіті походить з італійської і перекладається як дряпати. Графіті термін, на диво, суто історичний. Таким словом археологи називали древні розписи на стінах будинків. Найдавніші графіті були знайдені ще в античні часи, минуло багато років, а й досі нічого не змінилося. Як і древні люди, колись писали про любов, політику, світогляд, так і сьгодніші митці таким чином висловлюють свої симпатії.Траплялися й зображення еротичного змісту.
Графіті у давні часи були першими блогами і чатами, ось який напис можна знайти на стіні в Афінах : «”Секундус” вітає свою Приму, там де вона є. Я питаю чи кохаєш ти мене?». Бували й філософські написи, які замінювали теперішні статуси в соціальних мережах: «”Пам’ятай: допоки ти живий, ненависна смерть наступає”». Написав невідомий в м. Помпеї.Розписували церкви колись, як і зараз. Там писалися возвеличення священнослужителям або ж прокляття непокірним.
Графіті заразСередньовіччя минуло, а нічого не змінилося. Поки влада готується до виборів і заклопотана своїми справами у Тернополі прокидаються графітчики. На цей раз вони не зупинились навіть перед спокусою розфарбувати святе місце – церкву. І це попри те, що в Тернополі уже є спеціально для того відведені місця – вулиця Вояків дивізії Галичина уздовж залізничної колії бетонна огорожа. Саме тут і пропонують любителям графіті зображати свої малюнки. Проте для чого, розфарбувати церкву – то куди «почесніше», ніж скромно малювати собіу спеціально відведеному місці.
Так минулого року в Тернополі міліція затримала двох любителів графіті, а станом на початок квітня цього року – впіймали «на гарячому» 8 осіб. Найчастіше серед графітчиків потрапляють до рук міліції наймолодші «митці» – школярі та студенти, пише Погляд.В Тернополі є навіть своя школа графіті, яку очолює Олексій Станько, за данимиЗМІ, там навчається приблизно 70 дітей.
Мистецтво чи псування громадського майна?Тернополяни вважають, що графіті – це безумовно мистецтво, звісно ж якщо це не виходить за межі дозволеного.: «Графіті – це звичайно мистецтво, а як будь-яке мистецтво воно потребує жертв, – вважає Ірина Зеленюк, – Це звісно добре, що міська влада виділила місце для малювання, але як бачимо не всі є цивілізованими. Мені не подобаються ці малюнки на стінах будинків – це якось дико виглядає. Щоб такого не було я б запропонувала жорсткіше карати нелегальних графітчиків.»
«Графіті – це бачення сучасної молоді на світ по своєму,але свідоме псування вітрин,автографами – це вже невихованість.Є заводи,склади,тощо,нехай виявляють його там,а щоб люди бачили,і дізнавались,можна створювати певні заходи, виставки графіті,тощо», – вважає тернополянин Мирослав Коробейник
Проте не всі мешканці Тернополя з цим погоджуються. «В більшості випадків, графіті – це псування громадського майна підлітками, яким зайнятися нічим, – говорить Михайло Салій, - і дуже рідко це мистецтво.»Старше ж покоління категорично проти розмальовування на вулицях. Анатолій Михайлович Винник, говорить: «Це якийсь ідіотизм. Це років двадцять тому такого не було. А чому? Бо таких одразу карали, не п’ятдесятьма гривнями, а виправними роботами. Помив би ту свою «розмальовку» – знав би як воно.» Графітчик Петро, якийвирішив не називати прізвище, говорить: “Мене самого іноді обурює, якщо розмальований підїзд в моєму будинку. Тоді дільничий одразу навідується до мене. Я ж сам уже давно таким не займаюсь. Краще вже малювати у спеціально відведеному на це місці, ніж постійно попадатися, що я і раджу невідомим майстрам.”
Трохи неприємної інформації для любителів розмальовувати в несанкціонованих місцях. У Верховній Раді зареєстровано законопроект про збільшення штрафу до 8 тисяч гривень (500 неоподаткованих мінімумів). Тож якщо цей законопроект приймуть, то графітчикам доведеться 100 раз подумати і один раз не намалювати.