У Тернополі показали фото існуючих та знищених церков

Понад півсотні фотографій та листівок із зображенням храмів Тернополя зібрали на виставці в обласному краєзнавчому музеї.

В експозиції представлені церкви, збудовані у різні роки – від XVI-XVIII століття і до сьогодні.

Як розповів Gazeta.ua упорядник виставки, завсектору відділу новітньої історії музею Володимир Пукач, він хотів показати храми міста, зняті на плівку у різний час та під різними ракурсами.

"Одним із найцікавіших був зведений у неоготичному стилі парафіяльний костел. Його було видно з будь-якої точки в місті. Але за радянської влади, у 1954 році костел підірвали. Нині на тому місті – центральний універмаг, а про костел нагадують хіба що колишні фото та листівки. Не збереглася і стара синагога, зведена ще у XVII столітті. Її знищили нацисти", - розповів він.

А також зазначив, що представлені на виставці фото храмів є лише у фондах цього музею.

"Рідкісні світлини вдалося зберегти завдяки першій завідувачці фондами Стефанії Садовській. Вона врятувала їх у роки Другої світової війни. Тому зараз ми можемо показати, якими були Надставна церква або ж храм Різдва Пресвятої Богородиці після боїв 1944 року. На фото видно і старі дзвіниці, і тимчасові дахи, якими були накриті наші сакральні пам'ятки у воєнний час", - акцентував Пукач.

В експозицію потрапили і не датовані знімки. Це, зокрема, фото шпитальної каплиці.

"Вона й досі збереглася в Тернополі. Фото зроблено у роки першої світової війни, але коли саме – невідомо. У радянський час у цьому приміщенні були трупарня і газова установка. Нині, наскільки мені відомо, її перебудовують на церкву. Але ж ця споруда унікальна у своєму роді – остання, зведена в неороманському стилі. Куди тільки управління з охорони пам'яток дивиться?", – зауважив історик.

Є на фото і перетворений на швейну фабрику костел єзуїтів, і перебудована із колишнього кінотеатру церква Василія Великого.

"Я особисто ходив по місту і фотографував храми, що нині діють. Збирав про них інформацію, щоб експозиція була цікавою. Хотів, щоб були представлені усі конфесії. Тому в нас можна побачити не тільки традиційні церкви, а й навіть будинки молитви протестантів - від найперших до сучасних", - наголосив Володимир Пукач.

Вхід на виставку – безкоштовний.