Гіпертоніки Тернопільщини зможуть зекономити на ліках

На Тернопільщині повертають гроші за ліки для гіпертоніків. З початку листопада почав працювати пілотний проект, який дозволяє економити кошти всім українцям, у яких є проблеми з серцем та тиском.

У пілотному проекті беруть участь сім міжнародних незапатентованих назв так званих молекул. На їх основі в Україні створено 247 препаратів. Саме на них хворі можуть отримати  знижку. Єдине – відпускаються ліки  тільки за рецептом лікаря.

Межа на максимальну націнку – 35%

Гіпертонію називають тихим вбивцею, адже людина може і не здогадуватись про проблеми з тиском. За статистикою, артеріальний тиск вище норми у кожної третьої людини. У структурі причин смертності населення 71% становлять хвороби кровообігу. У Тернопільській області понад 254 тис. осіб мають патології серцево-судинної системи, а це практично кожен четвертий житель нашого краю. А вартість ліків у країні вдвічі-втричі дорожча, ніж у Європі. Державні органи взяли курс на «вирівнювання» цінової політики у частині лікарських засобів. Причому надмірну націнку Міністерство охорони здоров`я України обмежує одразу по трьох напрямках – у частині виробництва, постачання і збуту та роздрібної аптечної торгівлі.

За пропозицією МОЗ в період з 1 червня до 31 грудня 2012 року в Україні триває реалізація пілотного проекту, який передбачає запровадження державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою шляхом встановлення граничного рівня оптово-відпускних цін.

– Постанова Кабінету Міністрів №340 чітко визначила межі націнки по усіх трьох категоріях. Суть державного регулювання цін на лікарські засоби для лікування осіб з гіпертонічною хворобою, полягає в тому, що суб’єкти господарювання повинні проводити реєстрацію оптово-відпускних цін, які, у свою чергу, не можуть перевищувати встановлений граничний рівень оптово-відпускних цін на такі лікарські засоби. Тобто встановлюється так звана референтна ціна – це договірна середня ціна різних виробників. Виробник не має права підвищувати вартість медичного засобу вище референтної ціни. Відтепер кожен виробник зобов’язаний, реєструючи препарат на рівні МОЗ, визначити для нього оптово-відпускну ціну. Усі медикаменти, які реєструються в державі, без фіксованої оптової ціни, не мають права реалізовуватися. Фахівці підрахували, що витрати в частині збуту та постачання можуть підвищити вартість препарату не більше, ніж на 10%. У межах 25% від ціни, визначеної виробником із врахування витрат на збут, можуть робити націнку аптеки. Відтак 35% – максимальний розмір націнки на лікарський засіб від ціни виробника, – пояснює начальник головного управління охорони здоров’я ТОДА Михайло Буртняк.

Завдання пілотного проекту – максимально здешевити ліки для населення. В результаті хворий сплачує лише розмір націнки на препарат, а референтну ціну аптеці компенсує держава.

Кожна третя угода – з приватником

Головне управління охорони здоров’я області працює з аптеками на основі укладених договорів на відшкодування вартості за лікарські засоби. Що цікаво, договори з управлінням ОЗ аптеки укладають за власним бажанням. Більше того, це було ініціативою саме суб’єктів господарювання. У договорах прописані всі зобов’язання та права сторін. Це є своєрідною юридичною гарантією того, що кошти аптекам таки повернуть. Втім, це не означає що гроші відшкодовуються тільки тим аптекам, які мають договори. Для решти суб’єктів кошти відшкодовуватимуться при наявності рецептів. У кінці місяця аптечний заклад подає звіт, підкріплений рецептами, та отримує відшкодування. Щоправда, не всі аптеки з ентузіазмом сприймають нововведення, адже зароблені кошти вони хочуть отримати негайно, а не в кінці місяця. Крім того, на старті проекту механізм був дещо невідпрацьований, а невідоме завжди лякає. Станом на 29.11.2012 р. договір з обласним управлінням уклало 47 суб’єктів господарювання, а це майже 120 аптек. Кожна третя з них – приватна.

– Препарати пілотного проекту відпускаються за рецептом лікаря. Рецепт виписується на рецептурних бланках форми №1 (ф-1) із зазначенням міжнародної непатентованої назви, визначенням дози і має бути завірений червоною печаткою. Його можна отримати у лікаря первинної ланки та лікаря-кардіолога. Рецепт є дійсним протягом одного місяця з моменту видачі та зберігається в аптечному закладі. Механізм отримання ліків за зниженими цінами доволі простий. Хворий звертається до лікаря. Медичний працівник виписує рецепт, з яким хворий приходить в аптеку. Незалежно від того, в якому лікувальному закладі лікар виписав рецепт (у районній чи міській поліклініці), хворий може отримати лікарські засоби у будь-якій аптеці. Фактично хворий оплачує лише постачально-збутову націнку. Саму ж вартість препарату відшкодовує держава, – розповідає Михайло Буртняк.

З моменту старту проекту медики Тернопільщини виписали 3 тис. рецептів. Утім ця цифра могла би бути значно вищою, зазначає Михайло Бурняк. Таку ситуацію в управлінні охорони здоров’я пояснюють тим, що гіпертоніки не звертаються за медичною допомогою, а у більшості випадків займаються самолікуванням.

Держава поверне аптекам області понад 900 тис.

У бюджеті на 2012 рік  на відшкодування коштів закладено 40 млн. грн., а наступного року фінансування має бути збільшено до 192 млн. грн. На два місяці пілотного проекту з державного бюджету на Тернопільщину виділено 907,6 тис. грн. Процедура видачі рецептів в області добре відпрацьована, каже Михайло Буртняк. Проведено десятки нарад, навчання для медиків, видано відповідні інструкції, тому проблем з випискою рецептів немає. Однак складність у тому, що не всі хворі звертаються до лікаря. Частина громадян довіряються рекламі і займаються самолікуванням. Ще гірше, коли вони за інертністю вживають одні і ті ж ліки протягом тривалого періоду. Також прикро, коли людина нехтує виписаним рецептом, адже вона може реально отримати ліки із суттєвою знижкою, але не до кінця повіривши у таку можливість, нехтує нею. Таких випадків в області трапляється чимало. Тому виникає питання, чи зможе освоїти регіон виділені кошти. Тут мова йде швидше не про бюджетні показники, а про можливість населення вчасно скористатися наданою знижкою.

Як уже зазначалося, МОЗ визначило сім діючих непатентованих речовин, на які введено реімбурсацію вартості медикаменту населенню. По цих семи діючих речовинах в Україні зареєстровано 247 препаратів. Однак у новий торгово-оптовий реєстр внесено всього 122 лікарських засоби. Решту препаратів ще у процесі реєстрації, а без неї виробник немає права реалізовувати ліки.

– Право на ліки за зниженими цінами має кожен пацієнт незалежно від віку, соціального статусу, місця проживання. Єдиною умовою є наявність рецепту. Його медики виписують за міжнародною непатентованою назвою. Хворий повинен надати аптекарю рецепт, а той має запропонувати наявні медичні препарати, компонентом якої є одна із молекул. Хворий обирає той препарат, вартість якого є для нього оптимальною, – пояснює генеральний директор Тернопільського обласного виробничо-торговельного аптечного об'єднання Галина Квасницька. – У деяких дороговарістних препаратах знижка може становити понад 100 грн.

Задумайтесь, держава не часто дає громадянину можливість зекономити. То чому не скористатися нею цього разу?