На дамбі Тернопільського ставу хочуть будувати вже дві ГЕС

15 сотих землі біля дамби Тернопільського ставу під міні-гес виділять ПМП «Люкс». Під ще одну (!) міні-гес хоче отримати 8 сотих свободівець-депутат міськради Віталій Дробатюк. Потенційні власники розхвалюють свої проекти. А тернополяни побоюються, що під прикриттям гес на парковій землі облаштують ресторани

ГЕС у Тернополі може невдовзі стати не лише передвиборчою обіцянкою кандидата в мери, а й реальністю.

Причому і приватник, який вже готує документацію, аби отримати 15 сотих у парку біля дамби, і депутат-свободівець, який лише планує отримати дозвіл на виділення 8 сотих землі, стверджують: будуватимуть саме гес, а не розважальні комплекси, довкіллю не шкодитимуть, міст й дамбу не руйнуватимуть.

Натомість тернополяни скептично ставляться щодо користі від появи гес та побоюються, що у парку з’являться нові ресторани, які саме освічуватимуть енергією, виробленою електростанцією. Екологи тим часом б’ють на сполох, бо якщо спустять воду у ставі, загине все живе.

Про можливість побудови міні-гес у Тернополі вперше заговорив у 2005-му Роман Заставний.

Гес могла зруйнувати міст

Зрозумівши, що ремонт моста надто дорого обійдеться, міні-гес тоді вирішили перенести. Пілотний проект планували облаштувати у гідропарку, біля млина.

Розробники ескізного проекту з ТНТУ представляли його на всіх інвестиційних форумах.

«Мінус» – велика територія. Щоб «сховати» обладнання, потрібна будівля 8х8 кв. м, а це 64 кв. м. землі.

Тернополяни активно обговорювали в компаніях та соцмережах можливість побудови на дамбі міні-гес. Городяни скептично ставились до повідомлення щодо користі нововведення. Люди побоювались за стан ставу, дамби й припускали, що через втручання може загинути риба, а дамбу підтопить. Окрім того, гес – це зайвий шум. Тому будівництво подібних об’єктів поблизу житлових масивів недопустимо. Тернополяни також припускали, що паркова зона є гарним місцем для будівництва навколо гес кав’ярень і ресторанів.

Приватнику дали 15 сотих

Рішенням сесії міськради від 23 листопада 2012 р. депутати дали дозвіл ПМП “Люкс” на виділення 0,15 га в районі дамби на р. Серет для облаштування міні-гідроелектростанції.

Коли ми спробували знайти керівника «Люксу», аби поцікавитись, що ж насправді будуватимуть на виділених міськрадою 15 сотках, переконались, що побоювання тернополян, ймовірно, таки мають під собою підґрунтя. Адже, скориставшись офіційними даними  реєстрації фірми, довідались, що основний вид діяльності ПМП «Люкс» – діяльність барів. А, зателефонувавши за номером телефону, вказаному в документі, на іншому боці нам відповіли: «Монако. Слухаю вас».

Однак, керівник ПМП «Люкс» запевнив: на місці будуватиме лише гес – і жодного бару-ресторану.

 

Однією з умов міськради було те, що приватник енергією з гес освітлюватиме два центральні парки.

Ціна питання – 700 тис. у.о.

Відколи познайомився з проектом тернопільських розробників з «політеху», загорівся ідеєю побудувати гес у Тернополі, каже Роман Дерень. Коли гес працюватиме, облаштують ще й музей, де покажуть принципи роботи водних об’єктів ще за Австро-Угорщини. Тут же буде своєрідна база для студентів, де покажуть, як видобувати альтернативну енергію.

Щодо барів-ресторанів, то Роман Дерень запевняє – їх біля гес не буде. Мовляв, річка Серет має захисну смугу 50 м землі водного фонду, а, згідно із законодавством, тут не можна будувати нічого, окрім гідроспоруд.

До речі, подібну гес ПМП «Люкс» планує будувати і в Мишковичах. Роман Дерень говорить про це неохоче. Однак розпорядженням голови ОДА від 31 серпня 2012 р. МПМ «Люкс» передають в оренду на п’ять років ділянку площею 0,1500 га для будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів енергогенеруючого підприємства на території Мишковицької сільради.

Дві гес по обидва боки річки?

Всі б нічого, якби нещодавно не з’явилась інформація, що під будівництво гес хоче 8 сотих паркової землі депутат від «Свободи» Віталій Дробатюк.

Якщо гес Романа Дереня мала бути на правому березі р. Серет, то Віталій Дробатюк хоче будувати ліворуч.

Депутат Віталій Дробатюк підтвердив: так, він також хоче будувати гес. Вже провів переговори про закупівлю обладнання з фірмою «Сіменс», але документи оформлятиме після того, як отримає в оренду землю. Коштує проектна документація близько 70 тис. грн.

Конкуренції депутат не боїться. І впевнений, що в кінцевому результаті гес будуватиме той, чий проект буде кращим й вигіднішим для міста.

Гес нам потрібна, як культурний і технологічний об’єкт, переконаний пан Дробатюк.

Це – крок вперед.

Будуватимуть гес, не понижаючи рівень води у ставі, турбіна пропускатиме рибу. Тобто, дамбу та міст не руйнуватимуть і екології нічого не загрожуватиме, переконує депутат.

Теодозій Кухарський, еколог: