На дамбі Тернопільського ставу хочуть будувати вже дві ГЕС

15 сотих землі біля дамби Тернопільського ставу під міні-гес виділять ПМП «Люкс». Під ще одну (!) міні-гес хоче отримати 8 сотих свободівець-депутат міськради Віталій Дробатюк. Потенційні власники розхвалюють свої проекти. А тернополяни побоюються, що під прикриттям гес на парковій землі облаштують ресторани

ГЕС у Тернополі може невдовзі стати не лише передвиборчою обіцянкою кандидата в мери, а й реальністю.

Причому і приватник, який вже готує документацію, аби отримати 15 сотих у парку біля дамби, і депутат-свободівець, який лише планує отримати дозвіл на виділення 8 сотих землі, стверджують: будуватимуть саме гес, а не розважальні комплекси, довкіллю не шкодитимуть, міст й дамбу не руйнуватимуть.

Натомість тернополяни скептично ставляться щодо користі від появи гес та побоюються, що у парку з’являться нові ресторани, які саме освічуватимуть енергією, виробленою електростанцією. Екологи тим часом б’ють на сполох, бо якщо спустять воду у ставі, загине все живе.

Про можливість побудови міні-гес у Тернополі вперше заговорив у 2005-му Роман Заставний.

Гесмоглазруйнуватиміст

 • Коли став міським головою, почав детальніше вивчати це питання, – пригадав екс-мер Роман Заставний. – Вчені ТНТУ вивчили питання з технічної точки зору, але  не могли дати 100% гарантії, що будівництво гес не призведе до підмулення і підмивання моста, що не порушиться цілісність самої дамби.

Зрозумівши, що ремонт моста надто дорого обійдеться, міні-гес тоді вирішили перенести. Пілотний проект планували облаштувати у гідропарку, біля млина.

 • Шлюзи у Тернополі вже старі, тому ризикувати не можна було, – каже пан Заставний. – Була загроза руйнування мосту. До речі, тоді навіть не стояло питання про виділенні землі під цей проект. Гес мала бути на балансі управління парків.

Розробники ескізного проекту з ТНТУ представляли його на всіх інвестиційних форумах.

 • У такої гес є дві переваги, – каже доцент кафедри енергозбереження та енергетичного менеджменту ТНТУ Мирослав Зінь. – Передусім, для освітлення. Окрім того, це була б приваблива цікавинка для туристів. Корисним це було б і для учнів та студентів, як пропагування чистої енергетики, за якою майбутнє.

«Мінус» – велика територія. Щоб «сховати» обладнання, потрібна будівля 8х8 кв. м, а це 64 кв. м. землі.

Тернополяни активно обговорювали в компаніях та соцмережах можливість побудови на дамбі міні-гес. Городяни скептично ставились до повідомлення щодо користі нововведення. Люди побоювались за стан ставу, дамби й припускали, що через втручання може загинути риба, а дамбу підтопить. Окрім того, гес – це зайвий шум. Тому будівництво подібних об’єктів поблизу житлових масивів недопустимо. Тернополяни також припускали, що паркова зона є гарним місцем для будівництва навколо гес кав’ярень і ресторанів.

Приватникудали15сотих

Рішенням сесії міськради від 23 листопада 2012 р. депутати дали дозвіл ПМП “Люкс” на виділення 0,15 га в районі дамби на р. Серет для облаштування міні-гідроелектростанції.

Коли ми спробували знайти керівника «Люксу», аби поцікавитись, що ж насправді будуватимуть на виділених міськрадою 15 сотках, переконались, що побоювання тернополян, ймовірно, таки мають під собою підґрунтя. Адже, скориставшись офіційними даними  реєстрації фірми, довідались, що основний вид діяльності ПМП «Люкс» – діяльність барів. А, зателефонувавши за номером телефону, вказаному в документі, на іншому боці нам відповіли: «Монако. Слухаю вас».

Однак, керівник ПМП «Люкс» запевнив: на місці будуватиме лише гес – і жодного бару-ресторану.

1141140
 • На сесії 15 лютого рішенням міськради нам дали дозвіл на розробку проекту  щодо відведення ділянки, – каже керівник ПМП «Люкс» Роман Дерень. – Саму ділянку ще не виділили. Її можуть дати лише після того, коли будуть готові всі дозволи, а їх треба зібрати чимало.

Однією з умов міськради було те, що приватник енергією з гес освітлюватиме два центральні парки.

 • Можна розглядати гес і як привабливий об’єкт для туристів, – каже пан Дерень. – Та й городяни, думаю, зацікавляться. Адже захоплює видовище, коли водяна велич крутить турбіну.

Цінапитання700тис.у.о.

Відколи познайомився з проектом тернопільських розробників з «політеху», загорівся ідеєю побудувати гес у Тернополі, каже Роман Дерень. Коли гес працюватиме, облаштують ще й музей, де покажуть принципи роботи водних об’єктів ще за Австро-Угорщини. Тут же буде своєрідна база для студентів, де покажуть, як видобувати альтернативну енергію.

 • Будь-який проект проходить ряд експертиз, є спеціальні структури, які контролюють, і тому вкладати гроші в справу, яка нестиме загрозу я, як підприємець, не ризикнув би, – переконує Роман Дерень. – А ціна питання – близько 700 тисяч доларів. Наш проект абсолютно безпечний для водного середовища, для мосту і дамби.

Щодо барів-ресторанів, то Роман Дерень запевняє – їх біля гес не буде. Мовляв, річка Серет має захисну смугу 50 м землі водного фонду, а, згідно із законодавством, тут не можна будувати нічого, окрім гідроспоруд.

До речі, подібну гес ПМП «Люкс» планує будувати і в Мишковичах. Роман Дерень говорить про це неохоче. Однак розпорядженням голови ОДА від 31 серпня 2012 р. МПМ «Люкс» передають в оренду на п’ять років ділянку площею 0,1500 га для будівництва, експлуатації та обслуговування об’єктів енергогенеруючого підприємства на території Мишковицької сільради.

Двігеспообидвабокирічки?

Всі б нічого, якби нещодавно не з’явилась інформація, що під будівництво гес хоче 8 сотих паркової землі депутат від «Свободи» Віталій Дробатюк.

 • Тривалий час йшла мова про будівництво міні-гес, – каже голова громадської ради з питань екології і ЖКГ Олександр Філь. – Ми моніторимо ситуацію з виділення земельних ділянок, і з’ясовуємо, що на наступну сесію міської ради виноситься питання про виділення ділянки під другу гес. Це виходить за межі і технічного, і здорового глузду!

Якщо гес Романа Дереня мала бути на правому березі р. Серет, то Віталій Дробатюк хоче будувати ліворуч.

Депутат Віталій Дробатюк підтвердив: так, він також хоче будувати гес. Вже провів переговори про закупівлю обладнання з фірмою «Сіменс», але документи оформлятиме після того, як отримає в оренду землю. Коштує проектна документація близько 70 тис. грн.

 • Йдеться про 8 сотих, а не 15, які просять приватники, – каже пан Дробатюк. – Висновки і решта дозволів будуть, бо так вимагає законодавство. Щодо барів-ресторанів… В моєму послужному списку немає кабаків – я займаюсь виключно енергетикою.

Конкуренції депутат не боїться. І впевнений, що в кінцевому результаті гес будуватиме той, чий проект буде кращим й вигіднішим для міста.

 • До проекту ТНТУ не маю жодного стосунку, – каже Віталій Дробатюк. – Візьмемо економічну доцільність. Якщо вони говорять про освітлення парків, зараз, згідно з постановою кабміну, використовується пільговий тариф. Якщо міні- гес будувати виключно, аби освітлювати парки й Центр, проект не окупиться і за 30 років.

Гес нам потрібна, як культурний і технологічний об’єкт, переконаний пан Дробатюк.

Це – крок вперед.

 • На цій ділянці можна буде облаштувати й цікаву експозицію, – каже депутат. – З міськбюджету коштів не передбачено, бо це є приватна ініціатива.

Будуватимуть гес, не понижаючи рівень води у ставі, турбіна пропускатиме рибу. Тобто, дамбу та міст не руйнуватимуть і екології нічого не загрожуватиме, переконує депутат.

Теодозій Кухарський, еколог:

 • Якщо при будівництві гес понизять рівень води у ставі хоча б на метр, це буде екологічна катастрофа. Прикладом може бути минулорічне спускання води, коли все живе, що потрапило на сушу, загинуло. Будівництво гес не несе жодної користі річкам, тільки шкоду. На р. Гнізна біля с. Дичків вже діє гес за принципом накопичення води і спуску. Річка обміліла, гине риба, ікра. Думаю, що для будівництва такого об’єкта має бути серйозне наукове обґрунтування і врахована доцільність. Бо якщо брати міні-гес, то вона зможе забезпечити світлом хіба мале село. Загалом, якщо не будуть змінювати рівень води у ставі, великої шкоди не буде.
20 хвилин
Якщо ви помітили помилку, виділіть необхідний текст і натисніть Ctrl + Enter, щоб повідомити про це редакцію
Автор
(0 оцінок)
Викладення
(0 оцінок)
Актуальність
(0 оцінок)
Я рекомендую
Ніхто ще не рекомендував

Коментарі

Коментарі призначені для обговорення, вияснення цікавих питань

Суспільство
Традиційно опалювальний сезон починається в середині жовтня. У Тернополі його старт відтермінувала погода. Батареї у домівках мешканців обласного центру стануть теплими, коли на вулиці похолоднішає. Деталі у сюжеті Інтб.
Кримінал
Нетверезий чоловік зайшов у музичну школу та побив тамтешню вчительку. Кримінальне провадження за частиною 1 статті 296 ККУ слідчі Монастириського відділення поліції розпочали щодо 69-річного жителя райцентру, повідомляє прес-служба ГУ НП в Тернопільській області. Зловмисник, хильнувши зайвого, зайшов до приміщення музичної школи і побив вчительку.   Поліцейських про інцидент повідомила потерпіла. Правоохоронці  забрали лиходія з території навчального закл...
Пригоди
16 жовтня о 14:47 на автодорозі Тернопіль – Кременець, поблизу с. Горинка Кременецького району виникла пожежа в кабіні вантажного автомобіля «Камаз» з причепом. Внаслідок пожежі знищено даний транспортний засіб та пошкоджено 8 т насіння сої. Причина пожежі та матеріальні збитки встановлюється. Пожежу ліквідовано черговим караулом 5-ї ДПРЧ (м.Кременець), під час гасіння врятовано причіп з 8 т насіння сої.
Суспільство
В сусідньому до школи №3 багатоквартирному будинку на даху зводять надбудову. Про це у спільноті Тернопільські плітки у Facebook написала Natalya Strelbitska. "Ще одне "гніздо" в центрі міста. :( і байдуже як це виглядає....", - йдеться в описі фото. Користувачі соцмереж почали активно обговорювати ситуацію. "Якщо довго дивитись на будівельний паркан, то можна побачити як на даху будинку, в центрі міста, якісь шпаки зводять собі гніздо! Їм то може і вид бу...
Суспільство
Звичайне побутове недбальство або відкладання вирішення проблеми на невизначний час можуть призвести до виникнення ситуації, в котрій постраждає не лише винуватець, але і стороння людина. На сторінці спільноти в мережі Фейсбук Андрій Тернопіль опублікував допис, в якому попередив тернополян про загрозу, котра підстерігає їх у центрі Тернополя, прямо посеред вулиці. "Ні, ну дехто скаже ось мол побачив, то треба було йти на підприємство, шукати електріка, пи...
Пригоди
Нещасний випадок трапився у селі Мала Іловиця Шумського району. Сполохані коні набігли на 76-річну місцеву жительку. Від отриманих травм пенсіонерка померла.   Підводу з кіньми найняли місцеві жителі, котрі щойно відсвяткували весілля. Розповідають, що хотіли таким чином розвести позичений посуд. Запряжена підвода стояла на подвір’ї. В якийсь момент коні    сполохалися, зірвалися з місця та набігли  на пенсіонерку, яка йшла вулицею. Травми, які отримала ст...
Суспільство
Повернення тіла Степана Бандери в Україну для подальшого захоронення у рідній землі – саме такий заклик до громадськості зареєструвала тернополянка Лілія Мусіхіна на сайті Електронних петицій 16 жовтня цього року. Вона просить «ініціювати повернення тіла Степана Андрійовича Бандери в Україну для подальшого поховання в рідній землі, оскільки будь-яке глумління над тілом померлого або його могилою є неприпустимим.Петицію створено після того, як могилу С. Бан...
Суспільство
Менше п’ятдесяти відсотків випускників педагогічного університету Тернополя, які закінчили навчання минулого року, знайшли роботу за спеціальністю. Водночас у школах бракує педагогів, перед навчальним роком у деяких навчальних закладах довго шукали вчителів фізкультури, інформатики та трудового навчання. Бракує також вихователів у дитячі садочки.Близько 6 тисяч осіб зараз працює у закладах загальної, дошкільної та позашкільної освіти міста. Майже чотири ти...
Суспільство
Майже 200-метрову плантацію вирощує родина місцевого фермера у селі Дарахів, що на Тернопільщині. Кажуть, кермек у них квітне десятьох кольорів. Це вид сухоцвітів, які можуть квітнути аж до зими. Фермери щотижня зрізають найкращі квіти. Вони ще десять років можуть стояти як декоративні.  Повідомляє «ТСН». Кермеку не має запаху, але вражає різнобарвною гамою. Напередодні фермери уже зрізали розквітлі  білі сухоцвіти, тому зараз, за своїм кольором, плантація...
Відповідальний за розділ
Наталія Наконечна
Журналісти сайту 0352.ua до ваших послуг.
Пишіть нам, телефонуйте, повідомляйте про міські новини та події - ми сподіваємося, що з Вашою допомогою городяни дізнаються про життя Тернополя більше.

Разом з Вами ми зробимо наше місто кращим!