На Тернопільщині поставлять памʼятник петлюрівцю, що покохав галичанку

Памʼяний знак у вигляді петлюрівського хреста на закинутій могилі козака Сергія Кравченка, що воював у кінному полку третьої дивізії Армії УНР, відкриють до кінця літа в селі Озеряни, Бучацького району, Тернопілля.

Кравченко загинув в цьому селі в серпні 1920 року під час бою з більшовиками.

"Смерть козака Кравченка унікальна тим, що зберігся детальний її опис. Про бій в Озерянах писав у своїх спогадах генерал армії УНР Олександр Удовиченко. Згідно цього опису, козак з Наддніпрянщини покохав місцеву селянку, і одним з перших увірвався в село, коли його зайняли більшовики", ― розповів Gazeta.ua активіст благодійного фонду „Героїка", що займається пошуком і відновленням могил вояків УНР, Павло Подобєд.

"Сергій, що скакав попереду всіх, перший кинувся рубати москалів. От він уже розрубав голову одному. Зарубав ще трьох. Але пятий обернувся і просто навпроти стрельнув у Сергія з рушниці", ― пише про смерть козака генерал Олександр Удовиченко.

Наступного дня після бою Кравченка врочисто поховали біля місцевої церкви.

"Нашому благодійному фонду вдалося знайти місце, де поховали козака, завдяки двом старожилам з Озерян. Бабця і дідусь згадали, що на цвинтарі до 1956 року стояв камʼяний хрест з вибитим прізвищем Кравченко ― воно нехарактерне для цього регіону. Після Другої світової війни могилу зруйнували КДБісти, але бабця запамʼятала, біля якого дерева вона була", ― зазначив Подобєд.

Завдяки меценатам з центральної України благодійному фонду вдалося зібрати три тисячі гривень на виготовлення петлюрівського хреста – подібного тому, що стояв раніше на могилі Кравченка. Його планують встановити на могилі козака в серпні. Наразі активісти „Героїки" хочуть знайти рідних Сергія Кравченка. Він був народжений в селі Бабчинці, сучасного Чернівецького району Вінницької області.

Про дівчину, яку покохав в селі загиблий козак, благодійному фонду жодних відомостей отримати не вдалося.