У квітні (а це останній місяць опалювального сезону в Україні) не планують підвищувати комунальні тарифи. Втім, вже у травні 2024 року ціни на електроенергію, газ і воду для споживачів можуть суттєво зрости.
Чи зміниться тариф на електроенергію у квітні
Як інформує "НВ", до кінця опалювального сезону (до середини квітня) в Україні не планують підвищувати комунальні тарифи для побутових споживачів. Зокрема, ціни на газ, опалювання та гарячу воду для громадян залишаться без змін.
За електроенергію у квітні 2024 року українці платитимуть й надалі 2,64 грн/кВт•год. Таку ціну встановили з 1 червня 2023 року. За словами міністра енергетики України Германа Галущенка до кінця нинішнього опалювального сезону тариф переглядатись не буде.
Додамо, що в Україні скасували мораторій на нарахуванні і стягнення пені і штрафів за несплату ЖКП. Тож боржникам у квітні можуть нараховувати штрафи і пеню, стягувати заборгованість у примусовому порядку і навіть припиняти надання послуг.
На скільки і коли можуть зрости тарифи в 2024 році
На думку голови НКРЕКП Костянтина Ущаповського, підвищення тарифу за електропостачання в 2024 році має бути виваженим, максимум на 15%, орієнтовно до 3 грн за кіловат-годину.
Водночас, експертка з житлово-комунальних програм Тетяни Бойко вважає, що вартість електроенергії мала б зрости мінімум на 50%. А згідно з прогнозом голова Спілки споживачів комунальних послуг Олега Попенка, в 2024 році електроенергія обійдеться споживачам у 5 — 6 грн за кіловат-годину.
Як економно споживати електроенергію
Державне агентство з питань енергоефективності опублікувало поради для українців про те, як ефективно споживати електроенергію. Основні поради:
• Вимикати світло, якщо ніхто не знаходиться у кімнаті.
• Використовувати енергоефективні лампочки. Варто встановити світлодіодні (LED) енергозберігаючі лампочки, які не містять шкідливих речовин.
• Датчики руху — можливість заощаджувати електроенергію, коли вона не потрібна. У багатоквартирних будинках їх варто встановити у коридорах, під'їзді, на сходах та інших місцях спільного користування. У приватному будинку — біля дверей та на подвір'ї.
• Енергозберігаючі побутові прилади мають маркування А чи А+. Холодильник такого класу споживатиме на 30−50% менше електроенергії, ніж пристрій такого ж об'єму марки В.
• Режим очікування для комп’ютера доречний, якщо залишати його на кілька хвилин, а не на всю ніч. Слід вимикати пристрої, якими ніхто не користується. А ще краще — вимикати взагалі штекер з розетки. Це не лише дозволить заощадити електроенергію, але й вбереже пристрої від впливу можливих перепадів електроенергії. Можна також встановити автоматичні вимикачі.
• Не можна залишати прилади, що працюють від акумулятора (наприклад, мобільні телефони), увімкненими довше, ніж потрібно для повної зарядки акумулятора.
Сьогодні в Україні Щоденно Дайджест новин від відповідального редактора Андрія Смирнова. ПІДПИШИСЬ
• Холодильник та морозильник варто тримати в чистоті, без льоду та снігу, регулярно розморожуйте ці прилади. Треба стежити за тим, щоб дверцята були щільно закритими. Охолоджуйте їжу перед тим, як поставити її в холодильник. По-перше, гаряча каструля змусить холодильник працювати інтенсивніше, а по-друге, вона нагріє інші продукти, і вони можуть зіпсуватися. Оптимальна температура в холодильнику — від нуля до п’яти градусів тепла. Регулюйте її відповідно до температури на кухні та кількості продуктів.