"Жахлива хвороба проявилася в Україні, більшість цих людей швидко помирає": смертоносна інфекція несе біду, біль і жах

Трагічно обірвалося життя 14-річного мешканця Дніпра: ще в березні він наступив ногою на іржавий цвях. Батьки обробили рану, та затягнулася, але незабаром дитина почулася недобре.

Як інформує "Експрес", надокучав біль у попереку та грудях.

Лікарі діагностували правець. Врятувати хворого, на жаль, не вдалося. Як з’ясувалося, у нього не було щеплення проти правця. За статистикою, більшість людей, завчасно не вакцинованих проти цієї хвороби, помирає.

"Правець — це гостра інфекційна хвороба, що передається при контакті пораненої шкіри зі спорами бактерій Clostridium tetani, які живуть у грунті", — каже Ольга Чудінова, лікарка-епідеміологиня. — "Правцевий токсин вражає нервову систему й викликає сильні болючі м’язові спазми, що спричиняють страждання".

На зв’язок між травмами та розвитком правця звернули увагу ще вчені давнього Єгипту, Греції, Індії та Китаю. Першим описав клінічні прояви хвороби Гіппократ. Як і тисячоліття тому, вона піднімає голову під час війни. Руйнування, гострі уламки склай металу, порушення санітарних умов, високий ризик травмувань — це створює ідеальні умови для поширення Clostridium tetani. Ризик зараження особливо високий як при колотих ранах, так і при укусах тварин (бактерії можуть бути в них на іклах), невигойних виразках — особливо на стопах ніг.

— Які перші симптоми правця?

"Коли минає інкубаційний період, а він триває від 1 до 21 дня, але в середньому 10 — 14 днів, з’являються біль голови, втома, пітливість, біль у м’язах і поcмикування довкола рани. Навіть якщо вона вже загоїлася. А характерним симптомом правця є тризм — тонічне напруження жувальних м’язів, унаслідок чого хворий не може відкрити рота. А також — напруження м’язів шиї, спини, живота. Тіло хворого вигинається дугою... Окрім центральної нервової системи до патологічного процесу залучаються інші органи. Порушується діяльність серця і судин, розвиваються ускладнення: сепсис, інфаркт міокарда, набряк легень, тромбоз вен тощо. Лише іноді можуть виникати атипові форми хвороби, як ось місцевий правець, коли судоми обмежуються окремими групами м’язів ушкодженої частини тіла".

— Що потрібно знати про правила екстреної допомоги при цій хворобі?

"Якщо травмувалися іржавим металом, уламками скла і грунт, пил потрапили в рану, необхідно її промити, обробити антисептиком і негайно звернутися у медичний заклад. Там введуть протиправцевий імуноглобулін або протиправцеву сироватку. Вибір тактики залежить від віку травмованого та його вакцинального статусу — тобто даних про те, коли зроблене останнє щеплення. Важливо: людині необхідна екстрена вакцинація проти правця, якщо з останньої імунопрофілактики минуло вже п’ять і більше років. Пригадую, як похилого віку селянин травмував ногу вилами, якими розкидав гній на городі. Чоловік промив рану горілкою і був упевнений, що йому нічого не загрожує. Через якийсь час поранена шкіра затягнулася, але з’явилися дивні посмикування м’язів. Лікарі намагалися врятувати хворого, але так і не змогли. Характерно, що про можливість вакцинації проти правця дорослих чоловік навіть не знав. До речі, обробка рани антисептиками не вбиває правцевих бактерій".

— З якою періодичністю слід профілактично вакцинуватися проти правця?

"Три перші щеплення дитина отримує до 1 року. Наступна вакцинація — у півторарічному віці. Після цього — у 6 та 16 років. А дорослим потрібно вакцинуватися проти правця кожні 10 років. Раджу всім: надолужте пропущену вакцинацію якомога швидше — це може врятувати життя. Адже саме в дорослих частіше розвивається важка форма хвороби.

І ще. У період городньо-польових робіт не варто ходити по землі босоніж і у відкритому взутті. Працювати слід у захисних рукавицях, бо спори бактерій можуть бути навіть на гілках кущів".