Збирав історії інших і сам став історією: Тернопіль попрощався із знаним краєзнавцем і мистецтвознавцем Ігорем Дудою (ФОТО, ВІДЕО)

У Тернополі попрощалися з людиною, яка все своє життя присвятила Лемківщині, мистецтву та пам’яті свого народу. 85-річний мистецтвознавець і краєзнавець Ігор Дуда — багаторічний директор обласного художнього музею, редактор “Дзвонів Лемківщини”, упорядник словників та берегиня лемківської культури відійшов у вічність.

У поминальній каплиці біля церкви Матері Божої Неустанної Помочі учора панували тиша й щем: колеги, учні, друзі та рідні прийшли провести його в останню путь і віддати шану людині, яка зуміла зберегти цілу культурну спадщину для наступних поколінь, пише 0352 з посиланням на Суспільне.

Попрощатися з Ігорем Дудою прийшов голова обласної організації "Всеукраїнське товариство "Лемківщина" Юрій Венгринович. За його словами, Дуда був родом з Лемківщини, створив українсько-лемківський словник, який налічує близько 40 тисяч слів:

прощання з ігорем дудою, тернопіль, юрій венгринович, 25 листопада 2025

Юрій Венгринович. Суспільне Тернопіль

"Батько народився в Криниці, а він народився в селі Ганчова. Коли ми їздили на засідання лемків, то завжди їхали в одній машині. І тільки заводили авто, вони зразу починали говорити. Не про політику, не про медицину, не про спорт, тільки про свою Лемківщину".

тернопіль, прощання з ігорем дудою, 25 листопада 2025

Попрощатися з Ігорем Дудою прийшли колеги, рідні й близькі. Тернопіль, 25 листопада 2025. Суспільне Тернопіль

Ігор Дуда 30 років очолював обласний художній музей, розповіла його колега, заступниця директора обласного худмузею Ольга Ваврик.

ольга ваврик, прощання з ігорем дудою, тернопіль, 25 листопада 2025

Ольга Ваврик. Суспільне Тернопіль

"Я пропрацювала з Ігорем Микитовичем у художньому музеї більше 20 років і 15 років була його заступницею. Це була непересічна особистість. Він був мудрим керівником, вмів об’єднати колектив, з повагою і добротою відносився до кожного нашого працівника", — згадує Ольга Ваврик.

Директорка музейного комплексу "Лемківське село" Віра Дудар знайома з Ігорем Дудою 35 років. Каже, обоє жили в місті Монастириська:

віра дудар, тернопіль, прощання з ігорем дудою, 25 листопада 2025

Віра Дудар. Суспільне Тернопіль

"Ігоря Микитовича я пригадую як великого натхненника лемківського, великого трударя. Він стояв при витоці нашого лемківства, становлення. Разом з Олександром Венгриновичем вони гуртували навколо себе всю нашу лемківську родину. А ві нього була особлива місія, бо він був і редактором газети "Дзвони Лемківщини", редагував усі дописи. Він був хранителем лемківської бесіди".

Поховали мистецтвознавця на Микулинецькому кладовищі.

Що відомо про Ігоря Дуду

Ігор Дуда народився 10 березня 1940. Був редактором газети "Дзвони Лемківщини", упорядником словників лемківського говору, автором мовознавчих книг, а також організатором першого в Україні фестивалю лемківської культури. В 1945 році його родина пережила примусове виселення селі Ганчова Горлицького повіту, про що він розповідав кореспондентам Суспільного.

Коли сім'ю Ігоря Дуди виселяли, йому було 5 років. У нього збереглись фотографії з дому. На одній із них – рідна хата в Ганчові. Хоч був малим, але запам'ятав, як жив на Лемківщині:

"Я пам'ятаю, як ми зі старшим братом збирали гриби, ягоди, пам'ятаю, як ми купалися в річці, руками ловили раків, рибу ловили. Пам'ятаю також, як ми з батьком ходили до сусіднього села Сквіртне через гору. Мій батько не хотів виїжджати, то він місяць чи два перебував у в'язниці в Горлицях, і ми останнім ешелоном на схід".

У березні 2025 року в обласному художньому музеї відкрили виставку до 85-ліття Ігоря Дуди.