Чи врятує тернополян компенсація при подорожчанні газу і тепла?

Уряд затвердив програму захисту населення при підвищенні цін на газ і тепло.

На недавньому брифінгу міністр соціальної політики Людмила Денисова запевнила: “Чотири з половиною мільйона із шістнадцяти мільйонів сімей будуть захищені, відтак не платитимуть ні на гривню більше у зв’язку з підвищенням цін і тарифів”. Що це за програма і хто зможе претендувати на допомогу держави? З таким запитанням звернулися до начальника управління соціальних гарантій департаменту соціального захисту населення облдержадміністрації Володимира Івахова, пише газета Свобода.

- Як уже відомо, з першого травня зростає ціна на газ, а з першого липня – на теплову енергію. У зв’язку з цим Кабінет міністрів затвердив програму захисту найбільш вразливих верств населення, які можуть постраждати при цьому підвищенні. Так, Постановою Кабміну від 5 квітня «Про посилення соціального захисту населення в умовах підвищення цін і тарифів на комунальні послуги» затверджено Порядок призначення і надання населенню компенсації додаткових витрат на оплату комунальних послуг в умовах підвищення цін і тарифів на послуги. Наголошу: ця постанова вступає у дію з першого липня 2014 року.

- Нашим людям знайомий механізм призначення субсидій. А що таке компенсація і як її призначатимуть?

- Відразу зауважу: субсидія і компенсація – це різні речі. Програма субсидій у нас діє з 1995 року, і її ніхто не змінював. Названий Порядок визначає механізм призначення і надання населенню компенсації додаткових витрат на оплату послуг газопостачання, централізованого опалення та централізованого постачання гарячої води в умовах підвищення цін і тарифів. Компенсацію розраховують як різницю між розміром плати за комунальні послуги у межах норм споживання (з урахуванням пільг та субсидії для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг) після підвищення цін і тарифів та розміром відповідного платежу, який сім’я сплачувала до зміни цін і тарифів. При цьому застосовують норму володіння чи користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг, з урахуванням яких призначається субсидія.

- Хто має право на компенсацію?

- Сім’ї, у яких середньомісячний сукупний дохід за попередні шість місяців не перевищував величини прожиткового мінімуму для сім’ї, яку визначають як суму прожиткових мінімумів для кожного члена сім’ї відповідно до його належності до основних соціальних і демографічних груп населення. (Нагадаю: розмір прожиткового мінімуму для різних категорій населення визначений статтею 7 ЗУ «Про бюджет України на 2014 рік»). Аби уникнути різнотлумачень – у цьому Порядку передбачено: до складу сім’ї зараховують осіб, які зареєстровані у житловому приміщенні (будинку).

- Ви зауважили про норму володіння чи користування загальною площею житла та норми споживання комунальних послуг. Це означає, що самотня бабуся, яка мешкає у великому будинку, фактично не зможе претендувати на компенсацію?

- Зможе. Але в межах норми володіння, а це, як відомо, 21 кв. м на одну людину і 10 кв. м додатково на усю сім’ю.

- Коли і куди звертатися за компенсацією?

- Звертатися можна з 1 липня (саме тоді вступає у дію Порядок) до органу соціального захисту населення за місцем реєстрації. Людина пише заяву, додає довідки – про склад зареєстрованих у житловому приміщенні осіб; про доходи кожної особи, зареєстрованої у житловому приміщенні.Органи соціального захисту населення роблять запити у відповідні організації про середньомісячний розмір плати за фактично спожиті комунальні послуги у межах норм споживання до зміни цін і тарифів на комунальні послуги — окремо для опалювального та неопалювального періоду та про розмір плати після зміни цін і тарифів на комунальні послуги — окремо для опалювального та неопалювального періодів. Після того здійснюють розрахунок компенсації. Алгоритм дій згодом буде деталізовано. Варто знати, що компенсацію розраховують з місяця звернення за її наданням до завершення опалювального періоду 2014—2015 років. Якщо звернення за наданням компенсації надійшло протягом трьох місяців з дня набрання чинності цього Порядку, за бажанням заявника компенсацію можуть призначити з травня 2014 року.

Ще один важливий момент: надання компенсації припиняють, якщо заявник не оплачує комунальні послуги (крім випадків, пов’язаних із затримкою виплати заробітної плати, пенсії тощо, яку підтверджують відповідні документи) та якщо заявник приховав або свідомо подав недостовірні дані про доходи та склад осіб, зареєстрованих у житловому приміщенні. Безпідставно отримані кошти компенсації доведеться повернути.