До природно-заповідного фонду краю Тернопільська облрада віднесла три нові об’єкти. Відтепер перелік унікальних природоохоронних об’єктів поповнили «Дуб Степана Дудяка» у Монастириському районі, «Джерела «Гуркало» у с.Помірці на Бучаччині та «Ясен графа Генріха Борковського» у смт.Мельниця-Подільська на Борщівщині.
Держуправління охорони навколишнього природного середовища в Тернопільській області зауважує, що ці природні пам'ятки роблять місцевості, де вони знаходяться, неповторними. Загальна площа природоохоронних територій збільшилася в області на 0,47 га.
«Ясен графа Борковського » – ботанічна пам’ятка природи місцевого значення, вік дерева понад 400 років, обхват стовбура 471 см. За даними селищного комунгоспу і довгожителів, це дерево зростає у межах міського парку, заснованого у 1621 році. Коли власником земель став граф Генріх Борковський, він окультурив ділянку, на якій залишив багато лісових дерев акації, ясена. Зберігся один ясен.
Живучі джерела "Гуркало" у с. Помірці витікають з-під камені між Поморецькою горою і дорогою. Вода джерел чиста, прохолодна, у всі пори року її температура +10°С. Вода витікала з такою силою, що гуркіт було чути у сусідніх Ріпинцях, Малих Заліщиках, тому ці джерела назвали "Гуркало". Вода має лікувальні властивості: містить мікроскопічну долю срібла. В давнину пани Волянські три рази на день в бочці возили воду до свого маєтку (для приготування їжі, на різні потреби). До графа часто приїжджали гості з Відня та Львова і брали цілющу воду із собою.
На жаль, інформації про третю пам'ятку, «Дуб Степана Дудяка», поки що мало. Дудяк Степан Романович – доктор, професор медичних наук в США, громадський діяч, меценат, він знана і шанована людина в с. Савелівка (Савалуски, відоме з 1780 р.)