На виконання Закону України «Про заборону грального бізнесу в Україні» співробітники УДСБЕЗ УМВС України в Тернопільській області систематично здійснюють комплекс заходів, спрямованих на припинення функціонування підпільних гральних закладів на території області. Така робота приносить результат.
З початку року міліціонери за виявленими фактами зайняття забороненим гральним бізнесом відкрили 9 кримінальних проваджень. З підпільних азартних закладів вилучено майже сорок одиниць грального обладнання: 16 гральних автоматів, 21 персональний комп’ютер, дві тисячі гривень готівки.
З метою виявлення місць можливої організації азартних ігор правоохоронці проводять рейди та патрулювання з активістами, представниками громадських організацій, формувань.
Нещодавно на одному з інтернет-сайтів була надрукована стаття, де йшлося про роботу залів «державних миттєвих лотерей» у Тернополі. Зокрема, наголошувалося на тому, що під їх вивісками функціонують гральні заклади, а їхніми власниками є росіяни.
Співробітники підрозділу Державної служби боротьби з економічною злочинністю неодноразово перевіряли законність діяльності таких закладів, але порушень у їх роботі не виявляли.
Оператори, що здійснюють діяльність із випуску і проведення державних лотерей, здійснюють свою роботу на підставі Закону України «Про державні лотереї в Україні».
Згідно частини другої статті 9 цього Закону оператор державних лотерей укладає письмові договори з юридичними чи фізичними особами, які будуть розповсюджувати лотереї.
На даний час на території України, згідно даних Міністерства фінансів, здійснюють випуск та проведення лотереї наступні суб’єкти господарської діяльності: ПАТ «Державний ощадний банк України», ТОВ «М.С.Л. », ПАТ «Патріот» та підприємство із стовідсотковими іноземними інвестиціями «Українська національна лотерея».
На Тернопільщині таку діяльність здійснюють усі три оператори державних лотерей. Розповсюджують лотереї у 150 торгівельних точках.
Законом «Про державні лотереї в Україні» передбачено, що державна лотерея може проводитись як із застосуванням лотерейних білетів, так і з застосуванням інших засобів, які дозволяють засвідчити участь у лотереї або розмір виграшу, якщо вони передбачені умовами лотереї, в тому числі через термінали електронної системи прийняття ставок.
У законі йдеться про те, що електронна система прийняття ставок – це програмно-технічний комплекс, призначений для фіксації та обліку ставок у державній лотереї, перевірки виграшу лотерейних білетів, виплати виграшів та передачі інформації про здійснені операції до центральної електронної системи.
Міліціонери перевірили також законність роботи закладу, про який йшлося в інтернет-публкації, розташованого у Тернополі по вул. Київська, 1. За вказаною адресою функціонує заклад під назвою «Державна миттєва лотерея». Міліціонери вивчили наявні дозвільні документи оператора лотереї і встановили, що дана установа здійснює свою діяльність на підставі виписки, свідоцтва платника єдиного податку, посвідчення розповсюджувача державних лотерей, агентського договору надання послуг з розповсюдження лотерейних білетів, укладеного з ПАТ «Патріот».
Даний оператор миттєвої лотереї здійснює свою діяльність згідно з умовами випуску та проведення державної грошової лотереї «Фурор», оператором якого, у свою чергу, є приватне акціонерне товариство «Патріот» - один із діючих операторів державних лотерей України.
У приміщеннях залів миттєвої держаної лотереї розміщуються лотерейні термінали, що за своїм зовнішнім виглядом нагадують сумнозвісних «одноруких бандитів». Згідно висновків експертів, лотерейні термінали з проведення державної миттєвої лотереї «Фурор» не відповідають поняттям грального автомата або комп’ютерного стимулятора азартних ігор, а є пристроями для проведення миттєвих державних лотерей.
Тож, якщо діяльність закладу, що функціонує під вивіскою державної миттєвої лотереї, документально підтверджується та не суперечить вимогам Закону України «Про заборону грального бізнесу», то компетенція міліції тут закінчується. Натомість державний нагляд у сфері лотерейної діяльності здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізовує державну фінансову політику, політику у сфері випуску і проведення лотерей, відповідно до Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності», з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Особливе занепокоєння органів внутрішніх справ викликають факти участі в лотерейних розіграшах осіб, молодших 18 років. Так, з початку року за допомогою представників громадськості міліціонери задокументували три факти участі неповнолітніх у лотереях. А це є порушенням вимог статті 10 Закону України «Про державні лотереї». Нагляд за дотриманням вимог законодавства у сфері лотерей, в тому числі анулювання ліцензій, відноситься до компетенції Міністерству фінансів України, тому лист з інформацією про виявленні факти скеровано туди для прийняття рішення згідно з чинним законодавством.