Обговорення стану проблем катувань в органах внутрішніх справ обговорювалося вчора, 22 липня, у Міністерстві внутрішніх справ на засіданні Громадської ради (консультативно-дорадчий орган). Нагальна потреба проаналізувати проблему катувань в органах внутрішніх справ зібрала представників органів Прокуратури, Адміністрації Президента, Міністерства внутрішніх справ та правозахисних організацій, - повідомляє прес-служба МВС.
Останнім часом вітчизняні мас-медіа повідомляли про випадки насильства в стінах правоохоронних органів. Поштовхом до таких публікацій послугували дані моніторингу, проведеного Харківським інститутом соціальних досліджень спільно з Харківською правозахисною групою. Їх арифметика така: за 2010 рік від насильства міліції постраждало близько 800 тисяч осіб.
Представник Харківської правозахисної групи Олег Мартиненко, якого запросили на зібрання Громадської ради при МВС, зазначив, що 800 тисяч – це так звана оціночна категорія, що не ґрунтується на конкретних заявах до органів Прокуратури чи навіть правозахисних організацій, її висновок базується лише на судженнях опитаних.
За інформацією представників Прокуратури, за минулий рік надійшло 6817 повідомлень громадян про неправомірні дії міліції. Більшість з них не знайшла свого підтвердження, а за 100 було порушено кримінальні справи. Реальні задокументовані дані складають менше 1% від даних соціологічного дослідження.
Начальник Департаменту міліції громадської безпеки Віктор Ратушняк, зауважив, що у вищезгаданому соціологічному дослідженні була обнародувана цифра: 6 смертей у ІТТ, цифра ж Міністерства внутрішніх справ майже втричі більша – 15. Щоправда, слід уточнити, що кримінальні справи за жодним з цих випадків не порушувалися: з них 4 – самогубства, інші – смерть унаслідок хронічних захворювань.
Начальник Департаменту кадрового забезпечення МВС Юрій Казанський навів дані, що стосуються поточного року: за перше півріччя було порушено 354 карні справи за протиправні дії працівників міліції, 60% з них – порушено з ініціативи відомства. Позиція Міністерства внутрішніх справ у цьому питанні є принциповою: будь-які факти неправомірних дій, які знайшли своє підтвердження, караються безжально.
– Зрозумійте раз і назавжди: ніхто не збирається рятувати «честь мундира». Якщо міліціонер порушив Закон – він має понести справедливе покарання, – зауважив Юрій Станіславович.