Осінь, а надто листопад, тішить сухою та ясною погодою, із плюсовими показниками термометра вдень. Та холод – не за горами. Вже на початку другої декади листопада, як стверджує житель села Старий Збараж Іван Походай, характер погоди зміниться. Отож, Михайло – 21 листопада – приїде до нас на білому коні.
Прогнози колишнього вчителя історії, 84-річного Івана Походая вважають досить точними. Схибив чоловік лише із передбаченням на цю осінь – казав, що у вересні дощитиме, а місяць був посушливим. Власне, і народні, і професійні прогнозисти, нині сходяться у думці, що клімат на планеті став нестандартним, важко передбачуваним, тому й не дивно, що навіть синоптики із супертехнікою влучають у „молоко”, пише “20 хвилин”.
— Зима буде суворою, — каже Іван Походай. — На це вказує багато прикмет, передусім – погода нинішнього літа. Воно було сухим, спекотним, тож і зима має бути холодною. Снігу, думаю, буде мало, але хтозна… Цього року у лісі багато жолудів, а вони – один з „індикаторів” сніжної зими. Та жолуді вродили й позаторік, але снігу було мало. Мороз вдарить десь після 20 листопада. Пригадую, у 1945-му пізня осінь була такою ж, як цьогоріч: до 21-го числа було сухо, ясно, відносно тепло, потім сильно морозило протягом двох тижнів, випав сніг…
Природна підказка, яка відтерміновує настання холодів, – листя на березах і вишнях. Воно досі тримається на деревах. Отже, кілька тижнів снігу ще не побачимо. Варто, за порадою Івана Походая, звернути увагу і на сосну. Якщо шишок багато внизу, зима буде сніжною і морозною. На помірний холод натякають плоди, які вродили посередині дерева, на теплу зиму „налаштовують” шишки на верхівках.
- Ця зима, як і минулорічна, ймовірно, буде неординарною, — вважає заступник начальника Укргідрометцентру Анатолій Прокопенко. — Сильно приморозить уже у другій половині листопада – до -25 градусів. Морози прийдуть із північного сходу і півночі через територію Росії. Найхолоднішим очікуємо січень, особливо у Чернігівській, Сумській, Харківській, Полтавській і Луганській областях. Морози будуть не тривалими: кілька днів – -20-25, потім відлига, пізніше – знову мороз. Температура грудня буде близькою до норми, а січень і лютий очікуються теплішими на 1-2 градуси. Мінімальні для України температури – до 40 градусів нижче нуля дуже малоймовірні.