Вони провели добу в Тернопільському історико-меморіальному музеї політичних в’язнів – майже два десятки молодих сміливих людей. Йдеться про активістів громадських організацій Спілки Української Молоді, Молодіжного Науково-Пошукового Товариства «Обереги», Молодіжного Націоналістичного Конгресу та товариства «Просвіта». Так вони вшанували пам'ять про повстанців під час акції «Доба в УПА».
У холодних тюремних казематах учасники заходу були позбавлені сну, телефону, світла та їжі. А також спілкування, бо кожен сидів у «камері-одиночці», а це впливає на ув’язненого психологічно. Окрім випробувань фізичних та психологічних, хлопці та дівчата переглянули фільми на повстанську тематику, спілкувалися з ветеранами. Голова братства УПА Петро Касінчук та старший науковий співробітник музею політв’язнів Ігор Олещук згадували страшні часи голоду та репресій. Сам пан Ігор був випробуваним у казематах тодішньої тюрми, а нині музею.
Але спочатку, перед ночівлею в камерах, треба було підкріпитися. Як сказав голова Молодіжного Націоналістичного Конгресу Зборова Василь Мудло, їжа завжди більше смакує після фізичних навантажень. Тому молоді люди перед отриманням пайки спочатку віджималися. Не забули також заспівати Гімн України і помолилися.
Активісти Андрій Панікарський та Андрій Добромиль приїхали взяти участь в акції зі Зборова. Андрій Добромиль вже колись ночував в одиночній камері і відчув на власній шкірі як це. Розповів, що колись в карцерах напускали двадцять сантиметрів води і змушували в’язня так стояти.
– Молодь зараз потребує знань про своє минуле, про своїх героїв, потребує заходів, – вважає.
Депутат облради Степан Барна, за сприяння якого відбулася акція, вважає, що подібні заходи мають зробити музей політичних в’язнів місцем паломництва молоді, бо «УПА починалася з політичних репресій, котрі відбувалися в цих застінках».
– Нашою ідеєю було розпитати вояків УПА про те, що хвилює молодь, зокрема ми хотіли почути відповідь на запитання «вояки УПА – це герої України чи ні?». Нашою метою також було розповісти, в яких умовах вони воювали, – сказав політик.
Він також розповів, що в історії УПА є ще багато невивченого, наприклад, постать Якова Головатюка – преподобного Амфілохія Почаївського, який зцілював поранених вояків УПА.
– Особисто для мене УПА була регулярною армією з вишколом і дисципліною, доброю військовою підготовкою, а не шайкою бандитів. Ми демонструємо, що весь цей час Україна перебувала в боротьбі, але в різних умовах: за однієї окупації, за іншої, але, тим не менше, боротьба була спрямована на те, щоб відновити українську державність, – вважає Степан Барна.