Цьогоріч в Україні продаватимуть “електронні” ялинки

Цього року на українських ялинкових базарах з'явиться ноу-хау - дерева з чіпами. На електронному носії, розміром із сірникову коробку, працівники Державного агентства лісових ресурсів України розмістять всю інформацію про походження новорічної красуні.

Звичайним покупцям ці дані навряд чи будуть цікаві, а ось співробітникам правоохоронних органів відсутність чіпа допоможе виявити незаконно зрубані дерева.

«Є спеціальний пристрій, який сканує цей чіп. - розповів голова Держлісагенства України Віктор Сівець. - При зчитуванні на сканері з'являтиметься інформація про якість дерева і про лісгосп, в якому воно було вирощено. Далі ця інформація в електронному вигляді надходить на сервер, який знаходиться в кожній області, виписується накладна і, коли відбувається перевірка, можна чітко дізнатися яким чином і де ця ялинка була заготовлена».

Наявність такого чіпа свідчитиме про те, що дерево було зрубано законно. За словами Сівця, наявність чіпа, чия вартість складає 1 грн. 34 коп., на ціну дерева не вплине.

Цього року лісові красуні в середньому коштуватимуть дорожче, ніж в минулому - 50-52 грн (25 грн. у 2010-му). Враховуючи, що ринкова ціна перевищує закупівельну вдвічі, остаточна вартість дерева буде як мінімум 100 грн.

«Все залежить від купівельної спроможності населення. У Києві ялинки традиційно коштують дорожче, ніж в інших регіонах. - Підкреслив чиновник. - Остаточну вартість встановлює продавець».

Зняти чіп з дерева без пошкоджень неможливо, підробити теж, тому на електронний облік деревини в агентстві лісових ресурсів покладають величезні надії. Автором ідеї «чіпувати» продукцію ялинкових базарів Володимир Сівець називає себе - з подібним досвідом своїх колег з інших країн голова Держлісагенства не стикався, але не виключає його існування.

«У світі може і є щось схоже, але в цивілізованих країнах немає такого, що б людина йшла в ліс, діставала пилу і зрізала ялинку, - каже Сівець. - Там людям таке навіть у голову не приходить».

На сьогоднішній день мінімальний розмір штрафу за незаконно зрубане дерево-274 гривні, максимальний - 1753 грн. Крім того, за заподіяння шкоди лісу законодавство передбачає і кримінальну відповідальність, правда до суду, як правило, справа не доходить. Так, минулого року з 100% складених протоколів кримінальну справу було порушено тільки в 30% випадків.

Що ж до реалізаторів новорічних ялинок, якщо на їх деревах не буде електронного чіпа, їм, за словами глави Держлісагенства, доведеться «пояснювати правоохоронцям звідки у них ці дерева». Бажаючи убезпечити себе від зайвих проблем, придбати електронне ноу-хау поспішають як державні підприємства, що реалізують сосни і ялини, так і приватники - на даний момент замовлено 3,5 млн. чіпів.