Пробне дослідження, яке проводилося міжнародною організацією Transparency International у двадцяти країнах, показало, що Київ увійшов до числа найбільш прозорих столиць Європи. Головною причиною такого досягнення вважають роботу системи публічних закупівель ProZorro.

Чому система дійсно працює

Жодна система не є ідеальною, і боротьба з корупцією та нецільовим використанням коштів у публічних закупівлях потребує ще дуже багато роботи. Проте електронні торги Прозоро вже сьогодні, усього за три роки з моменту офіційного запуску, демонструють якісно новий рівень прозорості й дозволяють заощаджувати у масштабах країни десятки мільярдів гривень.

До роботи з системою долучились не лише державні органи — наразі тендери у ProZorro активно оголошують об’єднання співвласників багатоквартирних будинків. Частина ОСББ робить це через вимоги щодо надання додаткового фінансування, частина — з метою економії грошей.

Організація закупівель онлайн дозволяє заощаджувати подекуди більше 30% від очікуваної вартості. Зазвичай від імені ОСББ оголошуються тендери з наступними предметами закупівлі:

● роботи з ремонту, утеплення та реставрації фасадів;

● роботи з ремонту під’їздів;

● роботи з ремонту інженерних комунікацій;

● роботи з благоустрою території;

● розсада для прибудинкових клумб;

● освітлювальні прилади;

● пластикові вікна (виготовлення, демонтаж і встановлення);

● послуги з вивозу сміття;

● будматеріали.

Підприємці теж швидко оцінили ті можливості, які їм надає прямий доступ до участі в тендерах. Загальні обсяги ринку впевнено наближуються до суми у майже трильйон гривень на рік. І кожну копійку з цих грошей отримує хтось з числа учасників.

Як стати частиною ProZorro

Долучитись до участі у торгах дуже просто — потрібно лише зареєструватись в Прозоро за допомогою одного з офіційних майданчиків. Щоб отримати обліковий запис, доведеться залишити у системі деякі власні персональні дані (ПІБ, номер телефону, email), обрати бажану роль у тендерах, відповідний тип суб’єкта господарювання та категорії предметів закупівлі.

Після проходження реєстрації, активації акаунту і поповнення рахунку (адже за подання заявки на участь у торгах Прозоро майданчики беруть комісію, встановлену Законом України «Про публічні закупівлі», розмір якої залежить від обсягів закупівлі) користувач може переходити до пошуку потрібних тендерів.