Національний Банк України хоче внести зміни до законодавства, на яке спирається бюро кредитних історій (БКІ) у своїй діяльності. Поправки мають торкнутися питань підвищення безпеки та захисту позичальника, а також допомогти налагодити ефективний контроль Нацбанку за дотриманням чинного законодавства у питаннях формування та обігу кредитних історій. Які саме зміни пропонує Нацбанк, досліджували експерти Kurs Finance Україна.

Навіщо потрібне БКІ

При оформленні кредитного договору кожен позичальник дає згоду на обробку його даних. Саме цим і займаються в бюро кредитної історії. На основі того скільки людина оформила кредитів та погасила, а також вчасно або були прострочки, формується кредитна історія позичальника. В цю статистику входять всі кредити, не в залежності від розміру позики та часу виплат. Навіть якщо це мікропозика на карту, що була оформлена через інтернет.

Цими даними користуються інші банки та мікрофінансові організації, які надсилають запит до БКІ перед тим, як видати кредит споживачу. Це допомагає банкам зменшити ризики, а людям, що не мають змоги платити вчасно, не потрапити в ще більш скрутне становище через непомірні відсотки.

Що передбачено новими умовами

Найголовніші зміни торкнуться питань посилення безпеки персональних даних позичальника:

  • відтепер кожен може внести у свою кредитну історію інформацію, щодо небажання укладати кредитні угоди, щоб захиститися від шахраїв;
  • кредитори зобов'язані проінформувати клієнта в якому саме бюро буде знаходитися його історія кредитування та отримувати згоду позичальника на зберігання його даних протягом 10 років;
  • кредитор має право передати дані про боржника за виданого їм кредиту, але колектори мають використовувати ці дані виключно щоб спілкуватися з позичальником з питання заборгованості та не мають права передавати ці дані третім особам.

Але відбудуться і зміни в роботі самих бюро кредитної історії:

  • планується ввести штрафні санкції у разі використання інформації з бази даних БРІ в несанкціонованих випадках. Сума штрафу може сягнути 100 тисяч гривень;
  • також плануються грошові покарання за невчасне надання інформації про позичальника з БКІ або взагалі відмову надати певні дані;
  • національні бюро матимуть змогу обмінюватися даними з іноземними аналогами;
  • в обов'язки БКІ входить захищати дані, вчасно виправляти помилки в кредитній історії та знищити її після 10 років зберігання.

В тезах, що сформували у Нацбанку, багато йдеться про посилення захисту позичальників. Такий закон має полегшити життя не державним установам чи банківській системі. Він спрямований на покращення умов кредитування українських громадян.

НБУ сподівається на підтримку народних депутатів в ухвалені таких важливих змін. Але поки що немає жодної інформації про дату, коли Верховна Рада буде розглядати новий законопроект, поки немає.