Серед звичайних споживачів кредит — це одна з найпопулярніших банківських послуг. Фінансові установи пропонують величезну кількість програм цільових та нецільових позик. Однак кредитуванням користуються не лише фізичні, а і юридичні особи. Якщо ви підприємець ситуація трохи складніша.
Ні, банки не відмовляють компаніям, незалежно від їхнього масштабу. Просто перш ніж взяти кредит на бізнес, необхідно провести ретельний аналіз доходів підприємства та дуже відповідально поставитись до вибору банку.
Як зрозуміти, що пора брати кредит на розвиток бізнесу?
Перш ніж підписати договір про надання позики, бізнесмену варто відповісти на два питання:
-
Чи має ця дія сенс та які перспективи відкриває?
-
Чи може компанія «потягнути» виплати відсотків?
Чи є сенс в кредитуванні?
Основний маркер того, що варто скористатись банківською позикою — компанія отримує конкурентну перевагу. Тобто кошти, вкладені в розвиток допоможуть вийти на кращі продажі, а відповідна — вищий прибуток. Не кожне фінансове вливання приносить позитивний результат.
Наприклад, ви вклали кошти в найбільш ефективну у світі рекламу вашого продукту, а потужності виробництва залишились орієнтованими на попередні обсяги замовлень. Результат — купа незадоволених клієнтів, що хотіли придбати ваш товар, але він скінчився чи його виготовлення занадто довго чекати. Або навпаки: ви оновили обладнання для більших обсягів виробництва, а попиту не вистачає.
Чи «потягне» бізнес відсотки?
Дохід має бути вищим за відсотки — це прописна істина. Розглянемо це на прикладі невеликої будівельної компанії.
Підприємство заробляє 80 000 гривень прибутку на кожному вкладеному мільйоні. Його річний дохід — 960 000 гривень. Вирішивши розширити бізнес через попит та сприятливі ринкові умови, компанія бере кредит у банку на 400 000 гривень під 18% річних.
Це приносить їм додаткові 480 000 гривень доходу. Однак через рік компанія повинна повернути 472 000 гривень (тіло кредиту + відсотки). Після нескладного розрахунку отримуємо:
400 000 кредиту + 480 000 доходу – 472 000 повернення = 408 000 гривень чистого доходу на рік.
Отже, компанія зможе розрахуватися з банком і отримати додатковий прибуток понад 34 000 гривень на місяць. Тобто завдяки цьому додатковому фінансуванню, підприємство тепер заробляє більше, ніж повинно віддавати банку. Кредит буде виплачений через рік, а нові можливості залишаться з компанією, щоб виходити на ще кращі показники та активно розвиватись.
Кредит може стати потужним стимулом для розвитку бізнесу. Без додаткового фінансування малим підприємствам важче вирости, а іноді й взагалі втриматися на ринку. Тому страх перед банківськими позиками недоречний, проте й поспішати з їх оформленням не слід. Важливо не лише отримати гроші, а й вміти ними розпорядитися так, щоб вони принесли прибуток.