Турбулентний світ з його постійними змінами та несподіванками виснажує людину та впливає на її емоційний стан. Особливо це відчувається в важких реаліях сьогодення. Аби справлятись з моральними та фізичними навантаженнями українці шукають для себе відраду в дрібницях чи нових хобі. Це дійсно допомагає, однак передові позиції за проведенням вільного часу або в продуктивному початку дня, як і раніше, займає похід у кав’ярню. 

За даними опублікованими Businesswire за останні 1,5 року світове споживання кави досягло 175,6 млн мішків по 60 кг, що еквівалентно приблизно 2,25 млрд чашок на день. Одним зі світових лідерів за споживанням гарячого напою є Фінляндія, де середньостатистична людина випиває 4 чашки кави на день. Однак поряд з такою популярністю вживання кави не слід забувати, що регулярні відвідини кафе та кав’ярень суттєво вливають на місячні бюджети громадян. Для прикладу, в США середні тижневі витрати американців на покупки в кав’ярнях становлять понад $21, а найдешевшу каву в Україні можна скуштувати лише за 35-40 грн.

То ж часто постають логічні питання: яким чином мінімалізувати витрати на улюблений напій та чи можна прожити місяць без походів до кав’ярні?

Переваги та недоліки регулярних походів до кав’ярні

Сучасне повсякденне життя українця вже важко уявити без кави й це факт. Кожен новий робочий день ми розпочинаємо з філіжанки гарячого напою або відвідуємо найближчу кав’ярню на обідню перерву. Гроші в розмірі 70-100 грн, які там платимо, не вважаються зараз вже такими великим витратами. Однак, якщо прослідкувати в які суми це перетворюється в кінці місяця, то починаєш розуміти вплив на свій бюджет.

Гарною вправою для того аби економити гроші та вчитись заощаджувати, вважають різні фінансові марафони. Пропонуємо вам розглянути своєрідний челендж “30 днів без кав’ярні”. Аби краще зрозуміти його суть та оцінити користь від такого марафону, розповімо про переваги та недоліки регулярних посиденьок у закладах, де головним товаром є відомий ароматний напій.

Серед головних плюсів виділяються наступні тези:

  • Атмосферність. Лагідна музика, затишний інтер’єр і аромат кавових зерен стимулюють креативність та підіймають настрій, а ранковий прийом філіжанки кави — це своєрідний ритуал багатьох українців.

  • Соціалізація та робочий простір. Кав’ярня — зручне та приємне місце для зустрічей з друзями, колегами чи потенційними партнерами. Вільний доступ до інтернету в багатьох кафе може перетворити улюблений заклад в робоче місце на декілька годин.

  • Лояльність, бонуси та акції. Багато кав’ярень пропонують накопичувальні картки, кешбек-програми та акції, що знижують реальну вартість улюблених напоїв.

Разом із тим є суттєві недоліки:

  • Вплив на здоров’я. Зайвий кофеїн і цукор можуть порушувати сон, викликати нервозність або сприяти набору ваги.

  • Відволікання від роботи. Гул між столиками й шум можуть знижувати концентрацію, особливо якщо ви звикли працювати вдома чи в офісі.

  • Великі витрати. Навіть щоденні 80-90 грн швидко перетворюються на 1 500–3 000 грн на місяць — гроші, які можна було б відкласти чи інвестувати.

Особливо варто звернути увагу на останньому пункті. Такі показники є середніми, у великих містах по типу Києва чи Львова ваші витрати на кав’ярні можуть бути ще більшими. Виходить, що ми витрачаємо по декілька тисяч гривень щомісяця, коли й так регулярно потрібно виплачувати соціальні внески, воєнні збори та інші стандартні податки. При чому це стосується не тільки українців вдома, а й великої кількості наших співгромадян, котрі вимушено живуть за кордоном.

Тому логічність у фінансових челенджах та подібних марафонах все ж є. То ж розбираймося, як його краще організувати та пройти.

Як економити гроші й надалі вживати каву?

Розпочинати марафон “30 днів без кав’ярні” — не означає перестати вживати каву. Це більше про формування навичок раціонального використання коштів та пошуку альтернатив для використання вільного часу. 

Пропонуємо вам невеликий гайд, за допомогою якого можна безболісно перейти від регулярних витрат у кафе до заощаджень та посилення власного місячного бюджету.

  1. Підготуйте “домашню кав’ярню”: закупіть зерна або мелену каву, паперові фільтри, термос та мінімальний набір для приготування. Такі інвестиції окупляться за 5–7 днів заощаджень.

  2. Сформуйте ліміти та поставте цілі: визначте суму, яку ви зазвичай витрачаєте щодня на каву в кав’ярні й поставте перед собою чітку мету по економії («Зекономити 2000 грн за 30 днів і відкласти їх у скарбничку»).

  3. Пошук альтернативи: носіть із собою термокружку з гарячою водою та пачку розчинної кави чи еспресо-капсул.

  4. Заведіть щоденник на час марафону: щоденно фіксуйте, скільки ви зекономили та як змінився ваш настрій без звичного походу до кав’ярні. Так у вас з’явиться більше енергії й концентрації.

  5. Нові хобі та заняття: оскільки у вас з’явиться більше вільного часу, можна відкрити для себе щось нове. Розпочніть з ранкової пробіжки або гімнастики, займайтесь улюбленим видом спорту. Це допоможе не лише підтримувати себе у формі, а й позитивно вплине на ваш настрій.

  6. Міні-челендж всередині основного: заощадили за день понад заплановану суму? Відзначте це недорогим подарунком для себе та зробіть позначку в щоденнику. Це додасть вам наснагу та  мотивацію продовжувати марафон.

  7. Підсумок: після 30 днів розрахуйте загальні заощадження, інвестуйте їх у щось приємне або корисне, і поділіться успіхом із друзями — так ви закріпите позитивну зміну у своєму житті.

Такі нескладні дії протягом всього декількох тижнів можуть суттєво покращити ваш фінансовий стан і змінити повсякдення. Після завершення марафону ви завжди можете повернутись до улюбленого закладу та випити чудової кави. Проте тепер це не буде щоденною необхідністю, а у вас з’являться корисні звички та додаткові гроші на рахунку!